Skocz do zawartości

[przerzutka tylnia] Esker 5.0 GRX + adapter sunrace -> kaseta 11-46 problem z montażem


Rekomendowane odpowiedzi

Pacjent jak w tytule: Kross Esker 5.0 GRX. GRX 400 - 10 przełożeń 11-34. Na kolejną wyprawę w górach chciałem założyć kasetę CS-M4100 DEORE 11-46. Wg. wszelkich informacji w internecie z adapterem Sunrace 7075 (SP570) przerzutka powinna przyjąć 11-42 i 11-46. Powinna to być prosta operacja plug & play (widziałem takie wpisy właścicieli Eskera, ale było to już dobre pół roku temu i nie wiem teraz do kogo uderzyć...).

Problem jest taki, że po zamontowaniu adaptera, kiedy wszystkie ograniczniki się dotykają, przerzutka ledwo obsługuje koronkę z 32 zębami a łańcuch na najmniejszej koronce jest ewidentnie luźny (pierwsze dwa zdjęcia). Wnioskuję stąd, że przerzutka jest za bardzo wysunięta w przód. Co robię nie tak? Jestem w stanie tak ustawić adapter i przerzutkę, że obsługuje wszystkie tryby, ale wtedy ograniczniki nie dotykają się - całość jest uzależniona od tego czy śruba utrzyma taką konfigurację - wydaje mi się, że nie mogę tego tak zamocować i liczyć, że przy obciążeniu, wstrząsach itd nie poluzuje się i zostanę z niesprawną przerzutką. (taką konfigurację widać na ostatnim zdjęciu - gdzie trzymam przerzutkę palcami). Da się z tym coś zrobić? Wszelkie porady miło widziane.
 

 

20240713_191832.jpg

20240713_191756.jpg

20240713_192342.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam wrażenie że ramię przerzutki 'w spoczynku' powinno być poziomo. może postaw to 'na kołach' i wtedy potestuj.

Tutaj u mnie co prawda inny model RD , ale widać pozycję tego elementu wkręcanego do haka (u CIebie do araptera) .

Sprawdziłem teraz zamontowane z łańcuchem - pozycja ta sama.

image.thumb.jpeg.cff4c5bc555a07a3e2b0872d7a8894c3.jpeg

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak, moje wnioski są takie same, że to ramię przerzutki powinno być poziomo - tylko, że wtedy musiałbym użyć dość dużego momentu, żeby to skręcić na sztywno (przy 8Nm nie jest wystarczająco 'sztywne') i boję się, że uszkodzę gwinty. Z tego co rozumiem to wszystko powinno się opierać na ogranicznikach. Po to hak ma to wycięcie w ząbek a ramię przerzutki te wypustki, żeby uzyskać sztywność i tu ewidentnie to ze sobą nie gra... Dzięki za foto poglądowe!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

udało się rozwiązać problem wkręcając do końca śrubę b. Po ponownym złożeniu 'na sucho' bez łańcucha na spokojnie i wkręceniu wspomnianej śruby przerzutka obsługuje największą koronkę. Czy taka odległość kasety od kółeczka przerzutki jest OK?

 

 

20240714_152555.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dwa blaty z przodu. 30-46 zdaje się. 

Wczoraj sprawdziłem w terenie i jednak taka konfiguracja jak w ostatnim poście nie działa - jest za blisko, wrzuca na najwyższą koronkę, ale nie umie z niej zrzucić. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...