Skocz do zawartości

[Szosa] Szerokość opon dla Cannondale Caad12


Rekomendowane odpowiedzi

Cześć wszystkim.

Jestem początkujący jeśli chodzi o jazdę na rowerze szosowym. Kupiłem używany Cannondale Caad12 z 2016 roku około rok temu. Otrzymałem go z oponami o szerokości 25mm. Źle się czuje na tak wąskiej oponie. Nie zależy mi też żeby kręcić jakieś wyjątkowe czasy. Zastanawiam się nad wymianą opon na szersze (30-32). Nie mogę jednak nigdzie w internecie znaleźć informacji jaka jest maksymalna szerokość opony dla tego modelu. Sprawdzałem na wielu stronach ze sprzedażą roweru, oraz parę jego opisów, ale wszędzie widzę tylko informację o tym jaka opona jest zamontowana podczas zakupu. Może ktoś z was wie jaką maksymalną szerokość opony w tym modelu sugeruje producent? Jeśli jest to jakaś banalna sprawa to z góry przepraszam, ale tak jak napisałem na początku, dopiero zaczyna swoją przygodę i jeszcze lekko nie ogarniam wszystkiego. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wejdzie 28c sprawdziłem, szerzej się nie uda (jeżeli to nie model na tarczach, nie jestem pewien czy w 2016 już były). Spóbuj z 28c dobrej jakości, to dużo zmienia w tym rowerze. Ja zmieniłem też sztycę na carbonową ale to już nie dawało dużego efektu.  Generalnie jak na pierwszą szosę to wybrałeś bardzo ambitnie - ten rower jest bardzo sztywny, w mojej ocenie do przesady i na polskich szosach średnio się sprawdza, ja głównie z tego powodu sprzedałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@olo850 dzięki za odpowiedź. A jesteś w stanie polecić właśnie jakieś opony "dobrej jakości" które pozwolą zapewnić ten większy komfort? Tylko jeśli mogę prosić to a jakimś niższym budżecie. Trochę wydawałem na inne rzeczy i wolałbym nie wsadzać 500zł w opony. Myślę nad rubino pro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, Gieszos napisał:

A wiesz może coś o Continental contact speed?

Do typowej szosy bez sensu, większe opory toczenia niż gładka opona. 

Poza tym 28c występuje wyłącznie w wersji drutowej więc też lipa + duża masa 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

36 minut temu, chrismel napisał:

A na jakim ciśnieniu jeździsz ? Bo Pogacar na 28 mm jeździ na 4 bar a amatorzy pompują zwykle co najmniej 5 a często 6 :)

:D

To wedle padających tu stwierdzeń ma niedopompowane i jeździ na flaku podobnie jak "amatorzy zwykle co najmniej" :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowane)
44 minuty temu, chrismel napisał:

A na jakim ciśnieniu jeździsz ? Bo Pogacar na 28 mm jeździ na 4 bar a amatorzy pompują zwykle co najmniej 5 a często 6 :)

Tylko Pogacar waży 65kg a ja 95, więc myślę że przynajmniej to 5 będzie w moim przypadku uzasadnione 😁

Edytowane przez Gieszos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, chrismel napisał:

A na jakim ciśnieniu jeździsz ? Bo Pogacar na 28 mm jeździ na 4 bar a amatorzy pompują zwykle co najmniej 5 a często 6 :)

Ale też chętnie posłucham jakiejś porady na jaką wartość wypróbować przy 28c bo tak jak mówię, jestem mocno początkującym a będę pierwszy raz jechał na takiej opinię 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

https://silca.cc/pages/pro-tire-pressure-calculator

31 minut temu, kaido2 napisał:

To wedle padających tu stwierdzeń ma niedopompowane i jeździ na flaku

A na mokre etapy zakłada GP5000 AS. Do tego te 28 mm u niego układa się na 30 mm to już w ogóle profanacja roweru szosowego :) Ale przy okazji przyjeżdża 10 min przed wszystkimi na Giro.

Edytowane przez chrismel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@chrismel, zasada jest prosta. Jeżeli coś komuś działa i są tego wyraźne efekty to znaczy, ze ktoś wie co robi ;) A do jakich rozwiązań może się posunąć podpowie mu doświadczenie, a nie sztywne wzory , zatem jeżeli chodzi o mnie patrzącego bardziej  na rezultaty jak na trendy , czy dobry smak, to czegoś takiego jak profanacja po prostu nie uznaję. Purystą trzymających się ściśle jakiś reguł nie jestem, sprzęt ma działać i ma spełniać moje założenia.

Edytowane przez kaido2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Mihau_ napisał:

Do typowej szosy bez sensu, większe opory toczenia niż gładka opona. 

Poza tym 28c występuje wyłącznie w wersji drutowej więc też lipa + duża masa 

Rozumiem, to raczej zdecyduje się na rubino lub ultrasporty. Wolałbym te drugie ze względu na praktycznie dwukrotnie niższą cenę, ale czy przy rubino odczuje większy komfort jazdy na sztywnym rowerze? Jeśli to będzie jakaś zauważalna różnica to chyba wolę dopłacić 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

ale czy przy rubino odczuje większy komfort jazdy na sztywnym rowerze? Jeśli to będzie jakaś zauważalna różnica to chyba wolę dopłacić 

To jest kwestia przede wszystkim doboru odpowiedniego ciśnienia.

Cytat

Rozumiem, to raczej zdecyduje się na rubino lub ultrasporty. Wolałbym te drugie ze względu na praktycznie dwukrotnie niższą cenę,

Tylko przypadkiem drutowych nie kup. Dobre ceny na vittorię i conti ma sklep biostern

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Jak ktoś jest hardcorem to może próbować założyć opony o szerokości 30 lub 32 mm - na wąskiej obręczy i tak będą węższe.

Ja mam Canyona na szczękach - wcisnąłem opony o nominalnej szerokości 32 mm - realnie wyszło 30 mm, prześwit w przednim widelcu to ok. 3 mm ale jeździć się da i to całkiem komfortowo 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...