Skocz do zawartości

[Kamera] Gopro 12 vs Osmo action 4 na rower


Rekomendowane odpowiedzi

Cześć

Chciałbym kupić kamerę na rower aby nagrywać podróże do pracy po dość ruchliwym mieście.

Zastanawiam się nad gopro 12 albo osmo action 4.

Generalnie sporo Internetu przejrzałem i ludzie często narzekają że kamerki te często się przegrzewają.

Czy macie może doświadczenie z wymienionymi kamerkami? Którą z nich możecie polecić?

Oczywiście zależy mi też na stabilizacji gdyż trasy rowerowe są u mnie bardzo różne. 

Będzie to moja pierwsza kamera, nie ma żadnych akcesoriów do kamer więc w tym kontekście nie mam żadnych preferencji.

 

Pozdrawiam 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam GoPro 11, też czytałem opinie, że się przegrzewa itd. Nigdy mi się to nie zdarzyło, nigdy też mi się nie zawiesiła. Natomiast nie nagrywam super długich ujęć, najdłuższy film to około 45 minut, jak zapomniałem zatrzymać nagrywanie na postoju i nic się nie przegrzało, bo wcześniej padła bateria :D Natomiast fakt, że na cały dzień nagrywek dwie baterie to minimum. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak ja czytałem o przegrzewaniu, to w kontekście pracy w pomieszczeniu. Ruch powietrza rozwiązuje problem. Ale zadam pytanie - po co? Co jest takie ciekawe do uwiecznienia? Jak kamera ma być rejestratorem obrazu, to starczy znacznie tańsza. Te typowe modele są godne czegoś fajnego przed obiektywem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Wojcio  Chcę wybrać dobry model który nie będzie miał problemu ze stabilizacją obrazu; co do czegoś ciekawego do uwiecznienia to niestety zdarzają mi się sytuację które chciałbym mieć nagrane w dobrej jakości (takie miasto 😟)

Jeśli jednak możesz polecić tańszą alternatywę dla wymienionych wcześniej kamer to będę wdzięczny; może akurat coś mi podpasuje. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już Gopro 7 bardzo ładnie stabilizuje, a w warunkach miejskich to aż nadto. jest 8, 9, 10, 11. Za nowszymi przemawia głównie opcja szerszego obiektywu. Chcesz lepsze - nie zabraniam, sam tez czasem chce coś dobrego.

Ale zasugeruję inny kierunek - kamerę sferyczną - Insta 360 x4 - tanio nie jest, ale ma nagrywać naładowana ponad 2h, zaś dzięki niej masz oczy z tyłu głowy. Model x3 ma słabszą baterię, ale czy jedziesz ponad godzinę? Nie mam z nią osobiście doświadczeń, ale z tego co widziałem idea "nagraj wszystko, kadruj później" jest ciekawa - nagrasz nie tylko z przodu, ale też z tyłu i z boku. Wszystko. Kwestia mocowania jest pewnym wyzwaniem - z kamerą na kasku będziesz jak Teletubiś. Ale to inny poziom, niż kamery patrzące w jedną stronę. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gp12 potrafi się przegrzać w upalne dni. Na razie zdarzyło mi się 2-3 razy. Praca-dom to 30-40 minut.
Bateria wystarcza na około 1h.

8 godzin temu, Wojcio napisał:

Jak kamera ma być rejestratorem obrazu, to starczy znacznie tańsza. Te typowe modele są godne czegoś fajnego przed obiektywem.

Miałem "tanią" i była zbyt niestabilna do rejestracji takich codziennych przelotów. Jakość obrazu też nie tak dobra jak to w internetach porównywali z GP.
Po przesiadce na GP8, to niebo a ziemia.

9 godzin temu, marcin2468 napisał:

Zastanawiam się nad gopro 12 albo osmo action 4.

Na tyle ile się orientuję, to Osmo ma chyba nieco lepszy sensor.
Przy przesiadce z GP8 zastanawiałem się, ale mi brakowało opcji ustawienia dolnego progu czasu naświetlania. Teraz widzę, że O4 ma, w GP trzeba wgrać firmware w wersji Labs.

Warto pamiętać, że kamerka to nie wszystko. Przydatne są różne mocowania (ja głównie korzystam z dwóch, szelki na klatkę oraz z paska na kask, który mocuję do paska plecaka), karta pamięci (miałem 128GB, obecnie 256GB, sporo tych GB leci podczas nagrywania), szybki czytnik z nią współpracujący (obecnie mam kartę SanDisk Extreme Pro i czytnik Sandisk Proffesional), do zrucania filmów z karty (chyba, że komuś nie przeszkadza długie kopiowanie prosto z kamery, tutaj nie wiem jak szybko daje radę).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowane)
13 godzin temu, Wojcio napisał:

Ale zasugeruję inny kierunek - kamerę sferyczną - Insta 360 x4 - tanio nie jest, ale ma nagrywać naładowana ponad 2h, zaś dzięki niej masz oczy z tyłu głowy. Model x3 ma słabszą baterię, ale czy jedziesz ponad godzinę? Nie mam z nią osobiście doświadczeń, ale z tego co widziałem idea "nagraj wszystko, kadruj później" jest ciekawa - nagrasz nie tylko z przodu, ale też z tyłu i z boku. Wszystko. Kwestia mocowania jest pewnym wyzwaniem - z kamerą na kasku będziesz jak Teletubiś. Ale to inny poziom, niż kamery patrzące w jedną stronę. 

Już wcześniej (rok czy dwa lata) zastanawiałem się nad kamerą i odrzuciłem tą opcję, nie ukrywam że cena jest jednym z powodów ale było coś jeszcze (nie pamiętam co).

