Skocz do zawartości

[Akcja społeczna] Rowerowy Maj - kilka liczb i wrażeń


Rekomendowane odpowiedzi

Hej,

wczoraj opowiadałem o turystyce rowerowej na gali finałowej kolejnej edycji akcji Rowerowy Maj w Warszawie. W stolicy nie mieszkam, więc pewien naturalny rozmach, jaki związany jest z organizacją różnych spraw w mieście kilkukrotnie większym od Gdańska, robi na mnie wrażenie. Może na Was też zrobi? :)

Ponad sto tysięcy dzieciaków, prawie tysiąc koordynatorów w szkołach i przedszkolach - to kilka zrzutów z liczbami z prezentacji z wczoraj:

rowerowy-maj-2024-1.thumb.png.5beebd43db8792a046524666b0861157.png

rowerowy-maj-2024-2.thumb.png.34d524620bba999a842b8e5698e581c2.png

rowerowy-maj-2024-4.thumb.png.420dcbaac39575b1727fbfa0e55e49ed.png

 

Ale fajnie brzmi taki slajd - że dzieciaki chcą jeździć rowerami:

rowerowy-maj-2024-3.thumb.png.03986887950a0bb93d56a977368ad073.png

 

Że Warszawa to prawie połowa akcji w całej Polsce i że... TYLKO 29 miast jeździ w Rowerowym Maju:

rowerowy-maj-2024-5.thumb.png.ebf11f751df456d450fe20484ab70a43.png

 

To też jest coś, co wywołało uśmiech na twarzy - szkoły nie są przygotowane do przyjęcia takiego rowerowego pospolitego ruszenia, więc... Warszawa wypożycza lub buduje im barierki i stojaki:

rowerowy-maj-2024-6.thumb.jpg.e25abf38f41525116b5f8b8a43c09b4d.jpg

rowerowy-maj-2024-7.thumb.jpg.3a6d5cfdfad175883a7200cc36f71636.jpg

 

I jeszcze zdjęcia z wczorajszej gali w POLINie:

na sali gdzieś tak z połowa tego prawie tysiąca koordynatorów, z których większość chętnie wyszła do pamiątkowej foty:

rowerowy-maj-2024-8.jpg.253388b569fa33f60cbef821c7869dae.jpg

rowerowy-maj-2024-9.jpg.463140369d4e861f884cc8a8e6fd54b3.jpg

 

Generalnie bardzo sympatyczne, aktywne, prorowerowe środowisko. Potem jeszcze świetna atmosfera podczas warsztatów ewaluacyjnych.

A na sam koniec kilka moich słów o najlepszych szlakach rowerowych i dobrych praktykach w turystyce rowerowej w Polsce i w Europie.

rowerowy-maj-2024-10.jpg.022b585094eaef1f971fc4c4d55d1df0.jpg

 

To chyba ta najwazniejsza, najbardziej sensowna akcja prowerowa dla dzieci i młodzieży w Polsce. Może macie statystyki z innych miast?

Szy.

PS. W tytule początkowo zapytałem kto z Was jeździ, bo część małych dzieciaków jest odwożona przez rodziców na rowerach, ale to jednak myli, więc - edytowałem.

Edytowane przez szy
  • +1 pomógł 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam statystyk z Wrocławia, ale dorzucę chochlę dziegciu do beczki huraoptymizmu. Niestety dzieciaki są nadal dowożone do szkół/przedszkoli samochodami, jedyne co się zmienia w maju, to to, że z bagażnika są wyciągane hulajnogi/rowery (co przebieglejsi robią to przecznicę wcześniej), żeby je przypiąć przed placówką i dostać od nauczyciela naklejkę, ba duża część dzieciaków po prostu ściemnia żeby ją dostać Jest to szalenie demotywujące dla dzieciaków, które naprawdę dojeżdżają rowerami. Realnie mniej niż 10% rzeczywiście dociera do szkoły rowerem.

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałem napisać dokładnie co wyżej, rodzice parkują pod szkołą wyciągają z bagażników rowerki/hulajnogi i dzieci tak przejeżdżają kilka metrów. Oczywiście nie wszystkie i nie da się zaprzeczyć, że naprawdę dużo więcej dzieci dojeżdża na rowerach niż w ubiegłych latach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowane)
7 minut temu, pytkum napisał:

Nie mam statystyk z Wrocławia, ale dorzucę chochlę dziegciu do beczki huraoptymizmu. Niestety dzieciaki są nadal dowożone do szkół/przedszkoli samochodami, jedyne co się zmienia w maju, to to, że z bagażnika są wyciągane hulajnogi/rowery (co przebieglejsi robią to przecznicę wcześniej), żeby je przypiąć przed placówką i dostać od nauczyciela naklejkę, ba duża część dzieciaków po prostu ściemnia żeby ją dostać Jest to szalenie demotywujące dla dzieciaków, które naprawdę dojeżdżają rowerami. Realnie mniej niż 10% rzeczywiście dociera do szkoły rowerem.

Myślę, że takie zjawisko jest uzależnione od typu szkoły, dzielnicy, miasta.

Tak się jeszcze złożyło, że moja żona jest koordynatorem Rowerowego Maja w szkole w Gdańsku, więc mamy dobry wgląd w takie sprawy: w zwykłych publicznych szkołach w zwykłych dzielnicach to zupełny margines. Natomiast w szkołach prywatnych, czy w jakiś inny sposób "specjalnych", gdzie występuje zjawisko dowożenia dzieci z daleka, wtedy rzeczywiście tak się dzieje. Ale czy w aż 90%? Nie wiem - wydaje mi się, że to jednak przeszacowana wartość :)

Szy.

Edytowane przez szy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Sansei6 napisał:

U mnie "na prowincji" jakoś nie słychać o tej akcji a obaj moi synowie jeżdżą do szkoły rowerami właściwie codziennie, no chyba, że im mama nie pozwoli jak dużo śniegu napada... ale żeby tak oszukiwać i kombinować. 

A dlaczego nie chcesz zachęcić Waszego miasta, by wzięło udział w akcji? :) 

Pewnie macie jakąś grupę na Fejsie, jakieś lokalne środowisko rowerowe. Może miasto nie zdaje sobie sprawy z takiej możliwości?

Szy.

 

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tez tak uważam - 29 miast w całej Polsce brzmi naprawdę zaskakująco mało. Tym bardziej w świetle tej przyjemności, jaką sprawia rower dojeżdżającym dzieciakom. 

Może to kwestia fatalnej/brakującej infrastruktury rowerowej w nieobecnych miastach - miasta te nie chcą wystawiać dzieci na niebezpieczeństwo? 

🤔

Szy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dziwi brak Poznania, Bydgoszczy, Opola, Olsztyna, które zwykle w rankingach rowerowych są wysoko.
Można mieć nadzieję, że tam nikogo nie trzeba już zachęcać ;)

A bardziej serio, to mam obawy czy to aż tak trzeźwe myślenie, że tak krytycznie oceniają swoją infrastrukturę i dlatego nie przyłączają się do akcji. Pewniejszy jest brak zainteresowania promocją roweru jako codziennego środka transportu lub po prostu chęci organizacji takiego wydarzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poznań - z Rowerowym Poznaniem, z sukcesywnie, chyba nieźle rozbudowywaną infrastrukturą, z jakoś tam rowerowym prezydentem. Bydgoszcz - animator Rowerowej Stolicy Polski.

Ciekawe.

Szy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...