Skocz do zawartości

[Strefy] Progi


Rekomendowane odpowiedzi

Czy macie jakieś pomysły dotyczące stef? 

Nie robiłem badań wydolnościowych. Znam jedynie swoje HRmax rowerowe i biegowe oraz biegowe HRLT złapane Garminem.

Czy mniej więcej u kolarzy amatorów AeT jest w okolicach 80% HRmax? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowane)

Pytam jak to wygląda u przeciętnych amatorów kolarzy, bo u biegacezy progi mniej więcej są na 80 i 90%HRmax. Wiadomo, że bez testów jest to wszystko obarczone błędem, ale z ciekawości pytam jakie strefy przyjmujecie.

Edytowane przez Deter
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Deter Jak chcesz trenować na rowerze za pomocą tętna, to polecam Ci wyznaczyć sobie LT2 w teście 30-minutowym. Protokół jest ten sam co w 30-minutowym teście FTP, czyli jednostajny, maksymalny wysiłek. Średnie tętno z ostatnich 20 minut to mniej-więcej twój próg beztlenowy. Miej tylko na uwadze że tętno w dużej mierze zależy od temperatury i formy dnia, więc pewnie minie trochę czasu zanim siebie uśrednisz pomiary.

Potem na podstawie LT2 wyznaczasz sobie strefy, np tu: https://www.endurancepath.com/resources/coggan-heart-rate-training-zone-calculator/

LT1 zazwyczaj znajduje się gdzieś w strefie 2. Łatwo to wyczuć, bo po jego przekroczeniu wyraźnie zwiększa się uczucie wysiłku i oddech.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie Vo2max w szczycie sezonu wyznaczane w teście do odmowy na AWF było nieco ponad 59 (i było to 4 lata temu).
Aktualnie garmin mówi mi że mam 56, będąc w cyklu treningowym od marca. Cykl zaczął się od zupełnego roztrenowania.

Zatem jakoś tam się to pokrywa, ale nie przywiązywałbym się do tych cyferek na sztywno. W każdym razie od marca widzę wzrost pułapu w garminie i pokrywa się to z moimi odczuciami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Racja, nie ma się co przywiązywać do tych wartości zwłaszcza, że jestem tylko skromny amatorem. 

U mnie biegowe HRmax to około 195, dość dobrze wyznaczone i to wiele razy. Odróżniam kiedy maks, to maks 🙂

Kiedy biegałem więcej w poprzednich latach Garmin mój LT szacował ma 175.

Na rowerze HRmax to 190.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie hrmax zawsze był  w ok.200 i obecnie przy ponad 40tce na karku wczoraj na krótkim sprincie na podjezdzie pyklo 198 więc to już pewnie max. Próg jak badałem na początku sezonu zawsze był w okolicach 160, a w środku w ok.170 bo wraz z treningami i zawodami się przesuwał w górę. W teorii dla układu krążenia nie ma znaczenia dyscyplina,  hrmax i próg jest niby zawsze w tym samym miejscu niezależnie czy jedziesz, czy biegniesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A skąd ktokolwiek ma to wiedzieć ...z powyższych wpisów wynika, że to raczej poruszanie się nieco w ciemnościach. Możesz trafić, a nie musisz. ,zależy od momentu w którym jesteś,  wytrenowania,zmęczenia, nawodnienia itp. Jak przyjmiesz 60-70% to pewnie trafisz, przy 75 może wyjść że jedziesz w progu, lekko pod progiem , a może lekko ponad. A to różnica. Ja przyjąłem,  że przy hrmax ok.200 , przy zbadanych progach zawsze 160 lub wyżej jak chce jechać poniżej progu to się trzymam 145-155. Choć jeden trener/fizjolog powiedział mi że to za wysoko bo powinno być w ok. 140 z interwałami np. pod 160....I bądź tu mądry 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam świadomość tego, że bez testów wydolnościowych, to wszystko jest obarczone błędem i ryzykiem. Z drugiej strony, jakieś strefy warto przyjąć 😁

U biegaczy, jak wspominałem wyżej, większość amatorów próg tlenowy ma w okolicach 80% HRmax. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest w sieci test Friela,  z tym że musisz znaleźć odpowiednie warunki albo najlepiej trenażer. A jak trenażer, to najlepiej z pomiarem mocy ;) 

Ale na tętno się bawiłem czy raczej na tętno i kadencję. Miałem taki prosty trenażer rolkowy (oba koła na rolkach) i kręciłem tam znaleziony w sieci plan.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie, przy HRmax 203 niski tlen, czyli jazda wyraźnie pod progiem, to poniżej 140, więc pokrywa się to z tym przedziałem. To są tylko zgrubne szacunki, bo każdy ma ten próg gdzie indziej. Poczytaj sobie o teście z recytowaniem wierszyka lub abecadła jak chcesz mieć to wyznaczone dokładnie. Przekroczenie progu się po prostu czuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...