Skocz do zawartości

[pedały] skrzypienie, jak zaradzić


Rekomendowane odpowiedzi

Cześć. 

Mam eh-500 i po wpięciu spd skrzypią. 

Jak jadę bez wpięcia na drugiej stronie, jest spokój. 

Czyściłem to zmywaczem do hamulców, benzyną, IPA i jest spokój na 10km. Pod ciśnieniem, szczotką, pędzlem itd. 

Jak psikne silikony w sprayu spokój na 40km. 

Co zrobić aby był spokój na dużo dłużej? ;)

Dokładniej wyczyścić czy właśnie czymś posmarować? 

Pomocy! ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam podkładkę pod blokami w butach XC61 i absolutnie ona niczego nie zmienia. Skrzypienie to dźwięk bloku o zatrzask a nie podeszwy o pedał. Podkładkę się zakłada, jeśli but ma wysoki profil bieżnika i instrukcja tego wymaga. Wsadzanie podkładki niezasadne nie zmienia prawie nic, poza tym, że pedał jest wpięty wyłącznie blokiem i stopa nie opiera się podeszwą buta, co normalnie powinno mieć miejsce. W butach M520, które też posiadam blok wystaje tyle, że podeszwa się opiera o klatkę pedału, w XC61 blok bez podkładki był głębiej osadzony na tyle, że trzeba było mocno naciskać aby się zapięło.

Wracając do meritum - u mnie też trzeszczy, bo blok się dociera z zatrzaskiem i pasując do siebie idealnie zaczynają skrzypieć. Jeśli pedały zostały odtłuszczone, to zwyczajnie należy miejsce styku bloku z zatrzaskiem przesmarować. Też próbowałem silikonu i miałem podobne efekty - jedna jazda i skrzypienie powracało. A potem zacząłem smarować tym, co akurat miałem w ręku - zwykły smar rowerowy albo nawet olej do łańcucha. Mała kropla na palec i wystarczy gniada przetrzeć, pomaga na kilkaset km. Zazwyczaj co drugie smarowanie łańcucha przecieram na koniec palcem pedałki i w tym roku skrzypienia nie słyszałem ani razu. A wierzcie mi, SPD i bloki mam już naprawdę DOBRZE dotarte.

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam podobne doswiadczenia do @cervandes  dlatego byłem ciekaw czy komuś podkładka pomogła, na dwie pary butów shimano i dwa komplety pedałów m520 wszystkie kombinacie skrzypią a pomaga posmarowanie bloków/ zatrzasków. Olejami na krócej, smarem stałym na dłużej.

1 minutę temu, KSikorski napisał:

U mnie skrzypienie było skrzypieniem podeszwy o pedał i pomogło.

taką kombinację sprawdzałem smarując miejsca podparcia buta bez dotykania bloków i to mi nie pomagało, dopiero dawanie smaru na blok rozwiązywało problem skrzypienia.

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ustaw  bloki w butach w osi pedałów . To inaczej znaczy  któraś noga ucieka na bok i wymaga korekty /przesunięcia pod kątem bloku aby całość była w osi pomimo przekrzywiania nogi. A w którą stronę  ? To sprawdzisz jak lekko przekrzywisz nogę na pedale przy kręceniu i wtedy zobaczysz ,że w pewnym momencie jest cisza.

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję wszystkim. 

@KSikorski Podkładki zamontowałem, koszt żaden sprawdzić można. 

@pecio obie nogi skrzypią, ale fakt wypycham pięte na zewnątrz to przestaje, tyle że mi się niewygodnie jedzie i już chyba wolę trzeszczenie;p

@cervandes dziękuję za podpowiedź z innym olejem. Dla ciekawości jutro pojadę z zamontowanymi podkładami i jak nie pomoże to posmaruje olejem. Będziemy mieli wszyscy kolejne doświadczenie 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, pecio napisał:

@Gang bloki ustawiasz i wtedy nogi masz normalnie tak jak zawsze.

W normalnej pozycji skrzeczało, w mocno wykrzywionej nie. Ale dziękuję, zawsze jakiś trop który trzeba sprawdzić 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...