Skocz do zawartości

[Fitnessbike] jak zbudować swój własny fitnessbike i czy to się opłaca?


Rekomendowane odpowiedzi

Witam, 

Pragnę i potrzebuję stać się posiadaczem Fitnessbike'a. Rower ma latać głównie po asfalcie na codzienne wypady treningowe ale ma być również ergonomiczny i wygodny przez co w mojej obecnej kondycji baran i zwykła szosa raczej odpada. Zacząłem objeżdżać "gotowce" i puki co najwygodniej mi się jechało na Orbea Vector 30 w rozmiarze M. Sprzedawca twierdził że ewentualnie Ska z dłuższym mostkiem też by podeszła. Mam 173cm wzrostu i raczej krótsze nogi. 

Jako że w moim budżecie fitnessy się zaczynają to trzeba powiedzieć, że osprzęt jest niskiej jakości a rowery są przez to ciężkie i mułowate. Dla tego postanowiłem zgłębić temat jak samemu se zmontować interesujący mnie rower. Niestety nie znalazłem poradnika więc kieruję pytania do Was.

1. Na co zwrócić uwagę wybierając "dawcę" czyli używaną kolarkę ewentualnie crossa?

2. Jaką geometrię i rozmiar roweru dawcy wybrać?

3. Co będzie do wymiany? Zakładam że: kierownica i mostek, chwyty, manetki i klamki hamulców, siodełko, opony. Coś jeszcze?

4. Czy klasyczne hamulce szosowe ogarną inny styl jazdy i zwiększoną przyczepność?

5. Proszę o wszelkie inne uwagi, spostrzeżenia i doswiadczenia!

 

Z góry dziękuję! :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może napisz co byś chciał mieć w tym fitnessie i jaki masz budżet na jego budowę. Generalnie budowanie samemu mało się opłaca bo producenci nie kupują komponentów po cenach detalicznych jak my. Zobacz sobie np. tego fitnessa, ma chyba wszystko co trzeba poza sztywnymi osiami ale one akurat nie są niezbędne w fitnessie - dobry napęd, karbonowy widelec, hydrauliczne hamulce:

https://www.centrumrowerowe.pl/rower-fitness-felt-verza-speed-20-pd38838/

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wrzuciłem post o poszukiwaniach Fitnessa  ale ten Felt nie wyplynął ;) . Budżet mam właśnie w okolicach ceny promocyjnej. Po tym jak się przejechałem na Orbea'rze, Treku i Puchu mam mieszane uczucia co do wagi i jakości pracy tanich podzespołów, które tam wrzucają. Za koło 2/3 tej kwoty złapię już kolarkę czasem nawet w pełnym karbonie na 105 lub jak będę miał szczęście to na ultegrze. To co stoi po stronie gotowych fitnessów to geometria (i tu pytanie o ile różni sie od kolarki?) i hamulce tarczowe (których w używanych kolarzówkach w tej cenie nie uswiadczysz).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Za koło 2/3 tej kwoty złapię już kolarkę czasem nawet w pełnym karbonie na 105 lub jak będę miał szczęście to na ultegrze

Taaaaa, nastoletni sprzęt na nastoletnich, wyeksploatowanych podzespołach...to nie będzie wiele precyzyjniej niż nowe a niższe grupy

Cytat

(i tu pytanie o ile różni sie od kolarki?)

Dużo. Szosa jest zaprojektowana do baranka, na baranku miejsce chwytu masz 6-8 cm dalej niż na prostej kierownicy, rama jest fizycznie mniejsza. Musiałbyś kupić szosę o rozmiar czy dwa większą a wtedy pojawi się problem z przekrokiem.

 

 

Kup tego felta i tyle, nie ma nic sensowniejszego

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pojawiły się jeszcze dwa potencjalne wybory. 

1. Canyon Roadlite 6 - wygląda bardzo rzetelnie i rozsądnie. 

2. Używane Pinarello FP2 - zawsze marzyłem o tej marce... i tu rodzi się pytanie czy jest to bardzo zły pomysł? Czy z odrobiną miłości da się z tego zrobić sensownego fitnessbike'a? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marin Presidio 1 kupiony na jakiejś wyprzedaży i wymienić napęd, potem koła itd. Jak chcesz się bawić w przeróbki.

Ja kupiłem w zaszłym roku takiego za 1500 z haczykiem i czeka, aż za rok czy dwa najdzie mnie chęć i kasa na przeróbki, które będą oczywiście nieopłacalne hehe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...