 

5 godzin temu, zekker napisał:

 

Na tyle ile się orientuję, to Osmo ma chyba nieco lepszy sensor.

Z tego co oglądałem recki osmo 4 to lepiej wypada niż go pro 12 w słabszym oświetleniu. Ogólnie osmo ma też trochę łatwiejsze menu, szybciej się włącza, ma ficzer w postaci uchwytu na magnes, szybciej można się przełączyć między nagrywaniem w poziomie a pionie, ma lepsze mikrofony i można ładować z powerbanka. 

Oczywiście osmo też ma wady (np. flary od słońca przy nagrywaniu, węższy kąt nagrywania).

Ogólnie do pracy jadę ~30 minut. 

Co bym nie kupił, powinienem być zadowolony ale wolałbym uniknąć typowych problemów kamer sportowych.

Gopro 12  z szelkami na klatkę można kupić nowe za 1600 zł z polskiego sklepu

osmo 4 wyjdzie 1450 zł + szelki czyli podobnie. 

Patrząc na całokształt większość cech przemawia za osmo.

Edytowane przez marcin2468
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

GP też pozwala na podpięcie zewnętrznego zasilania. Ostatnio tak około 4h nagrałem na imprezie rowerowej. Trzeba tylko dokupić klapkę z otworem na usb.

Z tymi kątami widzenia, to się nie napalaj na cyferki.
Oficjalna tabelka GoPro: https://community.gopro.com/s/article/HERO12-Black-Digital-Lenses-FOV-Information?language=en_US
Reklamowane 177° osiąga się przy pomocy dodatkowej soczewki (ładnych kilka stówek do zapłaty) i jest to po przekątnej (zawyżony wynik, gdzie przeważnie che się widzieć szeroko na boki).

Osmo z kolei ma taki haczyk "2. The 155° FOV suports up to 4K/60fps video recording and requires stabilization to be turned off." czyli bez stabilizacji.

Jak chcesz ekstremalnie szeroko, to lepszą opcją będą kamerki 360°.

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może nie być.

Przejrzyj różne porównania tych kamerek. Według mnie najszersze tryby mają porównywalne pola widzenia, a kilka stopni różnicy to nie jest dużo.
Ja korzystam z superview, daje wystarczająco szerokie pole widzenia i jeszcze tak mocno nie zniekształca obrazu na bokach.

Niektórzy polecają montaż na nadgarstku, żeby w razie potrzeby móc skierować kamerę w inną stronę niż do przodu.
Można też na kasku, ale dla mnie to niewygodne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanów się jeszcze nad GoPro11 - ma wbudowany GPS (którego wykastrowali w GP12) i umożliwia nagrywanie Hyperlapse;ów ze zmiennym przyspieszeniem, zależnym od prędkości. Sensor jest ten sam w GP11 i GP12, w 12 masz jeszcze HDR, ale z tego co widzę, to aż tak dramatycznie nie poprawia jakości i ma dość dużo ograniczeń.

W GP brakuje szybkiego ładowania (które jest w OA4) i większego sensora. Można za to dokupić uchwyt z powerbankiem Volta, którego odpowiednika DJI raczej nie posiada (działa również, jako zdalny trigger na USB). DJI ma za to lepszą jakość przy małej ilości światła.

Odnośnie akcesoriów popatrz na Ulanzi - ja korzystam z klipsa oraz systemu szybkich złączek GoQuick2 do przepinania między różnymi akcesoriami.

Insta ma fajne jedynie kamerki 360. Ich action camy zawsze cymś odbiegają od DJI/GP - ja bym się trzymał DJI/GP w tym przypadku.

Co do kamery 360 - to jest fajne, ale pamiętaj, że nagranie wymaga dodatkowej obróbki po nagraniu (trzeba wykadrować wideo), najmniejsza smuga na soczewkach powoduje okropne flary i te wystające soczewki jest bardzo łatwo zbić...

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowane)

Kupiłem osmo action 4 standard z włoskiego amazonu za ~1200 zł

 

Zobaczymy jak to będzie działać, najbardziej obawiam się flar od słońca

 

Edit:

Czy polecasz największy zestaw ulanzi ze strony gearpro: https://gearpro.pl/product-pol-2194-Zestaw-216w1-Akcesoria-do-GoPro-12-11-10-9-8-7-6-HERO-Black-DJI.html

Edytowane przez marcin2468
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Według mnie na kasku jest niewygodnie. Dodatkowy ciężar, do tego wystający, więc łatwiej o coś zahaczyć.

Ja miałem pasek, bo klejenie kojarzy mi się z permanentnym przymocowaniem i problemami z doczyszczeniem po ewentualnej próbie zdjęcia.
Obecnie ten sam pasek wykorzystuję, żeby zamocować kamerkę do plecaka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się z tym że na kasku może być niewygodne, jednak nie za bardzo mam gdzie zamontować kamerę. 

Jeżdżę bez plecaka (mam sakwę na bagażnik). Chest mount nie za bardzo zdaje egzamin bo mało widać na nagraniach z racji pozycji. 

Teoretycznie jest uchwyt na kierownicę ale sporo drgań będzie przenosiło się na kamerę. 

Jakiej firmy masz pasek?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uchwyt na kierownicę daje radę (mam GP11, ale nie widzę powodu, dla którego z OA miałoby to działać inaczej). Drgań nie widać, pod warunkiem, że jest jasno. Jak się robi ciemno (ale naprawdę ciemno), to wtedy drgania się pojawiają. Ale jakość obrazu i tak jest wtedy bardzo słaba, bo sam ruch spowodowany jazdą na rowerze dość mocno degraduje obraz. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...