Skocz do zawartości

[upgrade] Romet Rambler 650b 4.0 z 2014 roku


Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, po kilku latach powróciłem do amatorskich zawodów MTB i zabrałem się za serwis roweru: wymieniłem linki i pancerze przerzutek, wymiana klocków i oleju mineralnego, czyszczenie i smarowanie (wymiana kuleczek) łożysk piast, suportu, bębenka kasety. Zastanawiam się co mógłbym wymienić parę stówek w rowerze. Oprócz pedałów SPD M520, gripów ergona, opon continental race king/cross king to wszystko fabryczne komponenty: https://katalog.bikeworld.pl/2014/web/produkt/rowery/mtb_650b_hardtail/romet/31396/rambler_650b_4_0

Widelec  Suntour 650b (27,5”) Epicon XC RL-RC 100mm / 15mm

Przerzutka przednia Shimano SLX FD-M670

Przerzutka tylna Shimano XT RD-M781

Korba Shimano SLX FC-M672 40-30-22 zęby

Suport Shimano SM-BB70

Kaseta Shimano CS-HG81-10 11-36 zębów

Piasta przednia Shimano Deore M615 15mm

Piasta tylna Shimano Deore M615

Manetki Shimano Deore

Hamulce tarczowe hydrauliczne Shimano BL-M505

Myślałem żeby wymienić przednią przerzutkę na jakiegoś XT, manetkę na XT 10s i może kasetę, mam problem z wyregulowaniem przerzutki tylnej, kręcąc śrubą baryłkową wydłużając linkę najmniejsze zębatki kasety wchodzą dobrze a słabo wskakuje na największe i słychać że chce przeskakiwać, jeśli naciągnę linkę do największe wchodzą dobrze a na najmniejszych słychać że chce przeskakiwać. Łańcuch jest nowy KMC X10.93.

Podzielcie się proszę swoimi poradami co mógłbym ulepszyć? 

Z góry dzięki, K

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma sensu przerzutki przedniej zmieniać. Przednią manetkę XT chcesz? Niewiele to wniesie.  IMO rower ma przyzwoitą i spójną konfigurację jak na swój wiek i raczej nic nie poprawisz a prędzej popsujesz. W dodatku wszystko w wiekowych już standardach więc raczej wiele z takiej inwestycji byś nie odzyskał zmieniając rower na nowy. Serwis uginacza mu zrób (hint - powinny pasować kurzówki od RockShox w wersji 32mm flangless 00.4318.045.003).

Odnośnie problemu z regulacją - typowe objawy krzywego haka lub/i wózka (względnie mega luz na wózku względem korpusu przerzutki). Pancerze masz shimano? Na jagwire przy niewielkich promieniach gięcia jest kicha.

 

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za parę stówek, dokładnie cztery i pół, można mu zafundować komplet kół tubeless na szerszych obręczach i piastach maszynowych:

https://allegro.pl/oferta/kola-27-5-xlc-mtb-ws-m05-komplet-zestaw-kol-14685911117

Przy okazji dostanie się możliwość przejścia na inne rodzaje bębenków lub na sztywne osie.

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, Dokumosa napisał:

Przednią manetkę XT chcesz? Niewiele to wniesie. Serwis uginacza mu zrób (hint - powinny pasować kurzówki od RockShox w wersji 32mm flangless 00.4318.045.003).

Odnośnie problemu z regulacją - typowe objawy krzywego haka lub/i wózka (względnie mega luz na wózku względem korpusu przerzutki). Pancerze masz shimano? Na jagwire przy niewielkich promieniach gięcia jest kicha.

 

Myślałem żeby przynajmniej kupić jakąś używaną manetkę XT 10rz. na tylną przerzutkę, one mają chyba zrzucanie x2. Na serwis amora czekam już od jesieni;/ W okolicy albo nie chcą się tego podejmować albo mówią że nie mogą części zamówić. Podjadę w tym tygodniu z tym nr katalogowym i zapytam czy mi to zrobią, chociaż pewnie usłyszę coś w stylu że się nie da albo na własną odpowiedzialność. Pancerze i linki mam z zestawu MTB Shimano y60098021. Dzięki za sugestie, przyjrzę się na hak i wózek i spróbuje naprostować.

14 godzin temu, KSikorski napisał:

Za parę stówek, dokładnie cztery i pół, można mu zafundować komplet kół tubeless na szerszych obręczach i piastach maszynowych:

https://allegro.pl/oferta/kola-27-5-xlc-mtb-ws-m05-komplet-zestaw-kol-14685911117

Przy okazji dostanie się możliwość przejścia na inne rodzaje bębenków lub na sztywne osie.

Czy do tych obręczy dam radę wszystko przełożyć ze starych? Moje continentale nie są bezdętkowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hak przerzutki miałem krzywy, po lekkim prostowaniu jest dużo lepiej, wielkie dzięki :) Tak na szybko znalazłem takie manetki Shimano XT SL-T8000, deore XT 10-rzędową m780 , Shimano deore XT Sl-m770-10,  która będzie lepszym wyborem? Czy może szukać czegoś innego?

https://allegro.pl/oferta/manetka-shimano-xt-sl-t8000-prawa-10rz-14784456805

https://www.olx.pl/d/oferta/sprzedam-manetke-deore-xt-10-rzedowa-m780-prawa-CID767-IDXB0Dt.html?isPreviewActive=0&sliderIndex=7

https://www.olx.pl/d/oferta/manetki-shimano-deore-xt-sl-m770-10-3x10-CID767-IDXYAsq.html?isPreviewActive=0&sliderIndex=0

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, karmel48 napisał:

Czy do tych obręczy dam radę wszystko przełożyć ze starych? Moje continentale nie są bezdętkowe.

Tak, dasz radę przełożyć*. Kupiłem te koła do roweru Żony i jestem zachwycony stosunkiem jakość / cena.
* - nie wiem tylko czy masz nakrętki tarcz hamulcowych pod klucz kasety czy pod klucz suportu. Na przód będzie potrzebna nakrętka pod klucz suportu. Niemniej to groszowe sprawy.

Edytowane przez KSikorski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Kupiłem manetki sl-m780 10s i sl-t780 3s, na razie założyłem prawą i muszę przyznać że natychmiastowe zrzucanie o kilka przełożeń robi robotę :) Pytanie czy wersja t780 3s do trekkingu różni się czymś od m780 3s poza niedemontowalnym optycznym wskaźnikiem i brakiem zmiany przełożeń 2/3? Trafiła się oferta i kupiłem bez zastanowienia i dopiero później zobaczyłem że to inna wersja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...