Skocz do zawartości

[napęd] Korba 3x MTB i przerzutki/klamkomanetki szosowe Sora 3x9


Rekomendowane odpowiedzi

Elo,

Jeździłem na takim napędzie 3x9, czyli: korba - stary LX na kwadrat, przerzutka przednia - Sora x3, klamkomanetka sora 3x - i jakoś to działało. Musiałem wymienić korbę, wymieniłem na Alivio w technologii Octalink z dedykowanym 126mm suportem. Niestety, po wymianie nie działa, wygląda to jakby przednia przerzutka nie miała wystarczajaco dużo zasięgu, nie może iść w prawo tak daleko, jak powinna, żeby wrzucić największą 44t zębatke. Wygląda to (w skrajnym napięciu linki i odkręconymi śrubami max wychyleń) jak na fotach. Co można tutaj poradzić? Myślałem wymienić suport na 113mm, wtedy linia łańcucha się trochę zmieni, ale wtedy powinno działać? Czy macie jakieś inne pomysły?

 

4.jpg

3.jpg

2.jpg

1.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

o kurde niezly wynalazek, ty mi lepiej powiedz jak ogarnięta jest tylna przerzutka mtb z klamkomanetką szosową?

a co do przedniej przerzutki to pewnie miałes tam wlasnie mniejszą linię łańcucha, jak Ci się chce to załóż stary suport i korbę i zmierz odległość od środka rury pod siodłowej i zobacz ile masz na nowym zestawie, jak miałeś np na starym zestawie mniej o 5mm to dajesz suport mniejszy o 10mm i powinieneś uzyskać to co na starym zestawie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Rafał87 napisał:

o kurde niezly wynalazek, ty mi lepiej powiedz jak ogarnięta jest tylna przerzutka mtb z klamkomanetką szosową?

a co do przedniej przerzutki to pewnie miałes tam wlasnie mniejszą linię łańcucha, jak Ci się chce to załóż stary suport i korbę i zmierz odległość od środka rury pod siodłowej i zobacz ile masz na nowym zestawie, jak miałeś np na starym zestawie mniej o 5mm to dajesz suport mniejszy o 10mm i powinieneś uzyskać to co na starym zestawie. 

Dokładnie, z tyłu 8 i 9s działało tak samo. Będzie trzeba spróbować... Albo założę korbę 3s szosowa, tylo bedzie pod górkę trzeba mocniej cisnąć ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Suport dobiera się do korby i linii łańcucha. Podaj model korby i będziemy zaraz wiedzieć jaki suport potrzebujesz. Nie rozumiem po co strzelać na ślepo z długościami. Patrząc po ramie, potrzebujesz suport pod linię łańcucha 47,5mm.

Uściślając nie chodzi o przynależność do grupy Alivio, tylko oznaczenie kodowe np.: FC-M442; FC-M510 itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, afly napisał:

Suport dobiera się do korby i linii łańcucha. Podaj model korby i będziemy zaraz wiedzieć jaki suport potrzebujesz. Nie rozumiem po co strzelać na ślepo z długościami. Patrząc po ramie, potrzebujesz suport pod linię łańcucha 47,5mm.

Uściślając nie chodzi o przynależność do grupy Alivio, tylko oznaczenie kodowe np.: FC-M442; FC-M510 itp.

Korba FC-t4010, o ile wiem to z manetka mtb wszystko powinno śmigać, ale szosowe majan(miały?) inne wychylenie, a z kolei przerzutki mtb tu nie zamontuje, bo uciąg linki by się nie zgadzal

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stosowałem szosowe przerzutki przednie w MTB i nie miałem problemów, pod warunkiem że linia łańcucha była 47,5mm.

Masz suport 126mm, który według Shimano zapewnia linię łańcucha 50mm.

Teoretycznie suport 121mm powinien rozwiązać problem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musisz przesunąć korbę na suporcie tak jak opisałem to w linku powyżej. Odnośnie ciągu linki to 9s szosowe i MTB mają taki sam ale tylne. W przypadku przednich już jest różnica. Więc trzeba zostawić Sorę. U mnie to rozwiązanie działało dobrze i jeździłem tak prawie 2 lata. Czy tak będzie w przypadku każdej ramy - nie wiem. Teoretycznie nie powinno być problemów ale zawsze coś może pójść nie tak bo to jednak rzeźba. Można spróbować jeszcze z korbą dwurzędową.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, rolfzrybnika napisał:

Tyle ze mierzac linijka, przybliżenie korby o 2,5mm to będzie dalej za mało do tego, aby przerzutka wrzuciła najwiekszy bieg przy największym wychyleniu...

Niestety, Shimano przestało podawać w swoich Tech-manualach długości suportów dla innych linii łańcucha.

Dla korby FC-M510 jest określone:

linia łańcucha 50mm = 118mm

linia łańcucha 47,5mm = 113mm

Zmierz długość suportu z lewej strony, sprawdzę z moim suportem który ma 113mm i zobaczymy jak to się ma.

Ponieważ (dokładnie nie pamiętam), ale różnica 5mm jest od strony napędu (różnica pomiędzy 126 a 121 mm).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...