Skocz do zawartości

[GRX 1x12] Jaka przerzutka do kasety 11-36


Rekomendowane odpowiedzi

Zastanawiam się który model przerzutki powinienem wybrać do kasety 12s 11-36 i napędu 1x.

Do wyboru mam model przeznaczony do napędów 2 rzędowych lub do 1 rzędowych o stopniowaniu 10-45. Nigdy nie założę korby z przodu ale być może kiedyś będę potrzebował kasety o szerszym stopniowaniu. Przyszłościowo powinienem wybrać raczej wersję 10-45. Ale Shimano podaje minimalną wielkość koronek na 10 i 45 dla wersji 1s. Czy to może powodować realnie jakieś problemy po założeniu mniejszej kasety ?

Edytowane przez chrismel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z 12s najbardziej bedzie pasowala RD-8100-GS. Koko prowadzce (guide pulley) bedzie daleko od zebatki na miekkich biegach. Pewnie jakos to sie da wyregulowac sruba B. Idealnie nie bedzie.

Cytat

Nigdy nie założę korby z przodu.

Takiej konfiguracji jeszcze nie widzialem. Nagraj filmik jak bedziesz jechal. O ile Ci sie to uda :P;) 

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowane)
3 godziny temu, JWO napisał:

Takiej konfiguracji jeszcze nie widzialem. Nagraj filmik jak bedziesz jechal.

Myślałem o czymś w tym stylu :)

A tak serio dwurzędowej.

2 godziny temu, uzurpator napisał:

Fabrycznie przeznaczona do 11-36

Wiem ale do napędów dwurzędowych. Liczę na to że Shimano dołączy do takich producentów jak Campagnolo czy Classified, zacznie swoje kasety stopniować z sensem i zrobią np. 11-40 też z 5-cioma koronkami na początku co 1 ząbek ale z rozszerzającym się zakresem w końcówce. Na razie mamy 24-28 gdzie różnica w prędkości wynosi 2.4 km/h a na końcu 32-36 gdzie różnica jest już tylko o 1.4 km/h. Więc wolałbym mieć zapas na przerzutce.

Edytowane przez chrismel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, chrismel napisał:

Liczę na to że Shimano dołączy do takich producentów jak Campagnolo czy Classified, zacznie swoje kasety stopniować z sensem i

ale to mniej wiecej jest z sensem. 1T na zebatce 10T to 10%, czyli na koncu 40T roznica powinna byc 4T

Stopniowanie 10-51T

10-51.JPG.a28b7ef0a5072f294dd67a54fc75ae9d.JPG 

Edytowane przez JWO
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@JWO w najczęściej używanym zakresie jest skok o 17% (18-21). W ekstremalnie rzadko używanym przejściu 45-51 jest skok o 13% który dodatkowo odbywa się małej prędkości. To nie ma sensu. Dlatego projektanci powinni uczyć się od Campy czy Classified. Albo zacząć samemu jeździć na rowerze :) Jak stwarzałem sobie wirtualnie wymarzoną kasetę 12s na stronie http://www.gear-calculator.com przesuwając koronki to otrzymałem 11-12-13-14-15-17-19-22-25-29-34-40. Potem zobaczyłem wynik i okazuje się że już jest. Tylko że nie zrobiło jej Shimano a Classified. Następny przykład ze stajni SRAM-a. 11-36 Shimano ma zakres 330%, SRAM 10-33 327%. Zakres ten sam ale SRAM dołożył 1 koronkę więcej w stopniowaniu co 1 ząbek. Uzyskali to bardzo prosto zwiększając skoki na końcu kasety (10-11-12-13-14-15-17-19-21-24-28-33). Mamy kaset szosowe, mamy kasety MTB. mam nadzieję że w Shimano się obudzą i zaczną robić miks tych rodzajów kaset przeznaczonych np. do graveli. Z jednej strony potrzebujemy ciasnego stopniowania, z drugiej większego zakresu i spokojnie można to połączyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powinni sprzedawac pojedyncze zebatki i kazdy sam zlozylby kasete marzen. 😜

Cytat

W ekstremalnie rzadko używanym przejściu 45-51 jest skok o 13% który dodatkowo odbywa się małej prędkości. To nie ma sensu. 

