Skocz do zawartości

[szosa] kolana przed osią pedałów


Gang

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć. 

Rok temu zacząłem jeździć na trekingu, nauczyłem się trzymać kadencje w okolicy 90-100. Jeździłem mocno pochylony, często leżąc na kierownicy. Testowałem różne nawierzchnie i najlepiej mi się jeździło na asfalcie [przebieg na trekingu jakieś 6000km + ]

Kupiłem nowy rower, sam się wahałem co kupić, mierzyłem się do eskerów, do rometów, felta VR40 i kilku innych u Bernarda. Wsiadłem na sense i coś kliknelo... Kupiłem sle disc 105 2024. 

Mam 175cm wzrostu, ale dosyć krótkie nogi. W sklepie doradzili rozmiar 55. Kilka cm luzu nad kroczem i to raczej mniej niż więcej. 

Przyjechałem do domu, ustawiłem sobie siodełko jeszcze raz pod siebie... Biorę się za ustawienie przód tył i mam zonk! Siodełko na maxa do tyłu, a rzepka jest przed osią pedałów i to pewnie z 4cm. 

Dziś 40km i chyba trochę za nisko siodełko, bo tył ud zaczął mnie trochę boleć, z kolanami niby spoko. Ale pytanie do Was! Co teraz? Szukać innej sztycy gdzie będę mógł siodełko cofnąć jeszcze bardziej do tyłu? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robi Się dziś coraz bardziej strome rury podsiodłowe i nie koniecznie musi dać się ustawić rower tak by Rzepka pokrywała się z osią pedału. Rowery do traithlonu mają nawet 80 stopni, kolana są daleko przed korbą i wszyscy zadowoleni.

Liczy się zakres kątów, a nie rada z czasów gdy wszystkie rowery miały kąt podsiodłowy 72 stopnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem sztyce z offsetem 40mm. Kupiłem i założyłem. 

Nawet z takim offsetem rzepki są przed osią pedałów. Chyba się muszę przyzwyczaić i tyle ;)

Niestety mam krótkie nogi i długi tułów. Przez co siodełko jest nisko i przy małym kącie rury za bardzo do tyłu mnie nie cofa. 

 

IMG_20240522_201837380.thumb.jpg.55d55548913955d659815024646a03a8.jpg

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Mihau_

Dziękuję.


Biorę sznurek z ciężarkiem, ustawiłem komórkę, znalazłem kijek od selfie bezprzewodowy << niezły archaizm co :) 


Przystawiam sznurek i jest idealnie ;) 


Wczoraj byłem się przejechać w trakcie trochę podniosłem siodełko i minimalnie odchyliłem do góry po 15km, wracało mi się wygodniej. przez co siedziałem na siodełku głębiej. 
Zszedłem, wziąłem laser i chyba tyłek podpowiedział całkiem ok pochylenie siodełka. 

jak widać kierownica nie jest za wiele niżej niż siodełko, prawie cały czas jeżdżę w dolnym chwycie. Ciekawe czy to efekt podjarania się barankiem czy mi to faktycznie pasuje :P
Na razie nie obcinam ale, pewnie przyjdzie na to czas. 
 

image.png.e6ee2c7c3f7c78016d73b1e583501e1c.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Mihau_ Dla mnie bardziej abstrakcyjne jest przesunięcie siodła ku tyłowi. Gdybym nie widział jak niewiele wysunięta jest sztyca, powiedziałbym że rama jest za mała. Tak ustawiają siodło zawodowcy, którzy przy 175-178cm wzrostu, którzy jeżdżą na ramach w rozmiarze S.

Osobiście nie skupiałbym się na starej metodzie "na ciężarek", niemniej jednak coś tam jest skopane.

Zacząłbym od ustawienia siodła w neutralnej pozycji i określenia zalecanej wysokości siodła. Jest kilka metod, szeroko opisanych w annałach internetu (LeMonde, 109%, Holmes). Potem odległość do kierownicy, następnie bloki w butach i dopiero wtedy  poczarowałbym z ciężarkiem na sznurku (jakieś drobne korekty).

