Skocz do zawartości

[Napęd] Czy jest sens robić 1x8?


Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Kupiłem ostatnio ten rower za 2 stówki (https://kolo.cz/clanek/author-a-gang-24-00-2005). Akurat mnie pasuje, bo za wysoki nie jestem.

Problem polega na tym, że nie posiada przerzutek ani manetek i ma tylko jedną tarczę 32T na korbie. Poza tym wszystkie inne części zgadzają się z katalogiem.

Czy jest sens zrobić z tego 1x8 na takich częściach?

https://allegro.pl/oferta/przerzutka-tylna-shimano-claris-rd-r2000-ss-8rz-12265972721

https://allegro.pl/oferta/manetka-shimano-claris-sl-r2000-8rz-linka-10826203613

https://allegro.pl/oferta/lancuch-rowerowy-kmc-x8-8-rzedowy-114l-box-spinka-15618690058

Wiem, że to staruch, ale całkiem dobrze się trzyma, więc nie widzę powodu żeby kupować nowy rower jeśli można coś z tym zrobić.

Z góry dzięki za sugestie i porady jak i pociski :P

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ścigać się zdecydowanie nie mam zamiaru, bardziej chodzi mi o dojazd do pracy etc.

Czemu claris? Może przesadziłem z tym najkrótszym wózkiem, ale nie jestem pewien czy długi nie będzie za długi na takie małe koła. Ostatnio znajomemu wózek wkręcił się w szprychy a ma standardowe 28 cali.

Chętnie bym kupił części z katalogu, ale niestety nigdzie nie mogę znaleźć dokładnych modeli przerzutek do tego roweru oprócz nazw Acera i Alivio, chociaż jak się domyślam jedne czy drugie są na długim wózku. 

Wydaje mi się, że gdyby to był typowo rower Dirt to katalogowo byłby na wolnobiegu co znaczy, że można zrobić coś żeby można było na nim normalnie jeździć. Ten rower swoje waży a do zabawy mam BMX.

Może jesteś mi w stanie coś doradzić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wkrecanie sie przezutki w szprychy nie zalezy od dlugosci wozka :D.

A sam pomysl jest o tyle dobry ze bedzie lepiej i sam bedziesz serwisowal. Tez  przerobilem stara damke z Deka na 1x8 i do dzis sluzy mi jako rowe towarowy.

Przy 1x8 bedziez potrzebowal blatu NW 

 

Edytowane przez JWO
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowane)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Krypto.Szosowiec napisał:

Po pierwsze, czemu Claris? Nie ma to sensu.

Bo ma krótki wóżek. Do napędu 1xX z kasetą 11-3x jest to optymalny wybór. Ten claris spokojnie to obskoczy.

3 godziny temu, Pavulon9000 napisał:

Jaka kaseta? 11-32 lub podobne? Jeżeli tak, to OK.

3 godziny temu, Pavulon9000 napisał:

Drogo w choinkę. Manetka altus za 40zł też podejdzie. Byle w systemie SIS i na 8 rzędów. Co do revo-shifta to kwestia preferencji. Ja obrotowych nie lubię, są tacy którzy je uwielbiają.

 

23 minuty temu, Pavulon9000 napisał:

Tylko czy ta manetka wejdzie na kierownicę bo ma średnicę 31,8mm a widzę, że montaż ma 22,2mm.

31.8 to średnica mocowania do mostka. Wszystkie kierownice mają średnicę mocowania 22,2 dla manetek i reszty osprzętu.

2 godziny temu, Krypto.Szosowiec napisał:

To że jesteś niski, nie powoduje że z Dirta zrobisz rower do normalnej jazdy.

Bo?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mało jest dostępnych przerzutek na 8 rzędów a ten Claris i Acera w sumie są w podobnej cenie.

Nie znam się na tym jakoś super, ale trochę pogrzebałem w internecie i na zagranicznych forach i generalnie wynika z tego, że różnicy nie ma czy krótki, czy długi wózek, ale chciałbym uniknąć takiej sytuacji jak kolega miał, że wózek wkręcił się w szprychy i złamał bo podskoczył rowerem.

Kaseta jest SHIMANO HG-30-8I 11-32. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wkręcanie się przerzutki w szprychy nie ma nic do długości wózka. Natomiast im jest on krótszy, tym pewniej łancuch jest trzymany na napędzie - mniej się telepie i mniejsza jest szansa na zrzucenie.

Swoją droga - tak jak napisano wyżej - będziesz potrzebować zębatki szerokowąskiej lub jakiejś prowadnicy łańcucha.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już znalazłem: https://allegro.pl/oferta/zebatka-przednia-do-roweru-narrow-wide-32t-104bcd-deckas-symetryczna-przod-14598779694

Chyba okrągła może być? Widziałem, że są różne typu kwadrat czy owal. 

To w końcu w którą przerzutkę lepiej iść? Acera czy Claris?

Rozumiem, że przy Clarisie będzie potrzebny krótszy łańcuch a przy Acerze dłuższy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obie przerzutki będą spełniać swoje zadanie. Claris będzie  bardziej elegancki w tym co robi, ale jeżeli nie planujesz agresywnej jazdy, to prawdopodobnie nie ma to dla Ciebie znaczenia.

Łańcuch kupuje się w standardowej długości i skraca pod konkretny napęd.

Jeżeli nie wiesz dlaczego chcesz owat, to chcesz okrągłą. Jeżeli zaś nie mieszkasz w górach, to od razu bierz 38T, czy ila tam wejdzie Ci w ramę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, uzurpator napisał:

Bo?

Bo jest to rower Dirt, który ma zaburzone proporcje względem przeciętnego roweru MTB. Dodatkowo, ma koła 24 cale. Amortyzator niby tam jest, ale z racji typu roweru, będzie totalnie sztywny przy normalnej jeździe. Jak ktoś lubi, to może i na damce latać 70 km/h z góry, natomiast są lepsze rowery do takiej jazdy... Tak samo jest w tym przypadku.

O stan roweru kupionego za 200 zł nawet nie pytam. Strzelam że nie jest warty dorzucenia nawet złotówki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowane)

Katalog mówi że to jest Typ: MTB DH/FR HT.

Stan według mnie jest OK poza brakującymi częściami o których pisałem. W każdym razie jeździ i się nie rozpada a sami wiecie jakie są teraz ceny rowerów. Rama wygląda jak nowa, obręcze proste, klocki wyglądają na nowe a tarcze ledwo muśnięte. Gumy to się wymieni jak strzelą. Amor już rozebrałem, wyczyściłem, nasmarowałem i zalałem. Chodzi jak nowy.

Edytowane przez Pavulon9000
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

Nie chcąc tworzyć nowego tematu, pozwolę sobie się podpiąć :)

Mam staruszka z 2009r btwin forme 1. Taka "szosa" z prostą kierą. 

Również chciałbym napęd przerobić na 1x8. Na ten moment kaseta cs-hg41 7ac, sram X3, przód jakiś Tournay 3 blaty ,ale używam tylko środkowego. Taki był oryginalny zestaw, zmieniony na nowy kilka lat temu. Są też revoshifty które koniecznie chcę już wyrzucić. Poniżej podrzucam zdjęcie z pytaniem - czy wejdzie u mnie kaseta 8rz? Może była by szansa na 9? Nie wiem jak to sprawdzić. Po największym blacie jest jasna podkładka. 

 

WhatsApp Image 2024-07-06 at 15.23.42.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...