Skocz do zawartości

[Rower dla dziecka] Budowa roweru - projekt pod dyskusję


Rekomendowane odpowiedzi

Planuję z synem zbudować od podstaw rower dla niego - taki wspólny projekt ojca i syna

Rowerzysta: Syn ma 7 lat, 128cm wzrostu. Na rowerze od małego, w wieku 6 lat ogarniał 30-40km+ jednorazowo.

Cel: Rower możliwie lekki, koła 24", sztywny widelec. Osprzęt ma mieć możliwość przeniesienia w przyszłości na kolejną większą ramę

Specyfika terenowa - wspólne wyprawy na dłuższe dystanse, ale syn odkrył ostatnio Górkę Kazurkę i pomyka tam czasami wieczorami na swoim dotychczasowym 20" Superiorze

 

Zakładając, że osprzęt ma w przyszłości być przeniesiony na kolejny rower wybieramy ramę z mocowaniem pod hamulce tarczowe (hydrauliczne)

Jako podstawa będzie służyć rama z Specialized Hotrock 12" - ma mocowania pod hamulce (IS) - geometria porównując z drogim Specialized Riprock 24 zbliżona i w tym kierunku będziemy zmierzać

Osprzęt ze względu na wagę i późniejsze użycie jak minimum obstawiam SLX - używane

Niestety mam problem z:

- widelcem - sztywniaka pod koła 24" z mocowaniem IS ciężko znaleźć. A jeszcze by był stalowy (CrMo)to już w ogóle nie widzę szans. Pytania dwa - przy wadze dziecka 24kg (i przewidywanym użyciu rower przez 2 sezony czyli dobiłby do może 30kg) byłaby duża różnica między aluminiowym a stalowym?

Ewentualnie pójść w kierunki większego przedniego koła i szukać widelca 26"?!? Do profilu MTB i czasem poszlajania się w terenie może to nie byłby głupi pomysł?

- ramię korby - będzie Hollowtech 2, ale znów znaleźć ramię korby o długości 140-152mm jest ciężko. Namierzyłem taką, ale nigdzie nie dostępne http://pro-wheel.com/main/?product=charm-fd04s-tt-3. Na oficialnym sklepie ProWheela na Aliexpress odpisali, że nie mają

Pisałem do różnych przedstawicieli Specialized, Cannondale, Superior itd z zapytaniem o kupno samego sztywnego widelca ale albo brak odpowiedzi albo brak możliwości sprzedaży

Jeśli chodzi o koszty - bazujemy na używanych podzespołach nie zakładam jakiś niebotycznych sum - swojego Muirwoodsa przechodząc na osprzęt XT (hydrauliki,klamki,manetkę,korbę) zmieściłem w 500-600zł

Ramę i koła 24" (Dartmoor) z mocowaniem pod tarczę mam za 200zł. Malowanie według projektu syna we własnym zakresie ogarniemy.

Za wszelkie sugestie, pomysły a już szczególnie za namiary na problematyczny osprzęt będę bardzo wdzięczny (syn jeszcze bardziej)

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rama Hotrock 24 zrobiona jest pod widelec amortyzowany 50mm. Co oznacza, że jak kupisz sztywny widelec to musi on albo być skorygowany pod ramę do amortyzatora albo po prostu większy widelec - zakładając widelec sztywny, do ramy dostosowanej do sztywnego musisz dodać te 50mm czyli 2 cale ale na promieniu, więc karbonowy widelec do gravela może być odpowiedniej wysokości. To niestety  trzeba sprawdzić. Ale tak czy inaczej widelec 24" do ramy, która nie przewiduje amortyzatora będzie za niski. Zobacz jaka jest wysokość amortyzatora w hot rock i szukaj sztywnego o tej wysokości (axle to crown) a nie pod 24". Koło musi się mieścić w widelcu a dopasowanie widelec - średnica obręczy ograniczane jest przez piwoty hamulców. Przy tarczy masz wolność - możesz dać widelec od 29" z kołem 20" byle to do ramy pasowało na wysokość. 

