Skocz do zawartości

[Hamulce hydrauliczne] Nowy rower. Słabo hamują.


Rekomendowane odpowiedzi

Cześć. 

Kupiłem nowy rower z hamulcami hydraulicznymi tarczowymi. 

Niestety przedni i tylni słabo hamuje - nie zatrzymuje koła w miejscu . Przy wciśniętej klamce jestem w stanie obrócić ręką koło . 

Kupując poprzedni rower nie było tego problemu i hamulce łapały i hamowały natychmiast . 

Klamki nie są miękkie .

Czy w nowym trzeba docierać hamulce ? Tak jak pisałem - kupując poprzedni nie musiałem tego robić .

 Hamulce Shimano , rower MTB.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odtłuść np. alkoholem izopropylowym dobrze tarcze z obu stron. Potem kilkanaście razy rozpędź się rowerem do np. 20-25km/h i zahamuj prawie do zatrzymania, ale raz rób to przednim, a raz tylnym hamulcem. Powinno pomóc. Można się też z górki jakiejś rozpędzić i metodą jak wyżej dotrzeć hamulce. Jeśli to nie pomoże, to może warto klocki na coś lepszego wymienić. Ja w GRX dostałam takie klocki, że docieranie nie pomogło. Po wymianie na coś sensownego - nie te hamulce ;) 

No i coś bardzo nie tak jest chyba z tymi hamulcami, że jesteś w stanie koło obrócić ręką. Może klocki są zatłuszczone?

A jaka jest przerwa między klockami a tarczą? Czasami pomaga zdjęcie koła, jednorazowe naciśnięcie klamki i włożenie koła. Wtedy klocki są bliżej tarczy i hamulec szybciej chwyta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Wojcio napisał:

Tak, trzeba docierać. Przez kilkukrotne hamowanie o coraz większej intensywności. Ale żeby obracać kołem ręką przy wciśniętym hamulcu! Albo tłuste albo bez klocków. naprawdę twarda klamka?

Porównuje ze swoim Ramblerem twardość klamki. Wydaje mi się prawie taka sama. Może w tym nowym żony trochę głębiej chwyta ale nie wcisnę jej do końca ( bo zakładam że tak by się działo przy zapowietrzonym układzie ? ). 

W moim na wciśniętym hamulcu nie jestem w stanie ruszyć kołem . W żony je obrócę przy użyciu niewielkiej siły . 

Próbowałem odtluscic płynem do naczyń. Rozpędziłem się na podjeździe . Tarcze po chwili gorące . 

Nie wiem czy próbować docierać na przejażdżce czy jechać do sklepu żeby sprawdzili. 

Mój błąd że nie sprawdziłem odbierając go dla żony.  😩

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Edit. Sprawdziłem przed chwilą raz jeszcze czy wcześniejsze czyszczenie tarczy i kilkukrotne hamowania coś dały. 

Efekt . Koła już nie obrócę ręką przy zaciśniętej klamce .

Ale po rozpędzeniu się nadal nie blokuje koła ....🤔

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

56 minut temu, KrissDeValnor napisał:

Jak naciśnie klamkę z wyjętym kołem, to będzie musiał rozpychać tłoczki, żeby włożyć koło...

Nie, jeśli zrobi to raz, a wcześniej odległość klocków od tarczy była spora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, krislord napisał:

Edit. Sprawdziłem przed chwilą raz jeszcze czy wcześniejsze czyszczenie tarczy i kilkukrotne hamowania coś dały. 

Efekt . Koła już nie obrócę ręką przy zaciśniętej klamce .

Ale po rozpędzeniu się nadal nie blokuje koła ....🤔

 

Zrób normalne dotarcie tak jak pokazują w różnych poradnikach. Kilka hamowań może nie wystarczyć.

Jeżeli mimo prawidłowego docierania nadal słabo hamują, do tego pojawiają się jakieś piski (bardziej wycie niż metaliczny), tarcze się odbarwiają, to reklamuj, bo prawdopodobnie klocki są usyfione (wyciek lub niechlujność przy montażu roweru).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...