Skocz do zawartości

[Przerzutka tył] Jaka do Polygona Trid?


Rekomendowane odpowiedzi

Cześć! Kupiłem sobie wymarzony mały rowerek i niestety spełniła się moja obawa - brakuje biegów, choć o dziwo tych lżejszych. Nie zamierzam roweru wymieniać bo poza napędem jest dla mnie idealny, ale chcę dodać tylną przerzutkę i zębatki lub zamienić tę obecną na lżejszą. Potrzebuję bowiem bardziej zwinnego sprzętu do małych orędkości. 

Koledzy, poratujecie bieda trialowca? Kompletnie nie wiem jak dobrać takie zębatki i przerzutkę, a w serwisie trochę się obawiam zamawiać na slowo sprzedawcy, zwby mi nie wcisnął badziewia tylko byleby zarobić.

EDYTA: Dorzucam screena specyfikacji, jeśliby to miało Wam w czymś pomóc :)

obraz.png

Edytowane przez marekdam1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj nieładnie tak bez zdjęcia ;)  Jeśli tylna piasta jest dedykowana pod singla to jedyne co możesz zrobić to zmiana zębatki na mniej / więcej zębów. 

Zakładając, że piasta ma zwykły bębenek i redukcję pod singla to ja bym sugerował dobór trzech zębatek i przerzutkę z krótkim wózkiem z lewą manetką.  Kiedyś tak zmajstrowałem i działało całkiem dobrze, choć musiałem powalczyć z odpowiednim dystansem pomiędzy zębatkami aby ciąg linki się zgadzał.  Zmierzyłem odległości pomiędzy blatami na potrójnej korbie i voila! 

Inna opcja, jeśli chcesz mieć jeden bieg na skoki a drugi na dojazdy to dingle speed.  Pokrótce: masz dwie zębatki na piaście i dwie na korbie z taką samą różnicą pomiędzy ilością zębów (np.: tył 16 i 20 a przód 32 i 28) wtedy przekładając łańcuch masz singlowy bieg na zwykłą jazdę (32-16) albo na trajle (28-20). 

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Sobek82 napisał:

Trochę pojeździj to się łyda wytrenuje i nie będzie brakować 🫠

Niestety bez szans. Problem jest tak duży, że żeby w ogóle ruszyć, muszę nacisnąć całym ciężarem ciała na pedał. Utrudnia i uniemożliwia mi to rzeczy, które chcę robić już u samych podstaw, np. wybicie na tylne koło, bo jest zerowa dynamika przy takim oporze :(

@uzurpator pojęcia nie mam jak to powinno wyglądać niestety, w rowerach nie siedziałem 20 lat a i nigdy nie bawiłem się w jakikolwiek serwis :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Super, czyli obie trzy opcje są dostępne? Najlepsza się zdaje ta z ręcznym przekładaniem, bo linki i manetka generują dodatkowe koszty, a i tak jeżdżę w rękawicach, to co mi tam smar.

W takim razie pytanie followup: jaką zębatkę kupić orientacyjnie, żeby było w miarę lekko? Nie musi to być odpowiednik jedynki z MTB, bo tam to nogi latają a rower nie jedzie, więc przesada. Domyślam się, że nie będzie łatwo to dobrać, a trafić idealnie praktycznie niemożliwe 😕 Może jakiś standard z trialówek zamontować, jeśli wejdzie, żeby był jakiś punkt odniesienia? Co radzicie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Piasta wygląda mi na singlową, ale @marekdam1 zlituj się nad mymi starymi zaropiałymi ślepiami i daj fotę piasty "od tyłu".  Wydaje mi się, że tam jest bębenek singlowy z zębatką i kontrą a jeśli tak to na taki mikro-bębenek da się upchać kilku ektra kłów.

 

...a jeśli chodzi o dobór przełożenia to nie ma tak łatwo - ja Ci nie pomogę pomimo konkretnego stażu jednobiegowo gdyż: nie wiem jaką masz parę w łydzie, nie wiem jaki teren, jeden woli fizolsko deptać a inny kadencyjnie kręcić...niestety dobór singlowego biegu to droga przez mękę i im szybciej zdasz sobie sprawę, że nie ma złotego środka tym dłużej będziesz żyć w spokoju ;)  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie obejrzałem filmik super ridera o tym, czy da się jeździć trialowo na dirtówce, tak jak kolega Sobek mówi, różnica faktycznie jest też w korbie, o czym ja zapomniałem. Oto numerki, które super rider przedstawił:

trial: 22 przód 18 tył
dirt: 34 przód 14 tył

Lepiej więc zmieniać tył czy przód? A może oba?