 

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@MrReset Korba to żaden problem: GOLDIX dziecięcy korba rowerowa zestaw 110/127/140/150/155/160mm korba rowerowa szeroki wąski ząb tarcza z tarczą ochronną - AliExpress 18 (ale poszukaj trochę bo sam kupowałem kilka m-cy temu z tarczą i bez suportu za 160zł).

Współczesne hotrock 24 mają faktycznie mocowanie IS. Poprzednie gen (z giętą górną rurą) nie miały.

Odnośnie widelca to fabrycznie hotrock 24 miał dł oś-korona = 402mm. Tanie stalowe widelce 26" z uszami IS z alegro mają 410-415mm (ale nie wiem czy interesują cię produkty z gwintowaną, chyba 1" sterówką). Force alu 26" ma 440mm. To już aż 10%. Tu masz takiego 420mm Nowy 26/29 "calowy rower górski pełne widelce z włókna węglowego przód roweru tarcza hamulca twardy widelec matowy MTB 26er 29er części - AliExpress 18

Odnośnie osprzętu to IMO używane hamulce SLX? Nie kupiłbym.

Używana kaseta SLX? Raczej też nie.

Przerzutki/manetki czy deore czy slx różnicy brak. Osobiście brałbym rd-m6000-gs, kaseta 11-42 (cs-m5100-11 11-42), manetka sl-m5100. Hamulce mt200 byłyby aż nadto.

Edytowane przez vdcmike
  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowane)

@vdcmike - podziękować!

Widać nie umiem w aliexpress - szukałem i nic od nich nie wyskakiwało a teraz na pęczki :)

Jedna rzecz mnie jeszcze zastanawia - Z opisu wygląda na SRAM-owskie mocowanie tarczy, ale suport shimanowski - mam dwa bb-mt800 szkoda by ich zmarnować - podejdzie?

Szkoda, że nie ma podane q-factor, ale pewnie jak dla dzieci to będzie mniejszy

Cytat

Odnośnie osprzętu to IMO używane hamulce SLX? Nie kupiłbym.

Można wiedzieć dlaczego? Słyszałem o XT z wczesnych wypustów, że mają problemy. Ale jeśli faktycznie coś jest na rzeczy to mam z Marina mt200 więc idealnie podpasują :)

Karbonowy widelec raczej odpada - jednak to wciąż dziecko - obawiam się, że pod szkołą to skaczą po tych rowerach. Gdyby służył tylko w trasę to bym to przemyślał

 

 

Edytowane przez MrReset
Literówka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, mt800 podejdzie bez prob.

Uzębienie powinno mieć offsett 6mm. Chyba to uwzględnili w tych blatach ze zintegrowaną osłoną.

Co d ahmulców:

a) ryzyko (ceramika, lubiące sikać klamki)

b) brak gw

c) masa użytkownika roweru

Z alu widelców zobacz co ma np. mosso (też na ali).

Edytowane przez vdcmike
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Projekt zakończony :)

 

chciałbym podziękować wszystkim za propozycje i uwagi @vdcmike, @Wojcio !

Projekt 1000/10 - tysiąc złotych/ 10kg wagi

Garść technikali:

Rama Specialized Hotrock pod koła 24"

Widelec sztywny Bolany X6 pod koła 26/2,57 według opisu, ale oś-korona ma 413mm więc niewiele więcej niż armor z Hotrocka

Napęd 1x11

Korba Goldix dziecięca 30T/140mm

Kaseta XT M8000

Przerzutka M8000 GS

Hamulce MT200 z Mirwoodsa

Tarcze 160mm RT66

Koła Dartmoor  (ciężkie jak diabli ale za 50zł para z piastami M525 shimano) więc żal było nie brać

Poza rzeczami Aliexpresowymi wszystko używane/cześć to moje zapasy

 

Czy się udało spełnić założenia projektu?

Wagowo lekko przekroczone 10kg (10,476) - ale już idą obręcze accenta i wagowo pójdzie w dół z 1kg jak nie więcej (te dartmoory z oponami ponad 4 kg!)

Cenowo 1000 przekroczone - o jakieś 70+zł - głównie przez drobiazgi

 

Syn zadowolony, dzielnie pomagał i składał niektóre rzeczy sam :)

 

 

 

rower1.jpg

  • +1 pomógł 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...