Skocz do zawartości

[Pedały] i buty do roweru typu cross


Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry. Posiadam rowery CUBE cross i szukam swoich pierwszy pedałów i butów :)

Jazda to 80% miasto, chodnik , ulica a reszta to lekki teren jakieś ścieżki leśne itp.

Dlatego myślę o butach do SZOSY niż MTB , chyba że się mylę to proszę mnie poprawić :)

Na oku mam 

PEDAŁY:

1.https://allegro.pl/oferta/shimano-pd-m520-pedaly-spd-rowerowe-srebrne-bloki-13553874354

albo 

2.https://allegro.pl/oferta/pedaly-shimano-spd-sl-pd-r550-czarne-13002794218

 

BUTY :

1.https://allegro.pl/oferta/buty-szosowe-spd-sl-shimano-rc3-sh-rc300-czarne-r-42-15206558290

albo

2.https://www.centrumrowerowe.pl/buty-szosowe-fizik-tempo-r5-overcurve-pd20191/?v_Id=143411

 

Bardzo bym Was prosił o pomoc z racji tego że nigdy nie miałem ani butów ani pedałów więc jestem zielony w temacie a wybór jest taki że idzie zwariować ...

 

Z góry bardzo dziękuję :)

 

Pozdrawiam

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do crossa nie potrzebujesz ani specjalnych butów ani pedałów a już na pewno nie szosowe spd-sl. Wystarczą Ci tak naprawdę pedały platformowe i buty trekkingowe. Jak się mocno uprzesz to możesz sobie kupić pedały spd, np. te m520 i buty spd ale rekreacyjne tupu Northwave Corsair czy Shimano mt300 albo ex300.

Edit. Chyba, że chodzi Ci o Cube Cross Race a nie o rower crossowy Cube 😁, wtedy jak najbardziej pedały spd ale nie SPD-SL bo to w końcu rower przełajowy a nie szosowy

 

Edytowane przez Greg1
  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozważ pedały Time Atac MX2 z blokami Easy. System wpinania i wypinania to dla mnie bajka, a szeroka platforma daje dobre podparcie i nawet jak się od razu nie trafi blokiem w pedał, to spokojnie można ruszyć spod świateł. Do tego pedały Time mają trochę więcej luzu na boki (tego się nie czuje jako luz) i przez to kolana mają się dużo zdrowiej. Miałam już pedały Shimano M520, M540, XT, Mavic (Time XC 6) i w tych MX2 jeździ mi się najlepiej. Nawet w szosie zmieniłam pedały szosowe na MX2.

Typowo szosowych nie kupuj - zajedziesz się w butach do nich. Buty kup takie, w których bez problemu można chodzić.

Co do butów, to ja jestem fanką firmy Sidi (trzeba brać rozmiar większy niż normalnie). Ostatnio jeżdżę w Sidi Turbo i bardzo je sobie chwalę.

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie to może racja że wpinanych pedałów nie warto :) To wezmę jakieś platformowe z kolcami ... A jakie buty do tego wygodne,przewiewne no i żeby ta podeszwa nie rozwaliła się szybko od tych platformówek z kolcami :) ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No napisałem ci wyżej, Adidasy Five Ten są różne wersje można dobrać pod siebie. Można je dostać w okolicach 300 zł. na promkach, ja mam model FW2835 i złego słowa o nich nie powiem, podeszwa twarda co jest ważne przy platformach bardzo wygodne można w nich robić grube km. pieszo. ;) Podeszwa tak wygląda po ponad 2 latach (ok 10k km), było jeżdżone z z metalowymi pinami ale większość czasu jednak Dartmoor Candy z plastikowymi pinami - w połączeniu z tymi butami trzymają świetnie więc olałem temat metalowych.

20240530-121413.jpg

Edytowane przez keltu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem wpinane zawsze warto, a platformowe warto rozważyć bez metalowych pinów lub z mniej wystającymi metalowymi, bo nie tylko podeszwy zjadają, ale też skórę na piszczelach i łydkach, jak się pechowo trafi.

