Skocz do zawartości

[Zaciski] Wymiana FL na PM


chrismel

Rekomendowane odpowiedzi

Zakupiłem klamki GRX w komplecie z zaciskami BR-RX400. W ramie mam mocowanie Post Mount. Nie chcę bawić się w adaptery więc chcę dokupić same zaciski Post Mount. Nie bardzo się znam na modelach. Nie chcę wydawać dużo. Znalazłem SHIMANO Deore BR-MT500 za 110 zł. Czy to sensowny wybór ? I czy to będzie bez problemu działać z GRX 1X11 ?

Z góry dzięki za sugestie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowane)

Trochę mi się zmieniła koncepcja w ciągu dwóch godzin. Wczoraj zestaw GRX 1x11 kosztował 1260 zł czyli tyle co jedna klamkomanetka 1x12. Dzisiaj cena 1x12 spadła o połowę więc zrobię zwrot tych 1x11 bo zakupiłem już zestaw 1x12. Tylko dalej potrzebuję hamulców do tego pod Post Mount.

Moglibyście  może coś polecić nie z najniższej półki cenowej ale bez szaleństw ?

PS. Właściwie to teraz temat powinien mieć tytuł jakie hamulce do GRX 1x12 pod post mount ale może ktoś coś podpowie bez zakładania nowego.

Edytowane przez chrismel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja pożeniłem hydrauliczną Tiagrę z Ultegrą - też mam PM a do tego jeszcze mi przewód hamulcowy pasował do obu końców. Szczegóły w moim wątku o modernizacji Cortiny, są tam jakieś zrzuty ze strony Shimano dot. kompatybilności elementów - może coś z tego Ci się przyda.

 

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@chrismel

Pod kątem zacisków bez znaczenia czy to napęd 1x10 / 1x11 / 1x12   

Pod kątem napędu , bierzesz pod uwagę że  do 12s będziesz musiał mieć inny bębenek  w kole?

Wg mnie najtańsze sensowne zaciski to SLX M7100 , na Allegro masz po 120zł  - szukałbym na OLX (zarówno 7100 jak i 8100) od razu z przewodem jako komplet , pozostanie Ci tylko zamontować drugi koniec w klamkomanetce.  Jeśli jednak będziesz kupować oddzielnie przewód hamulcowy to warto kupić od razu BH-90

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowane)

@RafalxM co bębenka to mam DT370 czyli 3 zapadki a w kołach szybkozamykacze. Zamówiłem taki: https://allegro.pl/oferta/bebenek-adapter-shimano-11s-road-5-130-135-mm-13209738950?utm_feed=aa34192d-eee2-4419-9a9a-de66b9dfae24&utm_source=google&utm_medium=freelisting&srsltid=AfmBOoqFqfq1vGMaC0t9oDcyu0TvWNmSI7RU4f1R7zABofS-z18-FdrWkyk

Mógłbyś zerknąć czy wg. Ciebie dobry. Kaseta będzie 11-36: https://www.centrumrowerowe.pl/kaseta-shimano-grx-cs-hg710-pd36927/

Przeglądam te hamulce i 7100 jest niebieskawy. Nie bardzo mi to pasuje. Zastanawiam się więc nad:

https://biostern.abstore.pl/hamulce-tarcze-adaptery-zacisk-hamulca-tarcz-p%2Ft-br-mt500,c65,p7633,pl.html

https://biostern.abstore.pl/hamulce-tarcze-adaptery-zacisk-hamulca-br-u8000-p%2Ft-cues-post,c65,p10562,pl.html

Akurat te mają na stanie a i tak będę u nich domawiał kilka rzeczy. Co sądzisz ?

Edytowane przez chrismel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@chrismel

Ale bębenek zamówiłeś 11s   , a  wspominałeś że klamki chcesz 1x12 kupić , i kaseta też 12s...

Niech mnie ktoś poprawi ale kaseta 12s nie pasuje na bębenek 11s ?

Poza tym jak już chcesz 1x12  to kasetę zamontuj jakąś 11-42T  ( albo 11-46T  jeśli użyjesz przezrzutki tylnej RD-812 )   ,  11-36T  będzie za twardo (za ciężko pod górę na najlżejszym przełożeniu - np podjazdy przy Moście Południowym ;) ), ona jest przeznaczona do napędów 2x12 

 

 

Z zacisków ten drugi zestaw czyli BR-U8000  jeśli wg opisu kosztuje 150zł z przewodem BH-90   to moim zdaniem tanio, dodatkowo ma banjo (sposób mocowania przewodu do zacisku na obrotowej baryłce)  co pozwala ułożyć przewód pod dowolnym kątem tak żeby jak najmniej go zaginać mocując do widełek.

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na "podjeździe" na most południowy to mam zwykle 30 km/h :) Przerobiłem to na kalkulatorze przełożeń i w zasadzie wystarczałoby mi 11-32 więc i tak dostaję extra miękki bieg. Z drugiej strony nie ma bata żebym pojechał więcej jak 40 km/h. No chyba że mówimy o mitycznym dokręcaniu z górki ale ja nie jestem Safa Brian :)

Kaseta wg. shimano - Kompatybilne z nowymi 12-rzędowymi i 11-rzędowymi szosowymi piastami tylnymi. Jeszcze są bębenki micro spline do kaset MTB ale nie wiem czy na taki bębenek da się założyć tą 11-36.

