Skocz do zawartości

[Przerzutka] Jaka przerzutka do manetki XT8100 - pomoc przy wyborze


Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Po 2 latach używania manetki XT wraz z przerzutka XT 8100 nastał czas jej wymiany, ze względu na potężny luz, który pojawił się na niej powodujący okropne strzelanie oraz spadanie łańcucha co jakiś czas, naturalnie wydaje się, żeby kolejny raz wybrać te samą przerzutkę do tej manetki aby stworzyć homogeniczny układ, natomiast zacząłem się zastanawiać czy nie lepiej połączyć ją z jakaś inna przerzutką np x01 ? Czy takie rozwiązanie będzie kompatybilne i czy kultura pracy srama była by lepsza aniżeli shimano, mimo, że jest to prawie najwyższa grupa nigdy nie byłem do końca zadowolony z pracy tej przerzutki, co innego manetka, która w moim odczuciu jest świetnia i nie chciał bym się jej pozbywać. Może macie jakieś inne propozycje i lepiej poszukać czegoś bardziej egzotycznego niż ograniczać się tylko do produktów dwóch najpopularniejszych producentów ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Manetka xt działa mi z przerzutką sram gx 12s. Być może są tam jakieś groszowe różnice w naciągu linki ale mogę u siebie wyregulować przerzutkę tak, żeby wszystkie biegi działały bezproblemowo. 

Ale ja zmieniłem samą manetkę mając cały napęd Srama. Czy zmieniałbym przerzutkę mając napęd shimano? Raczej nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy napęd srama działa jakoś zauważalnie lepiej niż shimano. Fabrycznie miałem zamontowanego SX, który działał kompletnie tragicznie ale liczyłem się z tym, natomiast spotkałem się z opiniami, że wyższe grupy począwszy od GX w górę działają bardzo dobrze, ze względu, że cena XT była niższa niż GX wymieniłem napęd na XT natomiast spodziewałem się od grupy, która jest prawie najwyższa zdecydowanie lepszego działania, nie mam tutaj nawet na myśli stan obecny gdzie ten napęd sporo przeszedł ale już od nowości nie zachwycał kultura pracy, nie wiem może miałem jakiś wadliwy egzemplarz, ale moja stara Ultegra R8000, której używam od 4 lat działa o wiele sprawniej. Generalnie rower wykorzystuje głownie do zjazdów, tak więc ryzyko uszkodzenia przerzutki jest spore, stąd też nie chce jakoś przesadnie inwestować w  tego typu element, zastanawia mnie jednak skoro przerzutke xt jestem w stanie kupić za niecałe 300 zł a x01 koło 1k zł to czy ona jest rzeczywiście zauważalnie lepsza aniżeli XT ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sporo 12s napędów przeszło orzez moje ręce. Niezależnie od marki kluczowe jest ustawienie odległości kółka prowadzącego od zębów kornki, dobór dł łańcucha oraz idealnie prosty hak. Łańcuch najlepej z tej samej parafi (shimano kapryśne bywają na obcym łańcuchu). Jak dla mnie różnice w działaniu były pomijalne (nie licząc NX/SX których staram się kiiem nie dotykać). Teudni się przestawić na manetki SRAMowe jak się dłużej pojeździ na XT.

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma co kombinować chyba, że dziwna konfiguracja ma nas ratować po awarii. Manetka XT - przerzutka Shimano 12s. I jak masz obawy uszkodzenia to Deore. Technicznie to samo. Manetka XT jest wyrażnie inna niż niższe modele, natomiast przerzutki różnią się materiałami i drobiazgami jak dziurka do regulacji sprzęgła. Ostatnio używaliśmy deore, SLX i XT. Córka ma zaś GX - działa ciut inaczej ale czy lepiej to subiektywne. Na pewno zaś czułem różnicę zmieniając łańcuch z KMC na Shimano. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W drugim rowerze mam cały napęd deore m6100 i rzeczywiście praca przerzutki nie jest gorsza od tego XT, natomiast chyba ma mniejsze kółeczka w wózku w porównaniu do XT, planowałem wcześniej wymienić, wózek oraz kółka na garbaruka (względy estetyczne) natomiast po tym jak przerzutka wydaje się być w stanie krytycznym odpuszczam to sobie, jeśli idzie o łańcuch jeździłem wcześniej na KMC, natomiast zerwał mi się, obecnie używam X01 od srama, kaseta została wymieniona na deore m6100 i mimo, że łanćuch oraz kaseta są relatywnie świeże, to zdarza się na twardych przełożeniach przy mocniejszym dociśnięciu, że łańcuch przeskakuje plus pojawiające się trzeszczenie z okolicy przerzutki daje mi podstawy aby twierdzić, że coś z nią jest nie tak. Ale wracając do tematu zastanawia mnie w takim razie sens zakupu przerzutki X01 mając alternatywę w postaci XT, która jest 3x tańsza jeśli nie wykazuje jakichś lepszych właściwości, nie mówię nawet tutaj o moim przypadku, kiedy chce wymienić samą przerzutkę, ale o osobach decydujących się na napęd srama, patrząc na koszty ekonomicznie jest to totalnie bez sensu, z tego co zrozumiałem z waszych opinii. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łańcuchy shimano 12s są węższe niż kinkurencja i tylko takie w pełni poprawnie działają na kasetach shimano 12s.

Kółka w m6100 i 8100 mają tą samą wielkość i można je stosować zamiennie (nie jest wymagana wymiana wózka). M8100 mają łożyska kulkowe, m6100 są na ślizgach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...