Skocz do zawartości

[Czujnik prędkości Garmin] Źle mierzy dystans?


Rekomendowane odpowiedzi

@Eathan GPSy w naszych 1040 są uznawane przez znawców tematu  za urządzenia  referencyjne !!   To do nich porównuje się nieudolne  😉 wskazania innych szpejów. 😁

U mnie pokazuje którą stroną drogi jadę , jak ścinam sobie zakręty czy nawet celowe zawirowania na drodze (jak się zatoczę).  "Radio GPS" w 1040  jest naprawdę  pierwsza klasa !!

Dodam jeszcze ,że różnica dystansu pomiedzy GPS a czujnikiem na kole ( w warunkach szosowych) jest w granicach błędu statystycznego i to w trybie zwykłego GPSa  !!!!!!!!

Edytowane przez pecio
  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak to jest, że jeżdżąc z kolegami którzy mają zegarki, zawsze mają więcej metrów przewyższeń. Nie ważne czy Garmin czy Sunto, zawsze mają więcej jak jeździmy razem. Ja mam 530 z czujnikiem na kole Garmina v2. Kogo wartości są poprawne?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@sky87  może być tak ,że niczyje . W niektórych modelach Garmina był / jest błąd w sofcie. Przez to niepoprawnie są pokazywane dane dotyczące przewyższeń , profilu rejestrowanej trasy.  Po drugie , na to też ma wpływ poprawna kalibracja startowa , drożny otwór do czujnika barometrycznego i stabilność ciśnienia atmosferycznego. Wtedy powinno być w miarę dokładnie  w zależności od czasu trwania aktywności z błędem kilku metrów. Nie stety taki błąd jest zawsze i wynika z niedoskonałości tej metody pomiarowej.

Nie wspominam o sytuacji jazdy w deszczu z urządzeniami Edge bo wtedy wychodzi totalna kaszanka.

Zresztą jak masz na sobie zegarek to możesz tego doświadczyć w sposób dobitny. Pomimo bycia w tym samym miejscu na tej samej niezmiennej wysokości  zobaczysz jak wykres wysokości pływa i jest skolerowany ze zmianami ciśnienia atmosferycznego  będącym na innym wykresie.

Edytowane przez pecio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tego typu wartości są wskazaniami " umownymi"  tak samo jak odczyt temperatury w zegarku czy Edge który nie ma nic wspólnego z rzeczywistością. W zegarku jest o tyle gorzej ,że nie pokazuje ani temperatury twojego ciała ani temperatury otoczenia. Jest to taka wypadkowa dwóch tych parametrów.

Nie stety ale trzeba sobie zdawać sprawę z takich różnych niuansów i nie oczekiwać aptekarskiej precyzji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, pecio napisał:

każde "radio" GPS "pływa"  nabijając w naszym wypadku dystans

Domyślnie miałem włączony GPS w profilu Rower stacjonarny w liczniku Polara. 30 minut jazdy i:

image.png.c91ace86a1fc60f574cea8d6b3e78acc.png

A ten obrazek pokazuje skuteczność barometru:

image.thumb.png.35c7cc6b31ab7b58517eeef3f73efb11.png

Gadżety Panie, gadżety. Jak są naprawdę potrzebne to kupa ;) 

 

Edytowane przez spidelli
  • +1 pomógł 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@spidelli bardzo ładne "pomoce dydaktyczne" wyciągnąłeś. 👍 Ja za leniwy jestem na grzebanie w danych

A tak nawiasem ten chomik to niezły lunatyk , szlajał się po okolicy nie mając o tym pojęcia.🤣

Edytowane przez pecio
  • Haha 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, pecio napisał:

 widzę , że kompletnie nie zrozumieliśmy się.   Czy wystawisz na parapet (  nie chciałem Ciebie fatygować na zewnątrz 😉) czy położysz na placu przed domem   istota pracy KAŻDEGO GPSa jest taka sama. W mniejszym lub większym stopniu. Na postoju  (użyję skrótu myślowego  aby nie było niedomówień) każde "radio" GPS "pływa"  nabijając w naszym wypadku dystans .  Chcesz to zminimalizować   zastosuj GPS klasy geodezyjnej z korekcją VRS.

W tej materii ze mną nie podyskutujesz bo ja "GPSami " zaklętymi w przeróżnej maści szpejach zarabiam na chlebuś nie pisząc o całej otoczce.

Kwestia czy patrzysz na surowe dane, czy na te przetworzone przez dane urządzenie.

Surowe - wiadomo, zawsze będą skakać.
Przetworzone - bardzo mało.

Tutaj przykład wejścia do budynku, bez wyłączenia rejestracji:

 gps.png.1b85ccf1844b98005cbf7285db2037ae.png

Nawet na dłuższych postojach w terenie nie ma takiej sieczki (skoki są po kilkanaście, kilkadziesiąt metrów).
Jeżeli nawet odczyty z gps skaczą, to nie ma po tym śladu w zapisanej trasie. Nie widziałem też nigdy, żeby po dłuższym postoju nabiło mi dystans.

W przypadku mojego Gramina (Edge Touring Plus), na pewno jest "odcięcie" zliczania na bieżąco, jeżeli prędkość wychodzi mu koło 0. Bardzo dobrze to widać przy pieszych wycieczkach ile km ucieka podczas chodzenia, a ile dystansu wychodzi po zrzuceniu i przeliczeniu zapisanej trasy. Bywało, że zrobiłem 8km, a licznik pokazywał ledwo 4km.