Dzięki za info o tym banjo. Może okazać się przydatne.

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowane)

Kolega @RafalxM zasugerował mi zaciski Cues BR-U8000: https://bike.shimano.com/pl-PL/product/component/cues-u8000/BR-U8000.html (bo potrzebuję mocowania PostMout) do połączenia ich z klamkami GRX 1x12.

Jeszcze mogę oddać więc chciałbym się upewnić czy to na pewno dobry wybór. Bo mogę je ewentualnie zamienić na szosowe BR-RS785: https://bike.shimano.com/pl-PL/product/component/ultegra-6870-di2/BR-RS785.html

Jak ktoś mógłby zerknąć byłbym wdzięczny.

Tutaj jest tabela kompatybilności i dlatego jeszcze dopytuję:

https://productinfo.shimano.com/en/compatibility/C-499

Edytowane przez chrismel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co to to nie,  ja ich nie sugerowałem, sam się o nie zapytałeś, ja napisałem że z tych dwóch wymieniony model jest sensowniejszy.   

Na początku pisałem że mam zaciski mtb  8100/8120  (jeśli już , to to bym uznał za sugestię).

Każdy z tych zacisków będzie poprawnie hamował (także jak widać te spoza tabelki), różnice są w materiale tłoczków, ich średnicy, mocowaniu przewodu. 

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może faktycznie nie precyzyjnie się wyraziłem. Sorki. Ale takie info że każdy będzie działał jest dla mnie wystarczające. Po prostu nie znam się na tym kompletnie. Przez długie lata nie bawiłem się w serwis tylko jeździłem ze wszystkim do zaprzyjaźnionego. Potem był Covid, z robienia mi czegoś od ręki zrobiły się 2-3 tygodnie, ceny znacznie wzrosły no i powoli się uczę. A nawet bardzo powoli i czasami potrafię polec przy najbardziej banalnych sprawach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tabele kompatybilności producenta są po to żeby do nich podchodzić z pewną nieśmiałością. Jeśli chcesz wykorzystać przewód z GRX , to cokolwiek z Shimano bez banjo , np https://www.olx.pl/d/oferta/zacisk-hydr-shimano-deore-br-mt500-klocki-b05s-oem-nowy-CID767-IDXbmEX.html  a jeśli chcesz dokupić nowy przwód to cokolwiek PM :)

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, chrismel napisał:

A nawet bardzo powoli i czasami potrafię polec przy najbardziej banalnych sprawach.

Żadna to ujma, każdy się uczy - a najskuteczniej na własnych błędach ;)

Po podłączeniu wszystkiego będziesz musiał zalać układ płynem i odpowietrzyć - jest to trochę bardziej upierdliwe niż w przypadku klamek MTB . No i łatwiej ukręcić gwint zaślepek odpowietrzników, lub zaślepkę zgubić .

Do odpowietrzenia będziesz potrzebował zestaw z lejkiem o odpowiedniej średnicy gwintu (mniejsza niż w klamkach mtb).

Jakby co mam cały zestaw , mogę pożyczyć/podrzucić w Wawie.

 

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wolę na cudzych :) Serdeczne dzięki za propozycję ale wolę oddać wszystko do serwisu. Nie wiem jakie niespodzianki mogą na mnie czekać a szkoda mi przy takiej pogodzie odstawiać rower.

29 minut temu, marcin_ostrów napisał:

Jeśli chcesz wykorzystać przewód z GRX , to cokolwiek z Shimano bez banjo

W komplecie z hamulcami dostaję przewód. Nie wiem czy Banjo mi potrzebne ale może łatwiej będzie z nim poprowadzić przewody. Gdybym wszystko kupował tam gdzie będą mi składać to oni by się martwili ale jak chcę przyoszczędzić to muszę sam kombinować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowane)
W dniu 24.06.2024 o 20:32, RafalxM napisał:

Z zacisków ten drugi zestaw czyli BR-U8000  jeśli wg opisu kosztuje 150zł z przewodem BH-90   to moim zdaniem tanio

Opis okazał się chwytem marketingowym, żadnego przewodu w zestawie nie ma. Poza tym na zdjęciu kolor jest wg. mnie czarny, w opisie jest czarny a faktycznie zaciski są szaro-niebieskie czy jakoś tak. No w każdym razie nie czarne. Dopiero na stronie Shimano znalazłem poprawny opis który mówi że jest to kolor serii. Nie wiem czy je zostawię czy zamienię na coś innego. W sklepie gdzie będą mi składać mają Deore BR-M6000 i te są na pewno czarne.

@spidelli - patrzyłem na te zaciski ale mają w opisie zalecany inny rodzaj przewodu niż mam w klamkach.

Edytowane przez chrismel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja sobie wziąłem na zapas - jednak w Cortinie mi cieknie przód - pewnie coś sknociłem przy montażu, pierwsze moje podejście do hydrauliki - może nie dociągnąłem oliwki albo przeciwnie...

Już się nauczyłem, że kupuję części przed weekendem, bo w sobotę siedzę na pupie i dłubię przy rowerach, więc lepiej mieć części w razie "W" ;) Najwyżej odeślę jak zacisk nieuszkodzony :) 

Edytowane przez spidelli
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...