Skocz do zawartości

[Przerzutka tylna] Wątpliwa kompatybilność XT RD-M8100-SGS z kasetą 10-45


Rekomendowane odpowiedzi

Cześć!
Chciałem podrasować napęd w moim rowerze i do przerzutki RD-M8100-SGS kupiłem kasetę CS-M8100 z przełożeniami 10-45.
Problem pojawił się, jak już po zakupie wszedłem w instrukcje przerzutki tutaj. Chciałem sprawdzić jak dopasować wkręt B, a okazuje się że wg. producenta, przerzutka nie jest kompatybilna z kasetą.
Proszę o radę co zrobić. Kaseta jeszcze "nie ruszona", ale wyrzuciłem pudełko. Mogę próbować zwrócić, ale weekend miałbym bez roweru.
Czy istnieje szansa, że będzie to działało tak jak powinno?

[edit] Jeszcze drugie pytanie - jeżeli wymienię wózek na SG, to będzie wszystko grało? Tzn. czy są jakieś inne różnice w przerzutce niż sam wózek?

Pozdrawiam!

Edytowane przez Freeskier
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kup kompatybilną przerzutkę rd-m8120.

Istnieje możliwość zmuszenia m8100 do pracy z kasetą 11-46 ale nie jest to rozwiązanie idealne. Łańcuch powinien mieć dł. dobraną jak dla kasety 10-51 (czyli dokładasz jeszcze 4-5 ogniw do tego co wychodzi z manuala). Potem śrubą B nie regulujesz na znak na wózku tylko odległość środka kółka prowadzącego od krawędzi zębów największej koronki na 46mm. Działa nieco gorzej niż przerzutka dedykowana i szybciej przestaje działać ze wzgłedu na zmniejszającą się sztywność łańcucha i odległość kółka prowadzącego od zębów kasety.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Freeskier napisał:

Czy istnieje szansa, że będzie to działało tak jak powinno?

Zmieniałem ostatnio napęd w gravelu na GRX x12 i jak zacząłem drążyć temat to natknąłem się na opisy problemów współpracy nowych przerzutek z nowymi kasetami 10-45, 10-51, 11-34, 11-36. Ostatecznie odpuściłem próby eksperymentów bo nie chciałem ryzykować ponoszenia kosztów i kupiłem zestaw który rekomenduje Shimano. Najbezpieczniej moim zdaniem wymienić kasetę bądź przerzutkę. Z informacji które uzyskałem te przerzutki różnią się tylko wózkiem ale pewności nie mam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie mam podobną sytuację, zmieniłem przerzutkę z SLX M7100 SGS na XT M8100 SGS. Kaseta którą posiadam to Deore M6100 11-51 chciałem ją zmienić na XT M8100 10-45. Łańcuch jaki posiadam ma 116 ogniw więc aktualnie jest za krótki. Czy wystarczy zmienić wózek na GS by to współgrało? Dodam że planuje zmienić blat z 32T na 34T na prostych i z górki mi brakuje napędu, czy jeżeli zmienię blat to wystarczy tylko dłuższy łańcuch? Czy wózek znowu musi byc SGS? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak będziesz zmieniał blat to tylko dopasować łańcuch, wózek GS jest do kaset 10-45, SGS do 10-51. W przypadku napędów 1x blat nie wpływa na przerzutkę.

Z przerzutki M7100-SGS mogłeś zrobić m8100-GS montując krótki wózek i zmieniając kóła na łożyskowane ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A te całe pantografy są iw MTB dentyko, chyba niekoniecznie ? Też kiedys tak myślałem, jak był problem z przerzutkami 8050szosowymi , chciałem ss a były tylko gs... kupię, zmienie wózek i bedzie działać...a póżniej okazało sie że cała przerzutka jest inna, dodatkowo w etube nie dało się wybrac kasety 11-25 ...bo w sofcie jest też różnica powodująca że do gsa możliwe były tylko miekkie kasety.

Na siłe, to pewnie by działało...ale 😉

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowane)

Z tego wszystkiego kupiłem przerzutkę GS. Stwierdziłem, że nie będę się bawił w wymiany wózków, tylko sprzedam swoją starą przerzutkę. 
Dla wszystkich, którzy się zastanawiają - na moje „oko” przerzutki w wersji SGS i GS są takie same, natomiast mają inne oznaczenia na częściach. Nie do końca wiem z czym to jest związane, ale podejrzewam że może to być jakaś różnica.

Mogę dołączyć zdjęcia, jeżeli będzie ktoś potrzebował to służę pomocą :)

Edytowane przez Freeskier
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

38 minut temu, Dokumosa napisał:

Jak będziesz zmieniał blat to tylko dopasować łańcuch, wózek GS jest do kaset 10-45, SGS do 10-51. W przypadku napędów 1x blat nie wpływa na przerzutkę.

Z przerzutki M7100-SGS mogłeś zrobić m8100-GS montując krótki wózek i zmieniając kóła na łożyskowane ;)

Przerzutka była zajechania i chyba krzywa. Jako że różnica po między nową m7100 a m8100 nie była wielka postanowiłem kupić grupę wyżej. Czyli wystarczy zmienić wózek na krótki i mogę śmiało montować 10-45 👍 Brać oryginał, czy ktoś poleca jakich karbon od przyjaciół z Chin?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Freeskier napisał:

Z tego wszystkiego kupiłem przerzutkę GS. Stwierdziłem, że nie będę się bawił w wymiany wózków, tylko sprzedam swoją starą przerzutkę. 
Dla wszystkich, którzy się zastanawiają - na moje „oko” przerzutki w wersji SGS i GS są takie same, natomiast mają inne oznaczenia na częściach. Nie do końca wiem z czym to jest związane, ale podejrzewam że może to być jakaś różnica.

Mogę dołączyć zdjęcia, jeżeli będzie ktoś potrzebował to służę pomocą :)

Różnią się wyłącznie blachami wózka...

EV-RD-M8100-GS-4874.pdf (shimano.com)

@Khemlish Bierz oryginał. 

Edytowane przez Dokumosa
  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...