Do platformowych z kolcami sprawdzały mi się zawsze buty firmy Keen. Przytoczone wyżej 5.10 też są ok (mam z podeszwą Stealth), ale w Keenach jeździło mi się zawsze lepiej.

  • +1 pomógł 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będzie git.

Jednak rowerem crossowym będziesz jeździł tak jak pisałeś i po mieście i poza nim, drogi polne, leśne, itp. Będziesz gdzieś tam chodził, coś tam zwiedzał. Ja do takich zastosowań stosuję pedały platformowe, kompozytowe ze zintegrowanymi pinami (nie metalowymi) w stylu tych Dartmoorów (ja akurat mam Cube RFR Flat HQP Race ale to nie ma znaczenia, chodzi o typ a każdy producent ma pedały tego typu) i niskie buty trekkingowe bo ich podeszwy świetnie trzymają się pedałów a do tego wygodnie się w nich łazi. Mam też buty mtb w stylu tych 5.10 tylko innej firmy (O'Neal Sender Pro) i do takiej ogólnej turystyki rowerowej wolę buty trekkingowe.

W przyszłości możesz też, jak pisałem wcześniej, spróbować pedałów spd typu m520 i butów tzw. rekreacyjnych spd, które wyglądają trochę jak adidasy/trekkingi i w których lepiej się chodzi niż w typowych butach mtb spd

 

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 16.06.2024 o 09:34, Sziva napisał:

Moim zdaniem wpinane zawsze warto, a platformowe warto rozważyć bez metalowych pinów lub z mniej wystającymi metalowymi, bo nie tylko podeszwy zjadają, ale też skórę na piszczelach i łydkach, jak się pechowo trafi.

Do platformowych z kolcami sprawdzały mi się zawsze buty firmy Keen. Przytoczone wyżej 5.10 też są ok (mam z podeszwą Stealth), ale w Keenach jeździło mi się zawsze lepiej.

W opisanych przez autora warunkach szansa że trafi czymkolwiek swoim w piny jest w okolicy zera.

Jeżdżę podobnie i nie miałem szczęścia trafić do tej pory. Zrobiłem na platformach prawie 40 tysięcy km. 

Podeszw nie zjadają - stan widoczny na zdjęciu w jednej z odpowiedzi - szybciej zetrze podeszwy od chodzenia niż choćby trochę je uszkodzi od pinów.  Miałem lub mam chyba 7 parę butów, jeżdżę codziennie, ważę 80 kilo. Mam 5 teny, shimano, zwykłe buty trekkingowe, były też adidasy z tą samą gumą co 5/10, northwave i jeszcze coś czego nie pamiętam. 

Jedyne buty w podeszwach których piny zostawiały jakieś "uszkodzenia" to były sketchersy, ale to buty na wybitnie miękkiej podeszwie.

W dniu 16.06.2024 o 09:40, Szy3ki napisał:

Używałem chwilę platform z plastikowymi "pinami". W moim odczuciu trzymanie jest bardzo marne, jeśli chcesz tego używać to zdecyodowanie inne buty, typowe trekkingowe z bardziej agresywną podeszwą. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 17.06.2024 o 11:26, tobo napisał:

W opisanych przez autora warunkach szansa że trafi czymkolwiek swoim w piny jest w okolicy zera.

Wszystko zależy od zdolności danego osobnika. Ja to sobie zawsze umiem krzywdę zrobić zupełnie z niczego i dlatego też opisałam swoje doświadczenia ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 17.06.2024 o 11:26, tobo napisał:

W opisanych przez autora warunkach szansa że trafi czymkolwiek swoim w piny jest w okolicy zera.

Jeżdżę podobnie i nie miałem szczęścia trafić do tej pory. Zrobiłem na platformach prawie 40 tysięcy km. 

Nie wiem, czy aż 40 tysięcy km zrobiłem ale jeździłem najpierw na takich stalowych z zębami, które spokojnie można byłoby położyć na wystawie "Średniowieczne narzędzia tortur" obok stalowej gruszki "ginekologicznej" i nikt by się nie zorientował, że to elementy roweru ;) 

Tymi faktycznie sobie piszczele poharatałem ale to było w czasie nerwowej bieganiny po peronach z rowerem obwieszonym sakwami i zakleszczonym tylnym kołem przez rozsypane łożysko, zatem w warunkach ewakuacji.

