Skocz do zawartości

[Napęd] Przejście z 3x9 na 1x11


Rekomendowane odpowiedzi

Pytanie o czystą druciarską przeróbkę. Mam korbę na kwadracie Shimano AFCM371C866CL 48/36/26. Nie lubię korzystać z przednich przerzutek i chciałbym przejść na 1x11 tylko że łączy to się z wymianą połowy osprzętu w rowerze włącznie z suportem kiedy myślałem o deore 5100. Czy można użyć tej korby, zostawić przerzutkę na środkowym przełożeniu i po prostu tego nie dotykać na jakiś czas i po prostu wymienić tylną kasetę, przerzutkę, manetkę i łańcuch. Czy to ma prawo bytu?
Rower używany czysto rekreacyjnie, elektryczny około 25kg. ( tylna kaseta i przerzutka i tak są na tą chwile do wymiany)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Deavelin napisał:

Czy to ma prawo bytu?

Będzie działało, ale tak sobie...  Spadającego łańcucha nie unikniesz. Zostawiając przednią przerzutkę sprawisz, że spadając będzie ci się o nią blokował i zakleszczał. Nic fajnego.

Już lepiej dokupić do tego inną byle-korbę na kwadrat, ale z możliwością zmiany zębatek, po czym dodając podkładek dla odpowiedniej linii łańcucha, założyć z przodu zębatkę NW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Patent z przerzutką i jednym blatem z przodu (w moim przypadku 36T) testowałem na napędach 8sp i 9sp.

Bez przerzutki łańcuch spadał, z przerzutką która była wyregulowana tak aby łańcuch nie obcierał na skrajnych położeniach problemu już nie miałem. W przypadku ustawienia przerzutki i jej pozostawienia na samych śrubach regulacyjnych (H i L) ważne jest jej prawidłowe zamontowanie pod kątem wysokości.

 

Drugi aspekt: podkładki pod śruby mocujące zębatki w korbie.

Najmniejszą zębatkę odkręcisz, natomiast zdejmując największy blat, musi dać podkładki aby skręcić z powrotem środkową zębatkę.

Wyżej wymienione zmiany możesz wykonać na rowerze, który już masz. Pozwala to stwierdzić, czy taki układ Tobie odpowiada.

Nie testowałem rozwiązania na łańcuchach 10sp i 11sp, które są węższe.

Edytowane przez afly
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...