W gps-ach nie siedzę zawodowo, tyle co używam od kilkunastu lat na rowerze. Zawodowo mam kontakt z innymi systemami lokalizacji, więc problemy niedokładności pomiarów, "szumu" kolejnych pomiarów i metod gładzenia wyniku końcowego są mi znane.
Pod tym względem konsumenckie gpsy niczym się nie różnią.

12 godzin temu, spidelli napisał:

Domyślnie miałem włączony GPS w profilu Rower stacjonarny w liczniku Polara. 30 minut jazdy i

Ale to w budynku, pod dachem, gdzie sygnał jest kiepski...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale  przy kiepskim sygnale jak w soczewce powiększającej widać to zjawisko. ( bo nam chodzi o ukazanie , że COŚ TAKIEGO WYSTĘPUJE NIEZALEŻNIE OD SKALI) W rowerowych  urządzeniach  Garmina gdzie masz "próg" prędkości działania GPS ( skrót myślowy)  rejestracja śladu zostaje zatrzymana gdy na budziku jest 0 km/h.  Ale wszędzie tam gdzie takowy próg nie istnieje  np w zegarkach w aktywnościach spacerowych , biegowych etc .  GPS nabija kilometry.  Przykład z wczoraj.  Na otwartej przestrzeni  chodząc zrobiłem  6 km.  Potem zapomniałem  wyłączyć , zapauzować  , zegarek zdjąłem  i położyłem na stole w ogrodzie ( niczym nie zmącona widoczność konstelacji satelitów ). Przez trzy godziny nabiło mi 1,8 km dystansu do tych 6 wcześniejszych.  A w zegarku GPS mam  z gatunku tych "referencyjnych" 😉 multi.   W rowerowym Edge jak go ustawie bez trybu autopauzy  to też kilosy będą leciały na postoju pod budką z piwem.

Geodezyjne też mają fluktuację  pozycji ale oczywiście nie w takim rozrzucie jak "konsumenckie zabaweczki " - to tak gwoli ciekawości. (nie ta skala 😁)

Edytowane przez pecio
  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Autopauzę mam wyłączoną.
Nawet na postoju rejestracja leci dalej, tyle że z mniejszym interwałem.
Nie zauważyłem nabijania dystansu na postojach.

Jeżeli zegarki tak nabijają to mają gorsze gładzenie, być może ze względu na charakter poruszania się.

Pogrzebałem trochę w rejestracjach.
Kilkanaście minut przy jeziorze, żeby zjeść kanapki:

gps_stop1.png.0f9690e2bce4f182d1aec68f53fa1a38.png

Ponad godzina w ogródku przy restauracji, budynki lekko zasłaniały:

gps_stop2.png.a1f3494c93cb6cee41456e026d3be058.png

Jeżeli nawet w przydomowym ogródku nabiło kilometry, to jednak słaby sygnał lub słaby zegarek/gps.
Mój jest już dosyć leciwy ale takich numerów nie robi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpal "czystą" aktywność   bez jazdy i zostaw go na trzy godziny. Potem napisz ile nabiło. Oczywiście wyłącz usypianie przy braku aktywności. , pauzy ,etc.

Edytowane przez pecio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@zekker   zrobiłem taki malutki teścik , dwie godzinne  aktywności (bez aktywności). Odpalony GPS w obu przypadkach  w trybie  GNSS z wszystkimi systemami plus obsługa wielu pasm ( czyli totalny wypas na chwilę obecną dostępny w urządzeniach cywilnych).

Pierwsza aktywność zapisywana w inteligentnym interwale  ( na chłopski rozum  - czyli coś zapisujemy ale jak się nie ruszasz to prawie nic nie zapisujemy 😁) ... podczas godziny  nabiłem 30 metrów dystansu.

Druga  aktywność  zapisywana w interwale  co  jedną sekundę .... przez godzinę nabiłem 360 metrów dystansu.  Czyli przez trzy godziny w tym trybie GPSa  i interwale zapisu walnę  około 1,1-1,2 km , za 10 godzin takiego nic nie robienia  może wyskoczyć 3,6 km  .

Chwilowo  nie mam czasu aby przelecieć te zapisy w różnych ustawieniach "radia GPS"   i  zbadać dodatkowo wpływ pokrywy  chmurowej na te nurtujące nas parametry.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 1.07.2024 o 09:06, Enadxx napisał:

Mogłbyś pokierować gdzie to można sprwadzić?

Możesz to sprawdzić w aplikacji Conekt. Wejdź w daną aktywność i tam w  zakładce przegląd masz na dole użyte urządzenia i czujniki. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziwne, u mnie w przeglądzie aktywności nie pokazuje czujników. Pokazuje tylko urządzenie. Czujniki mi pokazuje tylko jak wchodzę z głównego ekranu w urządzenia. Wtedy jest zakładka czujniki, ale pokazuje tylko 3 z 6 dostępnych. Czujniki wszystkie mam Magene (CAD, SP.EED, HR, RADAR). Może to działa tylko z oryginalnymi czujnikami Garmina.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@pecio

Na parapecie, więc sygnał taki sobie. Na otwartej przestrzeni będzie trudniej zrobić.gps_noc.thumb.png.2c8186517f2801005cc9a6ac888903f5.png

Zliczone na bieżąco przez licznik 300m.
Promień skoków około 30m.

Nie mam ustawień jak często zapisywać trasę lub nie wiem gdzie jest. Tak jak widać jest co kilkanaście 20 sekund.

Niezłą średnią wyliczył :teehee:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@zekker "pies jest pogrzebany"  w interwale .  Czym agresywniejszy interwał  np. co 1 sekundę to " pusty przebieg" drastycznie rośnie.  Jak łagodnieje  co kilkanaście sekund  - spada. Jak zrobimy " inteligenta"  to można zminimalizować do "niezbędnego"  😉minimum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...