Skocz do zawartości

[przerzutka] Problemy z wyregulowaniem przerzutek napędu GRX, blokowanie łańcucha - co jest nie tak?


Rekomendowane odpowiedzi

Coś mi nie gra w ustawieniach przerzutek i nie wiem co. Układ to 2x11. Wszystko zmienia się w miarę ok, ale przy wrzucaniu na blat czasem łańcuch się blokuje. Nie udało mi się zaobserwować czemu, zazwyczaj sytuacja jest dość dynamiczna, więc tylko robię mikroruch pedałami do tyłu, potem powoli do przodu i jest ok. Nie jestem pewien, przy jakim przełożeniu z tyłu ma to zazwyczaj miejsce, ani czy zdarza się to jedynie przy jednym konkretnym przełożeniu z tyłu czy przy różnych, ale raczej na bank jest to coś między 6 a 9tą zębatką.

Dzisiaj zauważyłem, że mam koszmarnie ściachane zęby na blacie od zewnętrznej strony. Przy kręceniu korbą do tyłu skacze też tylna przerzutka, nie wiem, czy to normalne.

Rok temu obkręciła mi się przerzutka przednia, poprawiałem „w polu” - może nie jest teraz idealnie równolegle do łańcucha albo też minimalnie zmieniła się wysokość. Albo nadal się lekko obkręca, bo nie zauważyłem rok temu tego problemu, dopiero jakiś czas temu, a teraz jakby się nasila. Dodatkowo, przez jakiś miesiąc jeździłem na pogiętej korbie (pająk był nierówny, z początku nie zauważyłem). Podejrzewam, że to wtedy ściachało mi rurę widelca (widać na zdjęciu) i może zęby też wtedy ucierpiały? Ale wydaje mi się, że w trakcie zmiany z powrotem na korbę z równym pająkiem nie widziałem ani tego ściachania zębów, ani szramy na rurze. Może nie zauważyłem, ale trudno powiedzieć.

W każdym razie, wrzucam pod spodem parę zdjęć. Jeśli ktoś może z tego wywnioskować co może być nie tak, byłbym wdzięczny za wszystkie porady. Mam też filmik, ale nie wiem jak wrzucić (ma 5.5MB, więcej niż limit)

signal-2024-06-04-102430_010.jpeg

signal-2024-06-04-102430_009.jpeg

signal-2024-06-04-102430_002.jpeg

signal-2024-06-04-102430_006.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Przednia przerzutka jest trochę za wysoko ale to nie tłumaczy objawów

2. Kiedy ostatnio sprawdzałeś wyciągnięcie łańcucha? bo na filmiku wygląda jakby nie trafiał w ząbki kółka naciągu na przerzutce, co też pewnie sprawi, że kaseta i zębatki korby raczej nie są w świetnej formie

3. Jeśli przednia przerzutka odkręciła się i przykręciłeś ją "tak o" na boku drogi to może zrobiłeś to źle i dlatego łańcuch zjada zęby na korbie ale też powinno być to słychać mocno https://si.shimano.com/pl/pdfs/dm/GAFD001/DM-GAFD001-01-POL.pdf

Generalnie dobrze ustawiony, czysty i nasmarowany napęd żyje długo, źle ustawiony, nie czyszczony i smarowany żyje krótko. Znacznie szybciej wyciąga się łańcuch, zużywa się kaseta i zębaki korby. 15min po każdej jeździe wyczyścić co trzeba, nasmarować co 200-300km łańcuch, wyczyścić wszystko 2-3 razy na sezon pozwala oszczędzić te 250pln na kasetę, 500pln na zębatki korby i 100pln na łańcuch + robocizna jak zawieziesz do serwisu.

Jeśli lubisz się uczyć i machać kluczami to polecam stronę shimano, tam są do wszystkiego podręczniki. Jeśli nie lubisz i nie masz zamiaru sam robić oddaj do serwisu ale czuje, że to będzie trochę kosztować tym razem.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowane)

ernorator - generalnie wszystko przy rowerze robię sam (oprócz amortyzatora i centrowania kół). Co do dbania o napęd to jest jednak kiepsko - łańcuch czyszczę i smaruję jakieś 4 razy do roku, czyli +- co 800km, no chyba, że trafi się jakieś błoto np.

Obniżę trochę przerzutkę (Ad1), ale jak sam piszesz nie to jest przyczyną. Łańcuch jest wyciągnięty, dzisiaj będę go wymieniał. Ale to też chyba nie usprawiedliwia tego blokowania łańcucha przy zmianie na blat i zjadania zębów od zewnątrz (?). Zasadniczo miałem go wymienić wczoraj, ale jak zobaczyłem te zjedzone zęby na blacie to odłożyłem wymianę łańcucha "do wyjaśnienia sprawy". Lańcuch jak się blokuje to jakoś na korbie, tzn między korbą a przerzutką chyba. Nie miałem takiego problemu wcześniej i na postoju nie mogę tego powtórzyć doświadczalnie, ale na odcinku 100km trafia mi się to przynajmniej kilka razy.

Nigdy nie widziałem tak ściachanych zębów - może to od przekoszenia (jeżdżenia na blacie i dwóch największych koronkach z tyłu)? Wygląda to jakby ktoś kątówką zjadł z milimetr towaru od zewnątrz, aż trudno uwierzyć, że to wina łańcucha może być 😲
Mam założoną osłonę i wcześniej tego nie widziałem - wygląda nieporównywalnie gorzej niż oryginalna korba na moim starym 15to letnim rowerze (ten ma 2 lata).

Sprawdzę jeszcze ustawienie wzdłuż łańcucha - poprawiając "ot tak przy drodze" dałem ją równolegle i już, ale w instrukcji shimano jest napisane, że zewnętrzna krawędź przerzutki powinna być idealnie wyrównana z zewnętrzną krawędzią blatu - sprawdzę, czy tak jest. 

Ale to też nie wygląda mi na przyczynę blokowania łańcucha, a już na pewno nie na przyczynę zjadania tarczy od zewnątrz...

Co do ustawienia całości - nie jest idealnie, ale kombinowałem już mnóstwo razy i nie udało mi się ustawić przerzutek lepiej niż jest teraz (w sensie regulacji +-). Czyli o ile montaż jest poprawny, to powinno być ok. Ale np wrzutka na największą koronkę nie jest błyskawiczna, słychać brrt i dopiero po ok sekundzie łańcuch się na nią "wciąga". Nie udało mi się tego jednak poprawić, jeśli dam tylną przerzutkę lekko w lewo to zaczynają się problemy ze zrzucaniem, więc zostawiłem jak jest.

Shimano_przerzutka_przednia.png

Edytowane przez grissley
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...