Skocz do zawartości

[Rower+] Rząd chce dofinansować zakup rowerów elektrycznych


Rekomendowane odpowiedzi

Jak ktoś rozmyśla nad zakupem roweru, to niech się śpieszy. Jak pojawią się dopłaty to ceny wystrzelą w kosmos.

 

"Dofinansowanie na rower elektryczny
Od 4 lipca rozpoczną się konsultacje dotyczące założeń programu o tytule „Mój rower elektryczny”. Konsultacje mają potrwać do 18 lipca. Program „Mój rower elektryczny” jak czytamy w projekcie przesłanym do konsultacji, ma na celu obniżenie niskiej emisji tzw. smogu poprzez ograniczenie zużycia paliw kopalnych w transporcie. Fundusz chce też zadbać o dobre nawyki transportowe oraz o zdrową kondycję społeczeństwa.

NFOSiGW zakłada, że w budżecie wynoszącym 300 mln złotych w ramach bezzwrotnych dotacji uda się sfinansować zakup ponad 46,600 rowerów elektrycznych. Program miałby być realizowany w latach 2025-2029. Nabór wniosku odbywałby się w trybie ciągłym w trakcie trwania programu, lub do wyczerpania środków finansowych. Dofinansowanie przypadałoby na rowery elektryczne, rowery elektryczne tzw. cargo oraz wózki rowerowe.

Zgodnie z definicją rowerem elektrycznym jest pojazd o szerokości nie przekraczającej 0,9 metra, napędzany siłą mięśni wspomaganej napędem zasilanym prądem o napięciu nie wyższym niż 48V, o mocy znamionowej nie przekraczającej 250W i maksymalnym wspomaganiu do prędkości 25 km/h. Dofinansowanie miałoby stanowić do 50% wartości kosztów kwalifikowanych, lecz nie więcej niż 5 tys. złotych w przypadku rowerów pasażerskich. W przypadku rowerów transportowych tj. Cargo oraz wózków rowerowych wysokość dofinansowania może sięgać do 9 tys. złotych. (również 50 procent kosztu kwalifikowanego)."

Źródło: NFOSiGW
https://www.polon.pl/news/rzad-chce-dofinansowac-zakup-rowerow-elektrycznych/

 

Edytowane przez Enadxx
literowki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kojarzycie tych debili na rowerach szalejących po chodnikach, wyjeżdżających na ulicę prosto pod koła samochodu, jadących na czerwonym i generalnie mających wszystko gdzieś? To teraz kupicie im nowe rowery. 

A teraz zabierać się do pracy, a nie na forum siedzieć, ktoś musi na to zarobić ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

47 minut temu, Maciorra napisał:

Potraktujcie to jako sprawiedliwość dziejową: były dopłaty do samochodów elektrycznych dla bogatszych, to teraz będą dopłaty do rowerów dla biedniejszych:)

Jak ktos jest naprawdę biedny...to przecież nie kupuje elektryka nawet z dopłatą. ...tak czy siak jak pisano wyżej...wku@#$% mnie to...że znow mam sie dokladac komuś do ...tym razem roweru... 

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, kipcior napisał:

Kojarzycie tych debili na rowerach szalejących po chodnikach, wyjeżdżających na ulicę prosto pod koła samochodu, jadących na czerwonym i generalnie mających wszystko gdzieś? To teraz kupicie im nowe rowery. 

A teraz zabierać się do pracy, a nie na forum siedzieć, ktoś musi na to zarobić ;) 

