Skocz do zawartości

[opona] Jak zdjąć oponę, która się nie chce zsunąć do środka?


Rekomendowane odpowiedzi

Chciałem córce dętki zmienić na TPU - opony strasznie mocno trzymały się brzegów - chropowata taśma? Przyklejone? Z największym wysiłkiem i po wielu próbach jedną udało mi się odkleić i po wprowadzeniu brzegu w rowek obręczy zeszła łatwo i wróciła też bez problemu. Ale druga mnie pokonała - może już miałem zmęczone palce. Ani łyżki wsunąć, ani nic. Chwilami już widziałem kolor taśmy, ale nie dawałem rady odchylić więcej niż mm. Czy znacie na to jakiś trik? Jest narzędzie parktpola za ponad 300, ale może czymś polać? Jakimś sprytnym sposobem ścisnąć, ale nie uszkodzić? Opona Vittoria, zwijana, 38mm. Obręcz Rondo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie obręcze i być może opaska pod opony bezdętkowe. To się bardzo mocno trzyma.

Brutalny trik, to kładziesz koło na ziemi, solidnym butem stajesz na oponie, łapiesz na obręcz/szprychy w tym miejscu i ciągniesz aż opona wyjdzie z rantu.
U siebie koniec końców wywaliłem opaski pod system bezdętkowy. Problem był w tym, że miały taki kształt, że też wchodziły w rant i było jeszcze ciaśniej. Dodatkowo przy próbie wyciągania, wyglądało jakby opaska wychodziła z obręczy, a nie opona, więc po puszczeniu wszystko wchodziło z powrotem na miejsce.

W serwisie zdjęli i założyli rękami - wyrobiona wprawa i siła.

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tydzień temu ćwiczyłem to samo z fabrycznymi kołami Rose, koszmar, chciałem je wyrzucić przez okno. Odłożyłem na drugi dzień aby odpocząć i się uspokoić :rolleyes:. Poszło. @Wojcio tak jak piszesz, daj odpocząć palcom i zrób drugie podejście.

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Wojcio Na trudne przypadku można spróbować podgrzać oponę (zostawić koło na słońcu, albo suszarką). Ciepła guma będzie bardziej plastyczna i łatwiej oderwać ją od rantu. Z jednym trudnym przypadkiem (bez szans na wsiśnięcie łyżki)  pomogłem sobie łapiąc oponę ściskiem stolarskim i wyszarpując ją  / ciągnac za ścisk (dużo mocniejszy i pewniejszy chwyt niż palcami). A byłem już na etapie, że będę ją rozcinał :)

Edytowane przez Enadxx
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ha, ja ostatnio jak kupiłem nowe opony zwijane to położyłem je na słońcu :)

Triku z płynem do naczyń nie stosowałem na opony, jeszcze nie miałem aż tak trudnego przypadku, chociaż nie raz i nie dwa sobie skórki "poodklejałem".

Ale często płyn/mydło w płynie stosuję kiedy potrzebna jest nietrwała lubrykacja ;) 

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

UDAŁO SIĘ!!! Ręce nie dały rady - dała radę pięta - piętą w bucie przygniotłem oponę do podłogi, pociągnąłem za obręcz do góry i zeszła do rowka. Płyn do naczyń był potrzebny przy montażu, bo nie chciała wskoczyć (z dętką). Ale jest metoda, wiem, że w terenie dam radę. Ciekawe, że jak opona już była w rowku, to zdejmowanie było łatwe (choć z łyżkami) a zakładanie gołymi rękami. Obręcz ma wypustkę przy krawędzi, która trzyma oponę, do tego taśma jest bardzo szorstka. Dzięki za wszystkie rady.

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A nie miałeś tam tego durnego patentu z tym rowkiem? Nie pamiętam jak się to nazywa, była już gdzieś o tym mowa.  Ja to dziadostwo spiłowałem kontówką która kręciła kołem w żony rowerze. Też walka była niemiłosierna i w trasie nie ma szans bym jej naprawił przebicie.

