Skocz do zawartości

[Retro korba 42-34-24, lub 48-38-28] problem z doborem do łańcucha HG40


Rekomendowane odpowiedzi

Witam 
Posiadam 

Wolnobieg Shimano MF-TZ500 7 rz. 14-28 

Łańcuch SHIMANO CN- HG40 114 ogniw, 8/7/6 RZĘDÓW

Chciałbym dobrać do tego retro Korbę na kwadrat, która współpracuje z HG40.
Z tego co wyczytałem, mogę użyć korby 42-34-24, lub 48-38-28.
Proszę, możecie coś polecić? bo te, co znalazłem i są w dobrym stanie współpracują tylko z łańcuchami IG 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co myślicie o tej, będzie dobra ? Podobno chodziła na HG50 
szukałem też innych stx, ale dużo z nich jest tylko na łańcuch IG
nie upieram się na stx, ale nic lepszego nie znalazłem w dobrym satanie. 

image.thumb.png.a5ef52fa84c12ca30f8e8d0f0903ebae.png

10 minut temu, PiotrWie napisał:

Nie polecę konkretnej, ale pamiętaj że do 48 były inne przednie przerzutki - pamiętam że jak zmieniałem korbę z 48 na 42 to musiałem też zmienić przerzutkę - oryginalnie był pierwszy deore LX ( z serii 550 ) na taką z serii 660.

O dzięki cenna uwaga, tego nie wiedziałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem pewien, czy przy zmianie korby np. z 48 na 42 będzie konieczna zmiana przerzutki. Teoretycznie jest zalecana. Ma inny łuk. Ale np. w szosie mam przerzutkę zalecaną do blatów 52-53 T. A założyłem 46 T i działa.

Za to na pewno trzeba ją będzie przesunąć tak, żeby znalazła się kilka mm nad blatem.

Inna korbą może wymagać innej długości osi suportu. I to jest ważne (!) Najlepiej doczytać w specyfikacji. Jak nie da rady, to doświadczalnie: Znaleźć jakiś punkt odniesienia, np. odległość młynka od mufy sportowej, założyć nową i sprawdzić, czy jest różnica. Jeśli tak, to zmienić oś na odpowiednio dłuższą lub krótszą. Wymiar należy pomnożyć razy 2 (!).

Na pewno i tak będzie konieczna regulacja przerzutek.

Z napędem 3x7 będzie współpracował każdy łańcuch 5-8 s. (3/16"). Ale nie kupuj tego badziewia Shimano HG-40 czy 50.

Moim zdaniem najlepszy (z tanich) do takich napędów jest Sunrace 3/16". Używam od 7 lat. Biegi wchodzą na strzała. Trwałość jest wielokrotnie wyższa niż Shimano.

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
W dniu 28.06.2024 o 13:58, PiotrWie napisał:

Nie polecę konkretnej, ale pamiętaj że do 48 były inne przednie przerzutki - pamiętam że jak zmieniałem korbę z 48 na 42 to musiałem też zmienić przerzutkę - oryginalnie był pierwszy deore LX ( z serii 550 ) na taką z serii 660.

No i mieliście rację, przednia przerzutka nie ogarnia największej tarczy. Możecie coś polecić ?
czy coś takiego może być? czy szukać czegoś lepszego? Mocowanie 28,6mm, Dolny ciąg
https://allegro.pl/oferta/przerzutka-przednia-shimano-toruney-fd-ty300-28-6mm-ds-42t-16019508234
https://allegro.pl/oferta/przerzutka-przednia-shimano-tourney-fd-tz500-28-6-34-9-42t-ds-dolny-ciag-16011191424

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takiego Tourneya miało fabrycznie moje dziecko i nie było w stanie go obsługiwać. Ja byłem w stanie go obsłużyć ale mocno na siłę. Szukaj przerzutek przednich z grup trekkingowych, co najmniej Alivio T4000 a najlepiej Deore T6000. Według katalogu Shimano obsłużą tarczę 48. I pamiętaj że ważna jest też manetka - im najlepiej jak najlepsza.Ale z nowymi możesz mieć problem - bo są do 3x 10 (Deore) i 3x9 ( Alivio) . Nie wiem czy manetka przednia 3x 9 obsłuży łańcuch od 3x8, jak ktoś ma z tym doświadczenie niech napisze. Jak nie to pozostają Ci używki bo 3x 8 to już od dawna standard "supermarketowy". Z nowych dostaniesz tylko M315

Edytowane przez PiotrWie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko jak już wyżej pisałem zmieniłem korbę na 42-34-24 i pytanie na jaką przerzutkę mam teraz zmienić? Oryginalna która współpracowała z korbą 48 nie daje rady wskoczyć na największą tarczę 42t. Pytanie czy te wyżej które opisałeś @PiotrWie będą współpracować z 42t? Podkreśle że mocowanie jakie potrzebuje to 28,6mm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...