Edytowane przez KNKS
  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Gang wrzuć zdjęcie jak siedzisz na rowerze z korbą ustawioną poziomo. To co opisujesz i to jak wyglądają ustawienia tego roweru to jakaś karykatura roweru szosowego a twoje wymiary nie wskazują że ma to wyglądać w ten sposób

Skoro, jak sam twierdzisz, masz krótkie nogi to powinieneś siodło przesuwać do przodu a nie ładować taką sztycę

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 22.05.2024 o 22:44, Gang napisał:

Niestety mam krótkie nogi i długi tułów. Przez co siodełko jest nisko i przy małym kącie rury za bardzo do tyłu mnie nie cofa. 

Też mam długi tułów i przy wzroście 170 cm mam przekrok 78 cm, czyli wychodzi więcej niż u Ciebie, a siodełko mam dużo niżej. Siodła mam mocno cofnięte, przy prostej kierownicy bardzo długie mostki (120-130 mm). Bym mógł jeździć wygodnie na prostej kierownicy rama dla mnie musi być długa, a wtedy jest też wysoka i wszystkim się wydaje, że za duża. Mam to gdzieś. Tak wyglądają moje ustawienia w szosach z prostymi kierownicami (rozmiar C-T 57 cm):

 image.thumb.jpeg.23d932fb4d33ee8e207145cdee68fb2c.jpeg

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie @Mihau_ @KNKS @marvelo

Bardzo dziękuję za pomoc. 

Zrobiłem sobie tych zdjęć niczym ktoś z instagrama i tylko na 3 poniższych siedzę na siodełku chyba normalnie. 

Nie wiem dlaczego mam tendencje do siadania na przodzie siodełka, chyba, że tak powinno być. 

Wyprzedzając pytania: SPD nie mam... (jeszcze ;), ale pewnie za jakiś czas ogarnę, muszę tylko poszukać czego 2e/Wilde)

 

pozycja1.png

Pozycja3.png

Rower2.png

image.png.e24473e53c5b6d05e79f435bdaed00f9.png

Na większości zdjęć miałem taką pozycje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za rady. 

Dziękuję za brak hejtu. 

Usiadłem raz jeszcze porządnie i przesunąłem o 2cm do przodu siodełko. Żeby zrobić 5cm to musiałbym starą sztyce założyć;) I teraz jest już w osi rzepka i oś pedałów. [Dziękuję za radę żeby sie na tym nie skupiać, wyjdę od tego, żeby zredukować siadanie na przodzie siodełka, ale nie będę się trzymać kurczowo]

Biorę jutro ze sobą imbusy i zobaczymy co ciało powie podczas jazdy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie , pośmigaj i zobacz co się będzie działo. Potem znów korekta i kolejna korekta aż trafisz w ustawienie.

A te  5 cm to tak strzelałem na podstawie tych fot. W rzeczywistości może być mniej.

@Greg1 tą czerwoną krechę na dole za bardzo w tył dałeś. W rzeczywistości to miałby przed krechą rzepkę.

Rower2.png.54197ad5f5e3ad798ffa16078751a363.png

Pozycja3.png.1a148c23cfb18a744bcce670c42f9170.png

Edytowane przez pecio
  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem 10km i zaczynałem czuć dyskomfort z tyłu ud. Podniosłem siodełko o 0,5cm. Potem po 10km czułem że nie siedzę na końcu siodełka więc delikatnie podniosłem przód. Potem zrobiłem jeszcze 50km i jest ok. Jedyny dyskomfort to teraz czuję kark. 

Dziękuję wszystkim za pomoc. 

Ps. Dlaczego jak bibsy kupiłem dopiero teraz ?!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobry temat....buty typu trampki...postawione na platformie ...i mierzysz jakies centymetry kolana do osi ;-))

Tak dlugo jak nie masz dobrze ustawionych butow typu spd i blokow, tak dlugo  mozesz sobie darowac te 2cm 🙂

Edytowane przez player123
  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tylko dodam, że takie statyczne ustawianie nie ma sensu... Platformy to jedno, a dwa że jadąc przesuwasz się na siodełku. Nie ustawisz tyłka tak jak podczas jazdy.

Krótko mówiąc, możesz do tego podejść bardzo luźno, bo bez SPD nie zrobisz sobie niczego złego chociażbyś chciał.

Edytowane przez Krypto.Szosowiec
  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...