Podrzucam link jakby kogoś interesował sam film:
 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowane)

Ok byłem w serwisie, wymienią mi tą tylną, ale muszę zamówić bo nie miał na stanie. Gość sugerował 18 i 20 zębów, jedną potem najwyżej odesłać, bo korba nieedytowalna.

Ponoć łańcuch jest za krótki do 20tki, więc sugerował też kupić.

Czy mogę Was jeszcze prosić o jakieś modele, które powinienem kupić? Zamówiłbym na szybkości, żeby do piątku jeszcze doszło, albo poszukam w wawie.

 

EDIT: Kolejne pytanie nieogara: czy w tym moim Polygonie ta zębatka jest nakładana czy wkręcana? W innym sklepie mi gość z tym wyjechał i nie miałem pojęcia co odpowiedzieć, bo ma tylko nakładaną na stanie 🤐

Edytowane przez marekdam1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze - masz jednorzędowy bębenek z nakrętką. Więc stosunkowo łatwo po prostu użyć większej zębatki na driverze z/lub mniejszą na korbie. Możliwe, że będziesz musiał zmienić łańcuch.

Ale korba nie do zmiany, więc - tylko zębatka i nowy łańcuch.

Po drugie - na taki bębenek możesz wstawić 2-4 zębatki z kasety z limitem do 12T jako najmniejszej. To będzie wymagać zakupu haka pod przerzutkę oraz oczywiście reszty osprzętu. Najprościej - kupić na Ali 3 rzędowy zestaw do rowerów składanych np taki:

https://pl.aliexpress.com/item/1005001661046120.html?spm=a2g0o.productlist.main.9.47abYNqpYNqpZE&algo_pvid=80b58495-8dda-4dc7-89d0-127c9962c788&utparam-url=scene%3Asearch|query_from%3A

Przy czym - jeżeli korba nie jest z zębatką szerokowąską, to będziesz też korbę musiał zmienić. Więc nawet na budżecie wyjdzie to kilkaset zł.

 

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ile ważysz?  Ja wybieram z reguły sznurki 1/8" bo są pancerne (KMC K1-N, Z1, XLC CC, Shadow Conspiracy albo inne ixowe).  Nawet jak mam zębatki 3/32" to działają ok i nie musze się spuszczać nad linią łańcucha. 

Zmiana o cztery zęby będzie ogromna, ja bym zaczął na Twoim miejscu od osiemnastki.  W razie czego spokojnie ją spylisz jeśli będziesz potrzebować większej / mniejszej.  Nie wiem jak miałbyś odesłać jedną zębatkę jeśli najpierw ją zamontowałeś, chyba, że gość sugerował jakąś demówkę.  

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Finalnie nie będę się bawił w przerzutkę, dużo zachodu, a rower i tak się porusza w obrębie 2-3km od mieszkania na ten moment. Przyjdzie czas, to się pomyśli.

Może i słusznie mówisz, żeby od 18 zacząć. Facet po znajomości mi to montuje za grosze, to i najwyżej dwa razy zmienię.

Pozostaje pytanie o konkretny model, chyba że to nie aż tak ważne i po prostu brać co mają? Za dwudziestkę nakładaną, o którą pytałem wyżej (wielka prośba o odpowiedź, bo nie ogarniam tej kwestii) w innym sklepie życzą sobie 30zł. Mega tanio, choć oczywiście to kawałek metalu. To jakiś szmelc, czy takie są ceny? A może lepiej zamówić coś konkretnego z neta?

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Konkretne z neta mogą iść w setki.  Sprawdź Boone, choć to jedna najwyższych z półek ;) 

Na razie nie przejmuj się modelem tylko czy będzie ładnie po wybiegu chodzić.  Jak Ci przypasuje 18T to wtedy będziesz kombinować co Ci pasuje do budżetu, stroju czy lajków.  Najlepsze są jednak takie z grubą stopką (Halo Fat Foot, Reverse, Absolute Black) bo zapobiegają wżeraniu się w bębenek, aczkolwiek podejrzewam, że jest on stalowy.  

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz zębatkę pod normalny bębenek - stopka ma wycięcia jak w klasycznej kasecie (nie xD czy microspline).  Raczej będziesz potrzebować narzędzia aby ściągnąć / założyć nakrętkę. 

 

p.s.: ten otwieracz do piwa ma ciekawe funkcje dodatkowe :D 

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobrze, ale nadal nie wiem, co mam kupić. Jesteś w stanie wejść tutaj i powiedzieć mi, która się nada w granicach 50-100zł? Jest ustawiona dostawa do jutra, dlatego daję link. Chciałbym kupić jak najszybciej i mieć spokój, jutro dać do zamontowania, bo w piątek wyjeżdżam i czas goni. Ustawiłem 18 zębów na wstęp.

https://allegro.pl/listing?string=zębatka tylna 18&delivery_time=one_day

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...