20230630_211813.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakie łyżki? Zwykłych łyżek do opon mam całe stado, Parktool, Topeak, Unior (te są najlepsze uważam), a także gorsze - Canyon i jakieś no-name. Ale takie łyżki nie rozwiązują opisanego tu problemu, bo przed zsunięciem opony do środka nie da się ich wsadzić. Jest narzędzie Parktool do zsuwania trudnych opon, ale jego nie mam - jest drogie i duże. Jeśli znasz "specjalne łyżki" które tu by pomogły, proszę napisz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, a ja miałem za to problem w drugą stronę. Oponę ściągnąłem bez problemu, za to nie byłem w stanie jej założyć z powrotem. Ten drut na krawędzi był tak mocny i dopasowany, że ni chu chu nie dałem rady jej założyć, mimo łyżek Park Toola i pracy dwóch osób. Większość udało się założyć za obręcz, tylko te kila centymetrów wystających się opierała. Rozwaliłem sobie przy tym nową dętkę :( Opona fabryczna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@mpogor bo przy zakładaniu, także musisz zsunąć krawędź opony do środka obręczy.

12 minut temu, Enadxx napisał:

@Wojcio to narzedzie park tool działa na podobnej zasadzie co scisk stolarski z jula za 25 zł. 

image.thumb.png.1abbbb48d8ad69b907ad94b836b15d76.png

 


PARK TOOL PTS-1

image.thumb.png.9f596da74c098f884e92b757fa373a19.png

image.png.9425f6cedab8ac4e042fd84e7920336a.png

Przy tym 10 razy Ci się zsunie, bo kształt nie pasuje do opony. Nie będziesz także w stanie ruszyć oponą, bo także się zsunie.

Już dawno się nauczyłem, że "zamienniki" dedykowanych narzędzi to wywalanie kasy w błoto.

Jeżeli ktoś potrzebuje takie narzędzie, bo ma kilka rowerów, zmienia często opony itd, to po prostu wypada to kupić i tyle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Krypto.Szosowiec wiadomo, że nie jest to tak wygodne i ergonomiczne jak dedykowane narzędzie. Jednak w momencie jak chciałem już rozcinać oponę, to scisk załatwił temat. A nie byłem w stanie "odlepić" rantu opony od krawędzi obręczy. Palce obolałe, deptanie i szarpanie nie pomagało, opona grzana suszarką, trzymana na słońcu. Nic ze znanych mi metod nie zadziałało. A scisk i  dźwignia z niego zrobiona załatwił robotę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie takie obręcze albo takie opony od razu w śmieci. Nie ma akceptacji dla takiego rozwiązania z którym sobie normlnymi porządnymi łyżkami w terenie nie można poradzić gdy trzeba założyć dętkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś problemów nie było, bo nie było Tubeless. Teraz robią obręcze tak, żeby trzymały oponę pod mleko. A że montaż opony to katorga? A kogo to obchodzi.

Chociaż i tak chyba liderem cały czas pozostaja opony z Tribana. Niektórzy nawet sądzili, że opony są przyklejone fabrycznie do obręczy 🤨

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Wojcio napisał:

Do tego wąska taśma, która nie sięga krawędzi i też dodaje opór.

Szersza taśma nie ułatwi sprawy. Jeżeli będzie od krawędzi do krawędzi, to opona będzie jeszcze ciaśniej siedzieć, bo będzie miała mniej miejsca.

Fabrycznie miałem w obręczach wsadzone opaski pod mleko, miały kształt idealnie dopasowany do obręczy, wchodziła nawet w rant. Przy próbach "odklejenia" opony, taśma przesuwała się razem z oponą i dalej trzymała krawędź, puszczałeś oponę, to z powrotem wchodziła w obręcz.
Po wywaleniu ich i zaklejeniu środka obręczy taśmą malarską, jest o wiele łatwiej ściągać opony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie taśmy, kupiona po filmiku znanego Utubera. Genialna. Sztywna, ciśnienie nie wpycha jej tak jak zwykłych izolacyjnych, bardzo cienka więc z tym zdejmowaniem ipony problemu nie ma, a jednocześnie mocna. Różne szerokości można od razu zamówić. No i !!! 10x taniej niż te którymi nas ruchają firmy rowerowe. Naklejamy, dętka do 4bar, wyjmujemy i idealnie siedzi.

https://www.tasmyikleje.pl/btasma-strappingowa-niebieska-30mm-x-66m-1s3300-b

Edytowane przez Mentos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...