Skocz do zawartości

[Smarowanie łańcucha] Squirt Lube - Wosk - Dlaczego nie działa


Rekomendowane odpowiedzi

Witam sznowne grono rowerzystów

 

Mam następujący problem:

Zakupiłem nowy rower na napędzie GRX (1x11). Rowerem przejechałem około 1500km smarując łańcuch smarem Shimano  PTFE i nie było najmniejszych problemów. Łańcuch smarowałem co 200 km i napęd pracował cicho ale się brudził (gravel).

Kupiłem nowy łańcuch (oryginalny Shimano HG 601 s11 ze spinką oryginalną w dobrym sklepie stacjonarnym za 130 zł). Nowy łańcuch szejkowałem 2 razy w benzynie ekstrakcyjnej. Zamoczyłem w i izopropanolu (IPA) , umyłem wodą i  wytarłem  do sucha.  Łańcuch był całkowicie odtłuszczony (szeleścił jak grzechotka i był matowy). Napęd wyczyściłem specjalnym specyfikiem MUC OFF.

Następnego dnia łańcuch położyłem na stole i każde na każde ogniwo dałem po kropli SQUIRT Lube (wosk). Po kilku godzinach łańcuch zamontowałem na rower i jeszcze raz nasmarowałem kręcąc korbą. 

Następnego dnia jazda testowa i wielkie rozczarowanie. Po przejechaniu 10 km słychać napęd a po 50 km inne dźwięki jakby napęd był źle wyregulowany.
Umyłem łańcuch ciepłą wodą i nasmarowałem ponownie 2 razy SQUIRTem i dalej to samo.

Po przejechaniu 200km na nowym łańcuchu nie mam już pomysłu co robię źle. Napęd by chyba lepiej pracował gdybym go masłem nasmarował. Co robię źle?
W Internecie nie brakuje pozytywnych opinii na temat SQUIRT'a i u innych wydaje się działać.

Jakieś pomysły?
Jak ewentualnie całkowicie zmyć SQUIRTA z łańcucha w celu sprawdzenia czy na zwykłej oliwce będzie lepiej?

P.S. Dobrze zamontowałem łańcuch, napęd wyregulowany idealnie, i mieszam SQUIRTA przez minutę przed aplikacją.

 

Edytowane przez Rower55
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo to czy działa czy nie zależy od ucha właściciela. Jak jesteś przygłuchy to tolerujesz ten jazgot pracy łańcucha na wosku dłużej. A jak masz świadomość, że metalowe elementy pracującej maszyny wymagają SMAROWANIA i wiesz czym brak owego smarowania się objawia - wtedy wosku nie uznajesz za jakąkolwiek alternatywę. Tak, spróbowałem i wyniki miałem fatalne, dźwięk generowany przez napęd od pierwszego kilometra nie był zachęcający a po 70km był dramatyczny. Z tą różnicą, że ja używałem go na HG701 i nie Squirta a Momum. I podobnie - odtłuszczacz shimano, dwa szejki porządne w benzynie, potem jeden w ipa i suszenie kompresorem + noc w lecie na zewnątrz a smarownie dwukrotne przed pierwszym użyciem z kilkugodzinną przerwą.

Olej ma być śliski. Bierzesz kroplę na palec i porównujesz jak działa olej a jak wosk. Wosk jest dobry, jeśli PONAD WSZYSTKO cenisz czystość. Kosztem trwałości, ciszy, zużywania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Samo się wykruszy i wypchnie, łańcuch rowerowy ma konstrukcję samooczyszczającą, tzn stara się podczas pracy wywalić wszystko co w środku - na zewnątrz. Przetarłbym z zewnątrz do czysta i bez zbędnych kombinacji posmarował olejem. Zresztą - z moich doświadczeń na przestrzeni lat wynika jednoznacznie, że częste mycie skraca życie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 21.07.2024 o 08:29, Rower55 napisał:

Jak pozbyć się tego wosku z łańcucha całkowicie aby przejść na oliwkę?

Normalnie benzyna ekstrakcyjna czy coś specjalnego na wosk ?

Nie pozbywaj się go, bo pewnie go ta mnie ma,  posmaruj normalnie tym czym chcesz a nie  jakieś szamańskie zabiegi,

ja przeszedłem z fabrycznego na prowax  bez jakiegokolwiek czyszczenia i jest ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
W dniu 20.07.2024 o 13:19, Rower55 napisał:

Jakieś pomysły?
Jak ewentualnie całkowicie zmyć SQUIRTA z łańcucha w celu sprawdzenia czy na zwykłej oliwce będzie lepiej?

Ja po swojej nieudanej przygodzie z woskiem wykąpałem łańcuch w gorącej wodzie. Pozornie wosk sam się powinien wykruszyć, ale w gorącej wodzie widać, że jednak sporo go zostaje. 

Nie rozumiem zachwytów nad woskiem. Wg mnie kompletnie nie nadaje się do smarowania łańcucha. 

Wróciłem do klasycznego Rohloff'a

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...