Chyba nigdy nie jechales stromego, dlugiego podjazdu ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@chrismel złożyłem ostatnio drugi komplet kół czysto pod szosę i dokładnie to samo chodzi mi po głowie. Z kasetą 10-45 brak płynnego stopniowania jest, jakby to powiedzieć, nieprzyjemny 🙄. Szukam właśnie jakiejś taniej kasety szosowej 12s oraz bębenka. Jak złożę wszystko to dam Ci znać. Obecny napęd to GRX 1x12 (42 / 10-45).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie o stopniowanie mi chodzi dlatego wybrałem 11-36. Jak ktoś nie jeździł nigdy na kasecie szosowej to nie wie co traci. Z drugiej strony ciężko się później przestawić na stopniowanie co 2-3 ząbki. Jedynym wyjątkiem jest jazda MTB gdzie takie stopniowanie bardziej przeszkadza niż pomaga.

Co do przerzutki to podjąłem decyzję - 11-36. Spojrzałem na PESEL, potem na średnią długość życia faceta i doszedłem do wniosku że robienie sobie planów że może kiedyś będzie mi potrzebny większy zakres jest przejawem skrajnego optymizmu :) Więc trzeba wybrać najbardziej optymalne rozwiązanie na dziś.

@JWO - była kiedyś taka możliwość. Niestety rozwiązanie się nie przyjęło. Teoretycznie Miche oferuje różne kombinacje kaset (szosowych) ale w praktyce nie można ich kupić. Jednak fajnie by było gdyby producenci oferowali większą różnorodność. Bo teraz prawie wszyscy tłuką stopniowanie na jedno kopyto z wyjątkiem firm wspomnianych przeze mnie wcześniej. W sumie to SRAM ma jeszcze trochę odmiennych stopniowań.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowane)

@spidelli - w moim przypadku założenie napędu z dwoma blatami upośledza go. Na zielono zaznaczyłem przełożenia których używam. Na czerwono zbędne. Dwie czerwone kropki to dziury w przełożeniach.

Przy kasecie 11-36 12s i 1 blacie mam do dyspozycji 12 przełożeń.

Przy tej samej kasecie i 2-ch blatach GRX (30-46) liczba przełożeń spada mi do 11, muszę zmieniać blat kiedy chcę uzyskać dwa najmiększe przełożenia oraz (to najbardziej wkurzające) w najczęściej używanym zakresie mam 2 dziury w przełożeniach.

Ideałem byłaby dla mnie kaseta SRAM 10-33 z zębatką 34T. Nawet ją rozważałem ale ceny kaset SRAM-a są ....... takie jakie są :) Poza tym nie wiem jakby to wyglądało z miksem komponentów Shimano/SRAM i bałem się dodatkowych nieprzewidzianych kosztów.

 

11-36 GRX.jpg

10-33.jpg

Edytowane przez chrismel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dwie tarcze wyglądają lepiej przy kasecie 11-34:

image.thumb.png.2e6ce36d466a08c31e6683db4e450e97.png

 

Owszem, wciąż trzeba zmieniać tarcze dla skrajnych przełożeń albo do uzyskania płynniejszego stopniowania ale coś za coś. 

 

Absolutnie nie namawiam, ja jestem fanem dwóch tarczy. Kiedy jeżdżę wokół komina, mam teren pofalowany, czasami trafia się mostek albo wiadukt. Jadę na blacie, wykorzystując twardszą część kasety, trafia się taki mini-podjazd i wystarczy tylko zrzucić na chwilę z blatu, żeby z grubsza utrzymać kadencję i łyknąć taki podjazd, potem ruch lewą manetką i znów jadę na blacie.

U mnie się to sprawdza ale nie twierdzę, że prawą manetką przy jednym blacie bym się namachał jak Radwańska rakietą :) 

Edytowane przez spidelli
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie namawiam, jedynie sugeruję.

Po pierwsze - nie trzeba się bać chińskich kaset. Z 12 rzędowych mam ZTTO i Sunshine ( 11-32 oraz 11-34 ) i obie działają dobrze. Z 10 rzędowych mam dwie brandowane Goldix ( 11-30 oraz 11-36 ) i też są OK. Ja akurat kupuję te najtańsze, ale o tych lepszych 'full stal' też sporo dobrego słyszałem - zwłaszcza ZTTO.

Najważniejsze, że są dostępne w kilkunastu stopniowaniach od 10-28 do 11-34 i pod XD oraz HG.

Jedynie należy unikać tych, które mają największe zębatki zrobione z jednego bloku aluminium, bo te alu znika od patrzenia na nie krzywo. Miałem, nie polecam.

Następnie - Spidelli ma rację, Twoje potrzeby załatwia 2x. Na fabryczne Shimano z zagęszczeniem sekcji 11-18 nie liczyłbym przed tym jak shimano zacznie robić 1x13 pod szosę. Czyli to jeszcze pieśń przyszłości. Inaczej to idziesz w jakiś mix.

