Skocz do zawartości

[Montaż] Hamulce hydrauliczne Shimano szosowe


Rekomendowane odpowiedzi

Hej,

Zdecydowałem się na zakup hamulców hydraulicznych do szosy. Mam doświadczenie z hamulcami hydraulicznymi z MTB, więc sam proces nie jest dla mnie jakąś tajemnicą. Robiłem to wiele razy.

Zastanawiam się jednak "co może pójść nie tak" przy hamulcach szosowych. Najbardziej boję się o gwinty w klamce, bo to w końcu tworzywo.

Jakieś porady co zrobić/ czego nie robić, żeby poszło gładko i sprawnie?

Razem z hamulcami zamówiłem lejek TL-BR002. To jest lejek który wkręca się bezpośrednio w manetkę, czy potrzebuję jeszcze jakiś adapter? Jestem praktycznie pewny że nie, no ale trochę się już z tym pogubiłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak układ pusty to odpowietrzanie po zalaniu jest mordęgą w porównaniu do MTB, przerabiałem swoje pierwsze klamkomanetki typu szosowego niedawno. Gumy odchylaj na krótko, śruba w mięcho plastikowe faktycznie strach się bać, a to klucz płaski, więc słabo to dokręcić dynamometrycznym. Stojak do odpowietrzania must have.

Edytowane przez Mentos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie to zalanie i odpowietrzenie ukladu w szosie jest tak samo proste jak w mtb.

Pojsc nie tak moga 2 rzeczy, jak slusznie zauwazyles, mozne za mocno dokrecic przewod i rozsadzic korpus klamki.

Przy zabawach z cofaniem tloczkow, gdy uklad bedzie zakrecony, bardzo łatwo wypchnac membrany z klamki, i beda ciekly.

Jak dokrecam przewody do klamek, to nigdy nie robie tego na raz...zawsze daje chwilke po tym jak pojawia sie opor zeby sie to "naciagneło" ...i chyba nigdy nie doktecilem tych kapeluszy do klamki na zero.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowane)

Sam proces odpowietrzania mnie nie martwi kompletnie. Także cofanie tłoczków itd nie jest mi obce, bo samemu serwisowałem hamulce w MTB przez jakieś 8 lat.

Będę uważał przy wkręcaniu śruby. Wiem że w nowszych Shimano, śruba dochodzi do końca. Nie wiem jak będzie w Tiagra.

Myślę że kupię też klucz adapter od PRO, żeby dokręcić śrubę. Ten Unior wygląda jakoś dziwnie, ale także się przyda.

Kwestia lejka nadal pozostaje otwarta. Nie jestem pewny czy potrzebuję jeszcze adapter.

Edytowane przez Krypto.Szosowiec
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 25.05.2024 o 20:39, Krypto.Szosowiec napisał:

Sam proces odpowietrzania mnie nie martwi kompletnie. Także cofanie tłoczków itd nie jest mi obce, bo samemu serwisowałem hamulce w MTB przez jakieś 8 lat.

Będę uważał przy wkręcaniu śruby. Wiem że w nowszych Shimano, śruba dochodzi do końca. Nie wiem jak będzie w Tiagra.

Myślę że kupię też klucz adapter od PRO, żeby dokręcić śrubę. Ten Unior wygląda jakoś dziwnie, ale także się przyda.

Kwestia lejka nadal pozostaje otwarta. Nie jestem pewny czy potrzebuję jeszcze adapter.

Ale jak wspomniane powyżej w szosce łatwiej jest wypchnąć tą membranę, nawet czytałem o jej uszkodzeniu, więc z tym "doświadczeniem w MTB" i spokoju w związku z tym jak cofasz klocki to się tak nie rozpędzaj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Codziennie robi to setki osób i dramaty się nie dzieją. Nie jestem z tych, co wszystko naprawiają młotkiem. Membrana nie strzeli, jeżeli układ przelewa się powoli i z głową. Przecież podczas hamowania w układzie też powstaje ciśnienie.

Gdy się cofa tłoczki, trzeba odkręcić śrubę w klamce, żeby właśnie nie powstało nadmierne ciśnienie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...