Skocz do zawartości

[Shimano Alivio Cato] problem z przeróbką


Zka

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć wszystkim,

Siedzę na tym forum od kilku dni i już po prostu nie wiem, czy dobrze zrozumiałem. Podobno mój rower, Shimano Alivio Cato, nie nadaje się do dalszych ulepszeń. Zmieniłem geometrię, dodając inny, krótszy mostek, oraz cofnąłem się na siodełku, żeby odciążyć przód. Miałem w planie wsadzić koła 27.5'' oraz zamontować jakieś sensowne przełożenie 2x11, żeby dało się na tym jeździć.

Okazuje się, że przeróbka napędu jest praktycznie niemożliwa. Dzisiaj w zaufanym sklepie rowerowym odradzono mi to. Podobno trzeba przebudować piastę, żeby wsadzić cokolwiek więcej na tylne koło, a przedni blat ma teraz 42T na największej zębatce. Nie umiem na tym jeździć i nie wiem, co robić. Może dacie mi jakieś sugestie?

Dzięki z góry za pomoc!

IMG20240620185629.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wywal to na śmietnik i kup normalny rower. Przecież rynkowa wartość tego roweru to może 200 złotych a ty chcesz w to kilka razy większą kasę ładować, absurd

Cytat

Zmieniłem geometrię, dodając inny, krótszy mostek, oraz cofnąłem się na siodełku, żeby odciążyć przód.

1. Pojęcie geometrii dotyczy ramy więc nic nie "zmieniłeś".

2. Siodełko ustawia się żeby uzyskać prawidłowe położenie względem pedałów a nie żeby przód odciążać - a po co?

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za zainteresowanie i komentarze. Może nie do końca jasno się wyraziłem, co jest dla mnie problemem z tym rowerem. Naprawdę nie nudzę się i rozumiem, jak to wszystko w rowerze działa. Obecnie mam napęd 3x7 i brakuje mi przełożeń na asfalcie – muszę się mocno "nakręcić", żeby w miarę płynnie poruszać się po asfalcie. Kiedyś jeździłem po szosie z dużym blatem z przodu i to było, z tego co pamiętam, 2x6 z szosowymi przełożeniami z tyłu.

Pytanie jest takie: jaką wsadzić kasetę, żeby nie trzeba było przerabiać piasty, zmieniać bębenka? Czy jednocześnie dobrze byłoby zmienić "blaty" z przodu i czy w ogóle da się to zrobić? Chodzi mi o to, żeby ten rower trochę usprawnić.

 

I jeszcze znalazłem takie coś...

Dziekuje

1997 - SHIMANO A.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kaseta prawie nic ci  nie da. Nie zmniejszysz radykalnie ilości zębów by jechało się szybciej. Jak faktycznie ci brakuje to zastanów się nad zmianą korby z większa ilością zębów na blatach typu 48-36-26T. Pewnie też przednia przerzutka do wymiany. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Tyfon79 napisał:

Kaseta prawie nic ci  nie da. Nie zmniejszysz radykalnie ilości zębów by jechało się szybciej.

Ale może być tak, że aktualnie jest kaseta z najmniejszą zębatką 13 z (w starych siódemkach była chyba taka 13-30), więc założenie współczesnej 11-28 jednak sporo zmieni. Piasty powinny już mieć wtedy bębenek HG (a nie UG z zewnętrznym gwintem). A może ktoś tam włożył koło z wolnobiegiem i najmniejsza ma 14 zębów?

42/13 = 3,23

42/11 = 3,82

48/13 = 3,69.

 

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Zka napisał:

jaką wsadzić kasetę

CS-HG 50-7 ( 105 ) 11-21,  CS-HG 31-7, CS-HG-41 7 ( od 11-ki).

3 godziny temu, Zka napisał:

Czy jednocześnie dobrze byłoby zmienić "blaty" z przodu

 50/34, 50/39, ewentualnie 52/42 i po temacie

Edytowane przez kaido2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...