Do kolejnego roweru dostałem nylonowe pedały NS coś tam, ze stalowymi pinami, w drugim rowerze były retronoski - paski wypiąłem i zostawiłem takie jednostronne platformy - na tych pedałach zjeździłem naprawdę kilka tysięcy km i żadnej krzywdy sobie nie zrobiłem, chociaż te "noski" mają symboliczne, plastikowe piny i po zejściu np. ma mokrą trawę czasami stopa się ślizgała zanim nie podeschło ale bez dramatycznych scen.

Nie zauważyłem też, żeby piny w jakiś szczególny sposób niszczyły mi podeszwy.

Co do butów, to zawsze wykańczam na rowerze buty do biegania. Nie biegam ale po prostu kupuję czarne buty do biegania - lekkie i na miękkiej podeszwie do chodzenia na co dzień a potem trafiają na rower. O fajftenach dowidziałem się w tym roku - że w ogóle coś takiego istnieje. I nie poczułem palącej potrzeby, żeby je kupić.

Moje zdanie jest takie - nie ma to większego znaczenia, jakich butów będziesz używał przy swojej jeździe. Ja postawiłbym po prostu na wygodę i tyle. Średnio też wyobrażam sobie  wpinanie i wypinanie w warunkach jazdy miejskiej ale nigdy tego nie testowałem.

Weź pod uwagę, że pedały SPD stosuje się generalnie do sportu, gdzie mają poprawić efektywność pedałowania i gdzie nie zsiada się z roweru (poza sytuacjami awaryjnymi). Trzeba się też nauczyć odruchowego wpinania i wypinania. Trzeba je dobrze ustawić metodą prób i błędów bo możesz je zaraz poczuć w kolanach. Na platformie po prostu przesuniesz stopę a tu sprawa jest utrudniona.

To, że jeździsz po asfalcie przecież nie oznacza, że masz to robić na rowerze szosowym, który jest bezkonkurencyjny do szybkiej jazdy ale generalnie niewygodny - i to samo dotyczy pedałów. Co niby zyskasz z pedałami szosowymi czy nawet MTB w rowerze krosowym?

 

Kup sobie dobre platformy, do tego, jeśli masz ochotę - jakieś fajne buty i ciesz się jazdą, a jak Cię później najdzie kaprys na SPD to sobie kup :) 

 

Edytowane przez spidelli
  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z butami do biegania jestvten problem, że coraz częściej mają podeszwę wystającą do tyłu, co ma za zadanie amortyzowanie pięty podczas biegania (bo jiestety większość ludzi biega na piętach) i ta wystająca część podeszwy może zahaczać o rozszerzające się tylne widełki. Mi przynajmniej zahacza. Co więcej, kupiłem sobie nowe buty trekkingowe i one też mają takie rozszerzenia podeszwy na boki i do tyłu i też nie mogę ich używać na rowerze bo też nimi zahaczam o rozszerzającą się część tylnych widełek 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Greg1 Słuszna uwaga ale ja nikogo nie namawiam na takie buty, piszę że takich używam i nie zauważyłem problemów z tego tytułu :)  Chociaż fakt, na trenażerze zdarzało mi się zaczepiać o czujnik kadencji/prędkości na tylnych widełkach ale można kupić inny, np. taki na piastę ;) 

Generalnie chodzi mi oto, że nie ma się co napinać bo w gruncie rzeczy chodzi o jazdę miejską + rekreacyjną i tu się nie ma co kierować modą czy jakimiś opiniami :)

 

Ale jak ktoś ma kaprys, żeby sobie sprawić dedykowane obuwie czy SPD-ki to czemu nie? Mnie też się zdarza, mam słabość do noży, multitooli i innego sprzętu :) 

Edytowane przez spidelli
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@spidelli Ja mam jedne buty trekkingowe Columbia Woodburn II Waterproof i te są idealne na rower bo nie mają podeszw "wywiniętych" na zewnątrz a wręcz zaokrąglone do wewnątrz - nie dość, że są bardzo wygodne do chodzenia to jeszcze o nic nie zahaczają na rowerze.

