Skocz do zawartości

[przerzutka] Upgrade napędu 1x9 - mocniejsza sprężyna, sprzęgło?


Rekomendowane odpowiedzi

Tato ma w swoim elektryku napęd 1x9. Przerzutka Alivio M3100, a do tego korba z klasyczną zębatką, a nie NW. 

Nie wnikam już co było przyczyną, ale ostatnio spadł w nim łańcuch i narobił nieco zamieszania i zniszczeń. 

Myślę, jak takowy napęd ulepszyć. Z przerzutek ze sprzęgłem 9-rzędowych kojarzę Microshift Advent. 

Mój pomysł to zmiana tego Alivio na Deorkę, (acz nigdy nie miałem M592) - powinna mieć mocniejszą sprężynę. 

Jest też Cues https://bike.shimano.com/pl-PL/product/component/cues-u4000/RD-U4000.html ale zielonego pojęcia nie mam co to za wynalazek, wszedł na rynek jak wypadłem z branży. 

Może ktoś przerabiał takie ulepszenie napędu 9sp? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

36 minut temu, uzurpator napisał:

Weź pod uwagę, że CUES to jest totalnie inny ekosystem - korzysta z 11 rzędowego łańcucha ( nawet na 9 rzędach - dystanse w kasecie są 11 rzędowe ), ma inne manetki itd.

Czyli można wrzucić manetkę 11s do dziewiątki, tylko dwa kliki nie będą działać. 🫠

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po zmianie napędu na 1x robiłem eksperymenty z próbą zrzucenia łańcucha z napędu. Przy zębatce NW nie udało mi się ani razu niezależnie od tego czy sprzęgło było włączone czy nie. Nie robiłem tego w górach ale np. przejeżdżałem szybko po wystających korzeniach na leśnej ścieżce. Jedynym skutkiem wyłączonego sprzęgła był łańcuch tłuczący się o ramę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, chrismel napisał:

Po zmianie napędu na 1x robiłem eksperymenty z próbą zrzucenia łańcucha z napędu. Przy zębatce NW nie udało mi się ani razu niezależnie od tego czy sprzęgło było włączone czy nie.

Podpisuję się pod tym. 

Większość problemów ze spadającym łańcuchem przy takich przeróbkach to montowanie zwykłego blatu z korby 2/3x. Linia łańcucha to jedno, sprężyna przerzutki drugie, ale dopiero po zamontowaniu z przodu zębatki z wyższymi ząbkami, sprawia, że rower przestaje wk***. ;) Inaczej żadne sprzęgło nie pomoże. Przerabiałem wiele kombinacji 9sp i rodzaj przerzutki nie miał aż takiego znaczenia co zamontowany blat. Spadało nawet zapiętym sprzęgłem w RD-M8000 GS z tyłu. Napęd może inny, ale zasada taka sama.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli wszystko jasne, dzięki za naprowadzenie. We wszystkich napędach 1x mam/miałem NW i nie było żadnych problemów, a faktycznie - spadał jedynie w jednym, gdzie nie mogłem znaleźć zębatki pod 130BCD i jeździłem na zwykłej 39T. 

Muszę zerknąć jaki tam jest rozstaw, a potem pozostaje udanie się do kolegi majfrenda z Aliexpress. Mam nadzieję że nie jakiś nietypowy, wygląda to na coś w stylu korb MTB czyli 104BCD, a zębatek 42T na takich rozstaw nie widziałem poza Ali. 

Producent zapewne dał zwykłą (kto wie czy nie stalową) w nadziei na większą wytrzymałość, ale właśnie - zrezygnował z prowadnicy. W moim Talonie E+ takowa jest. Z kolei w Orbei Carpe mam zwykłą zębatkę, ale też z prowadnicą (i to taką naprawdę dobrze dopasowaną) od strony ramy i rockringiem z zewnątrz - nic się nie dzieje. 

@uzurpator kaseta jest tam 11-36, a przerzutka z dużym wózkiem. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...