Na Twoim miejscu zrobiłbym tak:

1. Manetki 1x12 ( lub 1x11, bo taniej ) hydrauliczne. GRX, bo tak prawilnie. Pewno.
2. Przerzutka pod kasetę - jeżeli to kaseta 11-34 lub 11-36 to GRX pod 2x. Pod np 11-28 to już raczej szosową trzeba ( niestety, brak sprzęgła )
3. Chińska kaseta jaką tam chcesz
4. Chińska korba szosowa z mocowaniem GXP oraz chińskie blaty 38/28.
lub
np korba Force 42-33, jak chcesz twardziej.

lub
korba shimano 38/28, 38/24, 38/26, 40/28 lub dowolna góralska

5. Przerzutka przednia pasująca do korby oraz ramy
6. Przerzutkę przednią obsługujemy cierną manetką bar-end Sunrace.

Ciernej manetki nie należy się bać, bo na 2 blatach masz w praktyce index, oraz nieskończoną precyzję trymowania, przez co na blacie możesz jeździć na całej kasecie. Dodatkowo - bez indeksu w manetce przednia przerzutka działa lepiej.

Zestaw jak wyżej możesz skonfigurować w praktyce dowolnie. Jak masz taki kaprys to chińczycy robią 11 rzędowe kasety 11-21 ( tak - z zębatkami co 1 ząbek ). Przypnij to do trójtarczu i masz i zakres i precyzję.

EDIT: W moim grawelu z prostą kierownicą :P mam napęd 2x12 z korbą 40-28, kasetą 11-34. Przednia przerzutka obsługiwania ciernie. Jest idealnie. W grawelu z barankiem mam 3x7 w podobny sposób zrobione. W sumie, to wszystkie rowery w których mam FD obsługuję tę manetką cierną. Jest to na tyle fajne, że nie kumam jak można to robić manetką z indeksem.

Edytowane przez uzurpator
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@spidelli to tylko zalezy gdzie sie jezdzi i jak sie ma noge. W Szanghaju najmiekksze przelozenie mialem 48T/28T i to wystarczalo w 99% przypadkow. Teraz w gorzystym terenie i 32T/51T bywa za twardo. Do gravela dokupilem przednia przezutke i tarcze 31T, do fulla 'blacik' 28T

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowane)
1 godzinę temu, uzurpator napisał:

Manetki 1x12 ( lub 1x11, bo taniej )

Aktualne ceny w sklepie Biostern:

11s, ST-RX600, prawa - 591 zł

12s, ST-RX610, prawa - 563 zł

1 godzinę temu, uzurpator napisał:

Przerzutkę przednią obsługujemy cierną manetką bar-end Sunrace

Obsługa przedniej przerzutki już jest i tak wolna. Przy dynamicznej jeździe nie cieszę się kiedy muszę z niej skorzystać. A robienia tego za pomocą bar-endów nie wyobrażam sobie. Rozważyłbym taką opcję jedynie w przypadku grupy elektronicznej w trybie automatycznej zmiany. Albo kiedy naprawdę potrzebowałbym szerszego zakresu. W tej chwili napęd 1x12 z kasetą 11-36 pokrywa 100% moich potrzeb.

Godzinę temu, spidelli napisał:

Dodam tylko, że ja mam 2x10, 1x10 to już w ogóle mnie nie przekonuje

Podałem swoje przemyślenia na temat stopniowania ale one są pod moje potrzeby i mój teren (czyli płasko). Nie po to żeby kogoś zachęcać do określonego napędu ale do zrobienia takiej kalkulacji pod swoim kątem. Więc jak nie pasuje Ci 1x12 czy 1x10 to nic w tym złego bo u Ciebie się nie sprawdza i tyle. Tak swoją drogą gdybym decydował się na przednią przerzutkę i miał taką możliwość wybrałbym nie 2 ale 3 blaty z przodu.

@JWO - jazda w prawdziwych górach zmienia perspektywę. W Polsce podjazdy z dwucyfrowym wznosem to rzadkość. Będąc w Alpach przed wyjazdem wybierałem kierunek jazdy tak żeby mieć 12-15% na podjeździe a 15-18% na zjeździe. Do tego zdarzały się takie o długości np. 30 km. Więc jak słyszę że ktoś ma w szosie 1:1 bo to jest miękkie przełożenie to od razu przypomina mi się widok kolarzy w Alpach prowadzących rowery w butach SPD :)

Edytowane przez chrismel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, spidelli napisał:

Dwie tarcze wyglądają lepiej przy kasecie 11-34

11-34 nie rozwiązuje mi problemu dziur pomiędzy 19-17-15. Potrzebowałbym ciaśniejszej kaset a najlepiej zupełnie innej korby 24-38. No ale Shimano uważa że jak człowiek napatrzy się na kolarzy w Tour de France w telewizorze to potem wyjdzie na rower i będzie jeździł tak samo.

