Skocz do zawartości

[sztyna oś] moment dokręcania


Rekomendowane odpowiedzi

Posiadam rower Orbea Orca M30. Rower zakupiłem trochę ponad miesiąc temu. Jest on na ramie karbonowej i na sztywnych osiach. Jest to dla mnie nowość, więc chcę zasięgnąć wiedzy, żeby niczego nie popsuć.

Chodzi o przedni widelec. Wymieniałem koła. Na śrubie napisane jest 10Nm i z taką siłą dokręcam oś (mam klucz dynamometryczny). Problem jest taki, że widelec Orbei jest specyficzny i koło nie opiera się na widelcu, tylko ręką ustawia się koło w osi widelca i potem przykręca. Jak koło dokręcę z taką siłą, podczas jazdy oś opada do oparcia na widelcu. Jest to około milimetr i zauważalne jest to, bo koło nie jest centrycznie w widelcu. Czytam, że sztywne osie spokojnie można dokręcać z większą siłą, nawet bez klucza dynamometrycznego. Trzeba to robić mocno, ale z wyczuciem. Wydaje mi się, że muszę tak robić żeby koło nie opadało i trzymało się w tym miejscu widelca, w którym je przykręcę.

Jak mocno dokręcać te osie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zależy od osi..na wiekszosci jest napisane... mam jeden rower szosowy w ktorym jest napisane do 20Nm 😉

Oski DT maja np napisane min15 max 20Nm 😆

JAk nie mam napisane to dokrecam ok 12Nm.

I w sumie, trzeba uwzglednic tez dizajn ramy, bo co z tego ze oska wytrzyma jak rama sie podda :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Krypto.Szosowiec napisał:

Nie myślałeś żeby... dokręcić koło jak rower stoi na kołach? Mam Avant z tym samym systemem i naprawdę nie wiem w czym problem.

No właśnie kiedy tak robię koło nie jest po środku. Z doświadczenia z poprzednim rowerem na szybkozamykaczach zawsze stawiałem rower na twardym, widelec układał się na kole i dokręcałem. Tutaj jak tak zrobię koło nie jest centrycznie w widelcu. Potwierdził mi to sprzedawca, że tak nie należy montować koła. Rower trzeba delikatnie podnieść, ustawić koło po środku i dokręcić. Ale jak za słabo dokręcę to podczas jazdy i tak siada. Widać to na zdjęciu.

20240528_081508.jpg

20240528_082404.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co to za brednie. Że niby oś dokręcona na 10 Nm, ma utrzymać koło w haku nawet pod kimś kto waży ze 110 kg? Bzdura totalna.

Koło jest źle zaplecione lub masz krzywy widelec.

To jest powód dlaczego jedna strona jest otwarta, a nie jakieś bzdury o centrowaniu koła na oko.

"Only the right front dropout is open, allowing for the use of a quick release Mavic axle on the fork"

Edytowane przez Krypto.Szosowiec
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na fabrycznych kołach jak i na nowych mam tak samo. Sprzedawca potwierdził sposób montażu koła, o którym piszę. Chyba się źle zrozumieliśmy. Chodzi mi o to, że te 10Nm to za mało żeby koło zostało w miejscu. Trzeba dokręcić mocniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, oś ma się opierać o hak. Jak sobie inaczej to wyobrażasz?

A mi sprzedawca kiedyś nabijał miski sterów młotkiem, opierając ramę o kamienny parapet. To znaczy że tak się robi, bo jest sprzedawcą?

A może Ty go źle zrozumiałeś i nie chodziło mu o ustawienie w pionie, tylko w poziomie? Koło wchodzi z minimalnym luzem i rzeczywiście można je lekko przesunąć, natomiast jest to kwestia pewnie z 0.5 mm, więc to niczego u Ciebie nie zmienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam, natomiast niektóre pomysły są totalnie dziwne.

Spójrz sobie na tył. Ma otwór w ramie. Oś jest dopasowana i opiera się w ramie. Ty dokręcasz tylko żeby zacisnąć koło.

Z przodu jest dokładnie tak samo, a otwarty hak jest po to, żeby użyć Quick Release.

Nie ma możliwości, żebyś dokręcił oś w taki sposób, że oś nie będzie się opierała o hak.

Jeszcze jedno pytanie: koło nie jest idealnie w pionie czy jest przesunięte w jedną stronę? Zdjęcia tego nie pokazują.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak wiem, tył montuję normalnie i też zawsze byłem uczony, że koło ma się opierać o widelec, stąd moje zdziwienie. Z tyłu jest ok.

Ciężko stwierdzić czy koło ma pion, nie zauważyłem. Chyba jest ok.

Mam dwa komplety kół, oryginalne aluminiowe i nowe karbonowe, oba zachowują się tak samo. Tak samo są przesunięte w jedną stronę.

Wysłałem jeszcze maila do firmy Pol-Sport, która obsługuje profile społecznościowe Orbea Polska. Zobaczymy co odpowiedzą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, tomstar napisał:

Tak wiem, tył montuję normalnie i też zawsze byłem uczony, że koło ma się opierać o widelec, stąd moje zdziwienie. Z tyłu jest ok.

Ciężko stwierdzić czy koło ma pion, nie zauważyłem. Chyba jest ok.

Mam dwa komplety kół, oryginalne aluminiowe i nowe karbonowe, oba zachowują się tak samo. Tak samo są przesunięte w jedną stronę.

Wysłałem jeszcze maila do firmy Pol-Sport, która obsługuje profile społecznościowe Orbea Polska. Zobaczymy co odpowiedzą.

Widelec może być najzwyczajniej w świecie lekko krzywy. Dodatkowo, tak naprawdę ciężko wyłapać idealną oś roweru.

No i pomyśl logicznie. Jeżeli koło nie opiera się o hak, to znaczy że nie jest idealnie pionowo. A jak nie jest idealnie pionowo, to co Ci z tego że góra będzie na środku, skoro dół taki nie będzie?

Pocieszę Cie tym że mam model Avant, koła składane na zamówienie, wycentrowane idealnie w osi piasty i... mam z 2 mm różnicy między stronami w widelcu :P

Swoją drogą, widziałem ten rower na żywo. Malowanie jest genialne. Miłej jazdy i nie trać nerwów na takie szczegóły.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...