Skocz do zawartości

[Końcówki pancerzy/Klucz do wolnobiegu] Kiedy zastosować jakie końcówki plastikowe czy metalowe ?


Rekomendowane odpowiedzi

Witam

To że pancerze przerzutki oraz hamulcowe mają różną średnice to już wiem, jednak w rowerach stosuje się różne końcówki pancerzy czasami są one z tworzywa sztucznego a czasami aluminiowe.

Od czego zależy kiedy jaką końcówkę zamontować?
Mogę cały rower oblecieć w końcówkach plastikowych?
Końcówki się jakoś zakuwa czy po prostu są one nakładane na pancerz i tak się trzymają?
Potrzebuje wymienić wolnobieg Shimano MF-TZ 21  oglądałem film i klucze do odkręcania kaset różnią się od tych do wolnobiegu, jaki w tym przypadku klucz zastosować ? Czy wymieniając wolnobieg na MF-TZ500 będę mógł użyć tego samego klucza do skręcenia nowego wolnobiegu ?

Edytowane przez Lubaxd
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, Lubaxd napisał:

Końcówki się jakoś zakuwa czy po prostu są one nakładane na pancerz i tak się trzymają?

Wsuwa się na pancerz. Nie ma potrzeby zakuwania.

15 godzin temu, Lubaxd napisał:

Potrzebuje wymienić wolnobieg Shimano MF-TZ 21  oglądałem film i klucze do odkręcania kaset różnią się od tych do wolnobieg

Klucze do kaset mają zwykle krótszą tę część z "ząbkami" (wielowypust) bo odkręcasz tylko cienką nakrętkę. Te do wolnobiegów mają dłuższy wielowypust bo wolnobieg dokręca się w trakcie pedałowania i do odkręcenia trzeba większej siły. Sam kształt/ilość ząbków jest taka sama (przynajmniej jeśli mówimy o Shimano) i ja do odkręcania kaset używam tego od wolnobiegów.

Do kaset:

image.png.25e87574412ba75d5376cd7caa9f461b.png

Do wolnobiegów

image.png.c928fda2e03d7cf2415f702d43ce3d5e.png

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ilość ząbków jest taka sama, ale te w kluczach do wolnobiegów są szersze i niższe. Nie wiem, jakim cudem odkręcasz kasety kluczem do wolnobiegów, jak tam jest różnica prawie milimetra. 

Freewheel removal tool (uniortools.com)

Cassette lockring tool (uniortools.com)

Do wolnobiegów:

image.thumb.png.152be0c5f05a236d57f7f55dea1a5614.png

Do kaset:

 

image.png

Gołym okiem widać różnicę.

Edytowane przez marvelo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdziłem jak to jest, klucz do kaset wsuwa się we wielowypust wolnobiegu. Problemem może być mniejsza o 0.5mm średnica (22.4/23.0) klucza, tak że łapie tylko po krawędzi, ale odkręci jeżeli nie pęknie. Te klucze mają różne wykonanie, mój ma długie ząbki, może specjalnie do podwójnej roli? Wygląda bardzo podobnie do tego:

image.png

 

Z kolei tak jak pokazuje @Garlock i pisze, że kluczem od wolnobiegu odkręca kasety, mi nie pasuje, duży nie wejdzie w mały. Chyba pomylił klucze?

Edytowane przez Turysta05
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja dziś sprawdzałem swoje klucze i ten do kaset nie wchodzi w wolnobieg (ma za dużą średnicę / za wysokie wypusty), a ten do wolnobiegu nie wchodzi w nakrętkę kasety (ma za szerokie wypusty). Jak dla mnie sprawa jest jasna - to dwa różne klucze, chyba że teraz robią takie, które pasują do obu, ale w żadnym nie są optymalnie dopasowane i jest ryzyko uszkodzenia wielowpustu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam dwa klucze do kaset. Jeden z bolcem prowadzącym (do osi na zacisk), a drugi bez bolca (do osi na nakrętki). Ten pierwszy ma średnicę zewnętrzną 23,6 mm, a drugi 23,4 mm. Mój klucz do wolnobiegu ma 22,6 mm. Pomiędzy ząbkami wszystkie mają około 21, 2 mm. Jest to w przybliżeniu zgodne z wymiarami kluczy podanymi na stronie uniortools.com.

Edytowane przez marvelo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawa wyjaśniona, to ja źle określiłem ten klucz "uniwersalny"😄 od chińczyka. @marvelo jest tak jak piszesz.

Tak dokładnie nie wiadomo co Chińczyki mieli na myśli. Gdyby zrobili śred. zewnętrzną ząbków ~22,8mm (a jest 22,4) to dobrze pasowałby i do wolnobiegu, i do kasety. Te 22,4 to trochę maławo, chyba że jest jeszcze trzecie zastosowanie😉, bo że chcieli ordynarnie oszczędzić materiału to ich nie posądzam😄😃😂, jak to Chińczyki. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...