Skocz do zawartości

[Napęd] Wymiana napędu 3x8, a może warto wsadzić 3x9?


Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, 

muszę wymienić napęd w moim MTB SCOTT ASPECT 40 z 2012 roku. Generalnie wszystko się skończyło, łańcuch przeskakuje pod obciążeniem, przerzutka zmienia przełożenia co kilka zębatek, zęby w kasecie jak i na korbie są wyślizgane. Mam dwie opcje do wyboru. Pierwsza to wsadzić to samo co się zużyło tak jak w oryginale i byłby to najtańszy koszt. Druga to przerobić napęd na 3x9. Pytanie czy warto. Chciałbym to zrobić najmniejszym kosztem ale jeżeli faktycznie warto dopłacić do lepszej kasety, przerzutki czy korby etc. to jestem na tak. Dodam, że chcę ten rower przywrócić do bezpiecznego i komfortowego uzytkowania. Rama XL, koła 26" mi odpowiadają, więc pozostaję przy tym co mam, chce zmienić tylko napęd. W następnym roku, może za dwa lata planuję kupić gravela ale to już inna historia. Wracając do SCOTTA, w oryginale jest:

-korba Shimano Tourney FC-M171 (42 34 24)

-suport Shimano BB-UN 26

-kaseta Shimano Altus CS-HG31 8 rz. (11-32)

-przerzutka tył Shimano Acera RD-M390

-przerzutka przód Shimano Altus FD M190

-klamkomanetka Shimano Tourney ST-EF51

Jeździło mi się na tym w porządku, więc nie głupim pomysłem byłoby założyć to samo, ale może uda się, nie dopłacając dużo zamienić 3x8 na wspomnienie 3x9? Jeżeli tak to czy polecacie coś konkretnego? Oprócz tego chcę zmienić opony z Schwalbe Black Jack 26" x 2,10" na Schwalbe Hurricane 26" x 2,10" żeby zwiększyć komfort jazdy po asfalcie. Z góry dziękuję za odpowiedzi :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie upgrade napędu nie jest współmierny do tego co pozostały osprzęt oferuje.

https://www.scott.pl/archiwum/product.php?id_cat=394&id_prod=2036

Z mojej strony robiłbym tak, aby z roweru korzystać najmniejszym kosztem, czyli pozostał przy napędzie 8sp.

Jeżeli jakieś ruchy z przejściem na wyższy poziom to zdecydowanie zwróciłbym uwagę na napędy 10 biegowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też tak myślę - zmiana na 3x9 miała by sens, jak byś musiał wymieniać (np. połamane) manetki), bo to dało by większy wybór. Ale jak po kosztach to raczej nie. Natomiast warto pewnie wymienić linki i pancerze, jak nie były zmieniane od dawna, bo bez tego z nowym napędem nie będzie WOW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Jorvaskr napisał:

muszę wymienić napęd w moim MTB SCOTT ASPECT 40 z 2012 roku. Generalnie wszystko się skończyło, łańcuch przeskakuje pod obciążeniem, przerzutka zmienia przełożenia co kilka zębatek, zęby w kasecie jak i na korbie są wyślizgane

Zmień na komplet deore 5100/6100 1x11 lub 1x12 z korbą z zębatką 36-40T.

Jezeli chcesz po taniości, to jak koledzy piszą - upgrade do 3x9 jest bez sensu. Wymień zużyte elementy i ciesz się jazdą przez następne 12 lat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Zmień na komplet deore 5100/6100 1x11 lub 1x12 z korbą z zębatką 36-40T.

Też o tym myślałem, jednak koszta większe. Zostanę więc przy 3x8 wrzucę ewentualnie lepszą kasetę Acery i przerzutkę Acery z przodu. Czy korbę też warto zmienić na Acere? Jaka Wasza opinia o tych Schwalbe Hurricane? Będą dobre na asfalt? Czy są jakieś lepsze opony?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...