Skocz do zawartości

[Tarcze + klocki] Jakie tarcze i klocki


Rekomendowane odpowiedzi

Witam, przymierzam się do wymiany kompletu tarcz i klocków. Tarcze 180 i 160mm. Hamulce BR-M615 Deore.

Zastanawiam się czy pakować się w coś typu RT MT800 XT + klocki np. Galfer czerwone.

Zależy mi na tym, żeby w normalnych warunkach były ciche. Miałem już tarcze które świergotały na tych dużych otworach nieważne z jakimi klockami. To były bodajże SM-RT54

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mogę się podłączyć pod pytanie? Też szukam takiego zestawu, który byłby maksymalnie cichy w mokrych warunkach, ale jednocześnie nie może ścierać się za szybko, czyli przynajmniej pół - metaliki, inaczej w moim przypadku nie ma to sensu.

Obecnie wystarczy trochę wilgoci i hałasuje nawet bez hamowania - cały czas słychać, co jest dość denerwujące. Czasami nawet jak wyschnie to hałasuje dalej, bo zostanie tam jakiś piasek i błoto albo coś podobnego. Mógłbym przeżyć nawet większy hałas przy hamowaniu, ale gdyby nie było słychać tarcia tarcz o klocki na pusto, to byłoby idealnie.

Edytowane przez leon7877
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@leon7877 Oczekujesz niemozliwego. Powoli ścierają się klocki twarde, czyli z dużą domieszką metalu do spieku materiału ściernego. Ale, że są twarde, to też bardziej piszczą.

Jeżeli chcesz przedłużyć okres eksploatacji klocków, to zastosuj większe tarcze - bo większa tarcza oznacza możliwość osiągnięcia tej samej pracy mniejszą siłą lgnięcia okładzin.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, ale o czym konkretnie mowa? Piszczą przy hamowaniu? Czy chodzi ci o to, że każda wilgoć powoduje permanentne hałasowanie tarczy. Niech sobie piszczą przy hamowaniu, trudno. Ale to, że każdy deszcz powoduje że nawet bez hamowania słychać tarcie klocków jest dla mnie trudne do zniesienia.

Pytanie, czy można coś na to poradzić? Inne tarcze? Inne hamulce? I najlepiej nie kosztem szybkości ścierania klocków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie o to chodzi. Hamulce wyregulowane, pracują cicho przez cały czas. Ale wystarczy, że wyjadę w deszcz, na tarcze dostanie sie woda i zaczynają hałasować. Nie przy hamowaniu, non stop. Gdy wyschną, np następnego dnia to po przejechaniu kilku km przestają hałasować. Pewnie wtedy, gdy wyczyści się brud i piasek, który dostał się pomiędzy tarcze a klocki.

Jako że często jeżdżę gdy jest mokro, drażni mnie to. Pytanie czy to tak musi być, czy można kupić lepsze/inne tarcze/hamulce żeby tego efektu nie było albo był przynajmniej mniej odczuwalny. W ogóle nie mi nie chodzi o hałas przy hamowaniu, żeby było jasne o co pytam.

Edytowane przez leon7877
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowane)

Albo masz źle wyregulowane zaciski albo coś jest z nimi nie tak.. albo krzywe tarcze. Nawet jeśli pracują ok to mogą być źle ustawione. Jeśli z jednej strony klocek cały czas dotyka to będzie tak piszczeć. Sprawdź czy przy hamowaniu tarcza nie przesuwa się w bok, jeśli tak to na pewno masz źle ustawione zaciski. Dla mnie w deszczu może sobie piszczeć, ważne żeby w trakcie hamowania na sucho był zwykły szum tarcz a nie jakieś brzęczenie. 

Edytowane przez Czeczen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie słychać jak trze klocek o tarczę ale tylko wtedy gdy tarcza się zamoczy np jak jadę w deszcz. Normalnie nic nie słychać. W obu przypadkach koło kręci się luźno tzn tarcza nie stawia żadnego oporu.

Może to kwestia hamulców niskiej jakości? Tarcze krzywe nie są, zresztą wtedy zawsze by obcierały o klocki a nie tylko w deszcz jak są mokre lub brudne i hamowałyby koło.

Chyba te lepsze hamulce mają mniejszy prześwit tzn klocki sa bliżej tarczy gdy nie hamuję, może wtedy klocki mniej się brudzą i nie ma tego efektu?

Edytowane przez leon7877
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...