Skocz do zawartości

[Piasta] lekki luz na bębenku


Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich,

Jakiś czas temu zauważyłem lekki luz na kasecie i postanowiłem dokładniej się temu przyjrzeć. Rower to Orbea Loki z 2017 roku jednak był kupiony ze sklepu jako nieużywany staruszek po sporej zniżce w 2023 roku więc ma przejechany niecały rok. Podczas przeglądu na stojaku serwisowym zauważyłem że faluje mi kaseta jak koło kręci się na luzie, po zdjęciu kasety widać było gołym okiem że jest to spowodowane luzem na bębenku. Mój problem polega na nieudanej próbie ściągnięcia bębenka, piasta niestety jest podpisana logiem orbei ale że to koła Sun Ringle Duroc 40 27.5 to zakładam że jest to piasta od tego samego kompletu z logiem orbei. Konus od strony kasety odkręcony bez problemu co jak myślałem wystarczy do zdjęcia bębenka jednak zarówno on jak ośka nie chcą nawet drgnąć, moje doświadczenie z mechanicznymi piastami niestety ogranicza się do novateca gdzie wszystko odkręcam i ściągam samymi palcami. Zastanawiałem się czy ta ośka nie jest po prostu spieczona i czy nie będzie potrzebny młotek ale na razie wole tego unikać. Podczas jazdy nie zauważyłem żadnych problemów z przerzucaniem biegów jednak mam obawy czy taka praca bębenka nie uszkodzi w jakiś sposób koła lub ramy? I drugie pytanie czy ktoś wie jak się przy takiej piaście zabierać do dalszego demontażu? Załączam zdjęcia jak to wygląda po rozkręceniu ile dałem radę.

 bbenek.thumb.jpg.f8ddc136e0dbd738102dbffa2f35f9a9.jpg  

Od strony bębenka nie widać żadnych wcięć czy też miejsc na jakikolwiek klucz w celu zablokowania ośki do dalszego wykręcania.

 

konusodstronytarczy.thumb.jpg.f069a5fae80ea3913dc4365b95baa80a.jpg

Od strony hamulca wygląda to jak jeden długi zintegrowany z ośką konus.

piasta.thumb.jpg.86e377729c7923b7949994eb6800c21b.jpg

Tyle można się dowiedzieć na temat piasty. Z góry dziękuję za każdą pomoc i serdecznie pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do odkręcenia lewego "konusa" to sprawdź, bo na zdjęciu nie widać, czy po stronie napędowej nie masz wewnątrz ośki przypadkiem miejsca na imbus.

Nawet jeśli rozbierzesz tę piastę, to z luzem na bębenku i tak nic nie zrobisz. Tanie piasty z bębenkami na kulkach tak mają, od nowości, i trzeba z tym żyć. :)
Tylko czy tu są kulki, czy nie...?

 

Edytowane przez TheJW
  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zero.thumb.jpg.dbb12e6e67e823fe0d4e570c08d472a4.jpg

Niestety nie widać tutaj żadnej opcji pod jakikolwiek klucz i nie wiem jakie to łożyska, są dość nowe i kręcą się gładko i cicho, to moje pierwsze koła na sztywną oś przez co założyłem że wszystkie łożyska są maszynowe ale nie znam się na tym. Te koła mają służyć do jazdy w mniej przyjaznych sezonach głównie zimowych w śniegu i deszczowych jesieni, dlatego zależało mi na tym by od czasu do czasu do nich zajrzeć po to by nasmarować "WAZELINĄ" :). Do normalnej rekreacyjnej jazdy i tak mam zamiar kupić lepsze 29". Jeżeli nie da się z tym nic zrobić to trudno, interesuje mnie jedynie to czy te bujanie bębenka i falowanie kasety nie wpłynie szkodliwie na ramę.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też maiłem z tym problem, myślałem że bębenek się już wyrobił, po zakupie nowego nadal luz, po zakupie innego roweru też luz na kasecie, tak jak chłopaki napisali one tak już mają, jedyny sposób na zlikwidowanie tego to kupienie porządnej piasty, nie jest to tak duży luz aby cokolwiek miałoby uszkodzić, jedyne co może sie stać to gdy faktycznie już by się kulki wytarły na bębenku i pojawi się większy  luz to zaczną się problemy ze zmianą biegów, ale do takiego stanu to tysiące kilometrów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...