Skocz do zawartości

[Przerzutka przednia] Obcieranie łańcucha w GRX RX810


Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

kupiłem rower Kross Esker 6.0 2024. Zamontowane są w nim przerzutki GRX RX810 i to chyba z nimi mam problem.

Mianowicie jeżeli jadę na dużym blacie z przodu i najmniejszej zębatce z tyłu, z okolic przedniej przerzutki wydobywa się terkoczący dźwięk jakby obcierania. Im większa zębatka z tyłu, tym dźwięk jest słabszy aż całkowicie ustaje w okolicach środka kasety. Byłem z tym w Krossie u serwisanta, który regulował te przerzutki i stwierdził, że dźwięk rzeczywiście jest, ale z przodu jest ciasno z uwagi na plastikowy czarny element przerzutki przy którym pracuje łańcuch i nie jest on w stanie wyregulować przerzutki tak, żeby tego dźwięku nie było (to właśnie o ten czarny plastk zdaje się obcierać łańcuch). Głowili się nad tym jeszcze dwaj Panowie z Krossa, ale problemu nie rozwiązali. Stwierdzili m.in. że ten GRX RX810 tak ma.

Dodam, że sytuacja występuje też przy odwrotnym ustawieniu łańcucha, tj. gdy jadę na małym blacie z przodu i dużej zębatce z tyłu, przy czym wówczas dźwięk obcierania jest słabszy, bardziej szumiący niż terkoczący.

Męczyło mnie to, w związku z czym pojechałem do dwóch innych serwisów (nie Krossa), w których panowie jednoznacznie stwierdzili, że takie obcieranie nie jest naturalne i nie powinno go być, bo jest to kwestia precyzyjnej regulacji.

I teraz pytanie podstawowe - czy rzeczywiście jest tak jak mówią w Krossie, tj., że "ten typ tak ma" i w GRX RX810 zawsze będzie słyszlane to obcieranie, czy jednak da się to wyregulować? Jakieś pomysły?

Rower mogę jeszcze zwrócić, ewentualnie zareklamować, ale nie wiem czy jest sens, skoro Kross rozkłada ręce.

 

 

Edytowane przez cyklopedyk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie w GTX 400 jest tak, że jak mam wyregulowane pod duży blat i małą zębatkę żeby nie obcierało to zaczyna obcierać gdzieś na 4-5 zębatce (licząc od najmniejszej). Ja robię tak, że sobie te pół obrotu baryłką przy kierownicy podkręcam w jedną lub drugą stronę żeby podregulować - jsk mam lekką górkę i schodzę na większe, lżejsze zębatki kasety bez zmiany z przodu i zaczyna obcierać to przekręcam pół obrotu baryłką i przestaje obcierać. Jak zmieniam na twardsze i zaczyna obcierać na małych zębatkach to pół obrotu w drugą stronę 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Panowie za głos w sprawie. Co do trymowania - u mnie problem występuje na prostym łańcuchu, a nie na skrzyżowanym. Czyli jak mam duży blat z przodu i małą zębatkę z tyłu, to wtedy trze, inaczej niż u kolegi GREG1, który pisze, że ma wyregulowane pod duży blat i małą zębatkę, żeby nie obcierało i ewentualnie obciera mu w miarę krzyżowania się łańcucha. Wtedy rozumiem, że trymowanie może być sposobem. Ale ja nie jestem w stanie wychylić wózka/prowadnika przedniej przerzutki bardziej w prawo - jest w skrajnym prawym położeniu i właśnie wtedy trze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W przedniej przerzutce ważne jest jeszcze ustawienie równoległości względem blatów.
Czasem lekkie przekręcenie daje możliwość dokładnego ustawienia, bez ocierania, w całym zakresie kasety.

Też mam Eskera 6, i przód ustawiony bezbłędnie - da się.

 

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, cyklopedyk napisał:

Dzięki Panowie za głos w sprawie. Co do trymowania - u mnie problem występuje na prostym łańcuchu, a nie na skrzyżowanym. Czyli jak mam duży blat z przodu i małą zębatkę z tyłu, to wtedy trze, inaczej niż u kolegi GREG1, który pisze, że ma wyregulowane pod duży blat i małą zębatkę, żeby nie obcierało i ewentualnie obciera mu w miarę krzyżowania się łańcucha. Wtedy rozumiem, że trymowanie może być sposobem. Ale ja nie jestem w stanie wychylić wózka/prowadnika przedniej przerzutki bardziej w prawo - jest w skrajnym prawym położeniu i właśnie wtedy trze.

To jest najlepszy przykład, że jest źle ustawiona. Jak ma ocierać, to na największym przekosie, czyli duży blat + największa koronka.

Inna sprawa, że mając kilka rowerów Kross, nic mnie już nie zdziwi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 12.05.2024 o 09:15, holdegron napisał:

W przedniej przerzutce ważne jest jeszcze ustawienie równoległości względem blatów.

O to to, od tego zaczynamy. W jednym z rowerów zgłosiłem na przeglądzie 0, że ociera. Miły serwisant wyregulował, na krótko. Uzbrojony w wydruk instrukcji Shimano wziąłem sprawy we własne ręce i okazało się, że przerzutka krzywo przykręcona.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...