Nic mi nie mów o nożach bo po kupieniu kilku i wrzuceniu kilku innych do obserwowanych na Allegro żona zaczęła się na mnie dziwnie patrzeć 😁

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam te Columbie, może i są ok na rower ale raczej zima / późna jesień a nie obecne temperatury. A wcześniej wspomniane Five Ten'y są praktycznie całoroczne, i to kolejna ich duża zaleta. ;) (chociaż też zależy które bo jest kilka modeli)

W tych (fw2835) jeźdżę cały rok - częściowo skóra / częściowo oddychający materiał, sporo wyższe od "Pro". Uważam je za jeden z lepszych jak nie najlepszy zakup wokół rowerowy. Są nawet spoko przy wyjściach na miasto, wygodne i wyglądają "neutralnie".

7d1a0ea34822938acbc9b80018e9

Edytowane przez keltu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, spidelli napisał:

@Greg1 Słuszna uwaga ale ja nikogo nie namawiam na takie buty, piszę że takich używam i nie zauważyłem problemów z tego tytułu :)  Chociaż fakt, na trenażerze zdarzało mi się zaczepiać o czujnik kadencji/prędkości na tylnych widełkach ale można kupić inny, np. taki na piastę ;) 

Generalnie chodzi mi oto, że nie ma się co napinać bo w gruncie rzeczy chodzi o jazdę miejską + rekreacyjną i tu się nie ma co kierować modą czy jakimiś opiniami :)

 

Ale jak ktoś ma kaprys, żeby sobie sprawić dedykowane obuwie czy SPD-ki to czemu nie? Mnie też się zdarza, mam słabość do noży, multitooli i innego sprzętu :) 

Platformy działają tak dobrze jak powinny z dedykowanymi butami , dobrej jakości. Używałem chyba każdej kombinacji pedał - but, w tym z platform tanich fabrycznych, trochę większych fabrycznych plastikowych i metalowych z niskimi pinami, ostatecznie kilku modeli typowych platformówek do ekstremalnego ciorania w terenie - różnica między tymi nawet zwykłymi metalowymi a takimi typowymi z pinami jest bardzo duża. A jeśli weźmie się do tego buty - używałem zwykłych "adidasów", butów trekkingowych ze sztywną podeszwą na dobrej gumie, oraz kilku par dedykowanych typowych butów do platform to żaden zwykły but nawet z dobrą podeszwą nie "gryzie" tak jak dedykowany shimano czy, szczególnie, five ten. Jeźdżę tylko po asfaltach, tylko rowerem "turystycznym" więc trzymanie w ekstremalnych warunkach nie jest mi potrzebne, jednak i tak różnica nawet przy moim użytkowaniu jest od dużej do masakrycznej. Przy tym wiele dedykowanych do platform butów świetnie nadaje się do chodzenia - w five tenach fr chodzę obecnie 8-10 godzin dziennie. 

Jeśli ktoś chce testować platformy a przy tej okazji chce kupić buty to wg mnie branie butów niededykowanych jest bezsensowne.

https://www.biketart.com/products/shimano-et7-et700-flat-pedal-shoes?variant=41444674240691

Tu alternatywa dla referencyjnych co do trzymania (za to średnich co do efektywności pedałowania, bo są mało stabilne co do trzymania stopy) five tenów - kupiłem je 6 miesięcy temu. Boa rozwiązuje problem z chowaniem sznurówek. Są do platform więc ryzyko luzowania boa czy innych przypadlości tego systemu są praktycznie żadne. Cioram je na kilku pedalcach platformowych w tym dmr vault v2, ns bikes radiant i superstar components i podeszwy nie mają praktycznie żadnych śladów (buty używane codziennie 10-100 km). 

Obecnie używam ich najczęściej. 

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...