Ten debil i tak będzie musiał pokryć część kwoty zakupu. Więc mu tego roweru nie kupisz. Jak w przypadku każdego tego typu działania są patologie z których ktoś skorzysta. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Siadła sprzedaż aut elektrycznych a tak w ogóle za nie tak długo zacznie nam brakować sporo prądu w pewnych okresach roku. Niemaszkom też sporo brakuje wiec plan nie jest głupi biorąc pod uwagę kwestę ładowania czegokolwiek elektrycznego:P Ogólnie mam wywalone bo to kolejna cegiełka do nadziei, że to wszystko rypnie i zaczniemy od nowa. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@kipcior a tam na koniach od razu... od nowa czyli wrócimy do normalnych czasów gdzieś tak z przed powiedzmy 2020 roku. Rozumiesz benzynka, węgiel, drewno w kominku, ... i znikoma ilość zawracania gitary z tym co tam masz w tych celach - emisje, "smoki" i tak dalej i tak dalej. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U nas na przeszkodzie szerszego wykorzystania rowerów w komunikacji stoją inne rzeczy, niż ceny rowerów, dla mnie najbardziej uciążliwa jest organizacja ciągów komunikacji rowerowej w miastach, przecież jak mam jechać 5 kilometrów z kawałkiem w czasie około 40 minut, bo DDR wiedzie przez dwa duże ronda i do tego jeszcze 4 skrzyżowania ze światłami, to ja podziękuję. A mamy jeszcze klimat, brak monitorowanych parkingów rowerowych... No i te 9000 rowerów rocznie to nie jest jakoś specjalnie dużo, niemieckich producentów tym nie uratujemy, w 2022 roku zeszło tam w okolicach 2,2 miliona elektryków, w ubiegłym roku już o 100000 mniej, ten rok ma być znów gorszy, bo w pierwszym półroczu już mają spadek o 3,8%.

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowane)
17 godzin temu, RabbitHood napisał:

Jeśli mam wybierać między dołożeniem komuś do ebsa a składką na kościół, polityka czy kolejne muzeum - to wolę więcej rowerów w narodzie.

A co jeśli ten e-bike zakupi ksiądz.. na dojazd do muzeum? ;) 
edit.

na dojazd do pewniej willi na Żoliborzu ;)

Edytowane przez Enadxx
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, Enadxx napisał:

Jak ktoś rozmyśla nad zakupem roweru, to niech się śpieszy. Jak pojawią się dopłaty to ceny wystrzelą w kosmos.

Może tak, może nie. Nawet jeśli, to elektrycznych, więc zwykłe powinny nawet potanieć, bo będą mniej chodliwe ;)

Druga sprawa, to takie dopłaty będą raczej w formie zwrotu części kosztów, więc najpierw trzeba mieć za co kupić. To zdecydowanie zmniejszy liczbę chętnych.
W przypadku mieszkań, dopłata następowała od razu, nie trzeba było mieć tej ekstra gotówki i potem czekać na zwrot.

 

W przypadku takiego programu mam nadzieję, że nie będzie jaj typu ktoś sobie kupi jakiegoś enduraka z dopłatą. To powinno być tylko na rowery użytkowe, do codziennych dojazdów, transportu, a nie do zabawy w wolnym czasie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@JWO Gdzieś mi mignęło wyjaśnienie, że ze względu na starzenie się społeczeństwa dofinansowanie będzie na elektryki. No i pozornie ma to sens, bo faktyczne na wsiach wielu starszych ludzi jeździ na rowerach i elektryki by im sporo pomogły, ale już widzę jak będą w stanie kupić sobie elektryka (nawet z dopłatą).

Edytowane przez Maciorra
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, zekker napisał:

W przypadku takiego programu mam nadzieję, że nie będzie jaj typu ktoś sobie kupi jakiegoś enduraka z dopłatą. To powinno być tylko na rowery użytkowe, do codziennych dojazdów, transportu, a nie do zabawy w wolnym czasie.

Przecież to będą miedzy innymi żniwa dla wypożyczalni. Zobaczycie ile tego za chwilę powstanie a te co już są będą ciągły jak odkurzacz. Przecież w tym debilnym kraju nikt nie wpadnie by zrobić max widełki typu do 10 czy powiedzmy 15 tys i konkretnie sprecyzować zastosowanie. Ogólnie w cholerę pójdzie sponsoring na leniwych tuczników, którzy poprują do góry do kolejnego paśnika resztę zbierze kurierka. Dla Zwykłego szaraka to tam okruszki zostaną. To było tylko kwestią czasu, że ktoś taki wał wymyśli. Mnie tylko wnerwia wplątanie w ten program wypożyczalni bo to tylko narobi kłopotu. 

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...