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, chrismel napisał:

Obsługa przedniej przerzutki już jest i tak wolna. Przy dynamicznej jeździe nie cieszę się kiedy muszę z niej skorzystać. A robienia tego za pomocą bar-endów nie wyobrażam sobie. Rozważyłbym taką opcję jedynie w przypadku grupy elektronicznej w trybie automatycznej zmiany. Albo kiedy naprawdę potrzebowałbym szerszego zakresu. W tej chwili napęd 1x12 z kasetą 11-36 pokrywa 100% moich potrzeb.

To jest wbrew logice, ale cierna manetka jest _szybsza_ niż indeksowana. I pewniejsza. Dla mnie to było zaskoczenie, bo próbowałem tego próbując żenić manetkę droppera do FD nastawiając się na fakap. Enyłej. Chińczycy robią kasety 11-32 o takim sekwencjonowanu: 11-12-13-14-15-16-18-20-22-25-28-32. Jest też 11-28 11-12-13-14-15-16-17-19-21-23-25-28T

Z dublem z przodu możesz sobie tych biegów nadziubdziać ile wlezie :)

Wyciągnąłem wniosek, że Ci tych niższych przełożeń brakuje i dlatego patrzysz na 11-36 jako kompromis i tych niższych przełożeń incydentalnie Ci brakuje.

Edytowane przez uzurpator
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowane)

@uzurpator - dwa podstawowe problemy to kompatybilność różnych podzespołów i kasa. Jeżeli zacznę kombinować i coś pójdzie nie tak to późniejsza odsprzedaż wiąże się z dużą stratą. Gdybym mógł miksować różne komponenty Shimano i SRAM z dowolnych grup (MTB, gravel, szosa) to bez problemu stworzyłbym konfigurację na każde potrzeby. Ale nie mam takiej wiedzy żeby wiedzieć co będzie działać ze sobą a co nie. I najważniejsze czy to będzie działać jakoś czy w 100% idealnie. A im więcej przełożeń na kasetach tym większe problemy. Mniej więcej do 9s większość rzeczy była ze sobą kompatybilna. Ale od 10s w górę trzeba robić niemal doktorat żeby coś z czymś zamienić. Dlatego dla mnie to zbyt duże ryzyko.

PS. Np. z tego powodu wybrałem przerzutkę 11-36 pomimo że 10-45 byłaby dla mnie bardziej uniwersalna bo mógłbym na wyjazd podmienić kasetę na miększą. Ale bałem się że coś będzie nie tak a koszty sprawdzenia tego to kilka stów (bębenek + kaseta).

Edytowane przez chrismel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz - rozumiem o co biega. Faktem jest, że swego czasu było z tym ciut łatwiej. Z drugiej strony - masz tak naprawdę dwie opcje gdzie masz kombinację 1xX, ciasno stopniowane szybkie biegi i szeroki zakres - Ekar i AXS XPLR. Wszystko inne to kombinowanie w większym lub mniejszym zakresie.

Przerzutki shadow pod 11-36 działają dramatycznie źle na innych zakresach. Jeżeli już zestawisz sobie 1xX z 38 + 11-36 to jak braknie zakresu od spodu ( lub góry ) to jest w miarę prosta konwersja na 2x bo przerzutka już to obsługuje, więc wystarczy zmienić korbę na 2x, dołożyć przerzutkę i manetkę jaką zasugerowałem.

Możesz to zrobić 'po całości' i od razu kupić korbę konwertowalną 1x/2x i wtedy ewentualne rozszerzenie zakresu to konwersja korby, przerzutka i manetka. Koszt 200-300 cebulionów w fantach z aliexpress. Reszta zostaje jak była.

EDIT: Tak na marginesie - RD-RX820 korzysta ze standardowego b-linka shimano, więc da się zastosować ten element z Zee-DH lub sainta i dostosować tę przerzutkę do kaset 11-28 - 11-32, więc też jest opcja w przyszłości, ewentualnie, zacieśnić kasetę.

Edytowane przez uzurpator
  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...