Skocz do zawartości

[Stary rower] wymiana widelca na amortyzowany


Rekomendowane odpowiedzi

Stary rower - wymiana widelca na amortyzowany
Witam,
ponieważ kompletnie nie wiem, na co zwrócić uwagę i co jest istotne stwierdziłem, że zapytam.
W związku z tym, że przerobiłem rower na elektryka to wymyśliłem sobie dodanie amortyzacji z przodu bo rower jest bardzo sztywny co jest odczuwalne na nierównościach.
Jest to dosyć stary rower, ale może coś da sie z tym zrobić.
Parametry:
- 26 calowe koła,
- długość widelca od ramy to około 41 cm,
- długość ramy (część pomiędzy kierownicą a widelcem) około 15,55 cm
- długość kierownicy od ramy 11 cm
- grubość drążka kierownicy 22 mm.
Jak widać na zdjęciach kierownica posiada od góry śrubę (nie wiem na ile to jest istotne).
I tutaj moje pytania:
Czy idzie znaleźć jakiś widelec z amortyzacją, który będzie pasował?
Jeżeli nie jest to prosta sprawa to na co zwrócić uwagę podczas szukania widelca?

Ewentualnie może ktoś jest w stanie wskazać w prost jakiś model?
Generalnie dopuszczam wymianę wszystkiego czyli:
- widelec,
- koło,
- hamulce,
- kierownica.

111.jpg

222.jpg

333.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Generalnie dopuszczam wymianę wszystkiego czyli:

To sobie wymień ramę.

Ktoś to zaprojektował pod sztywny widelec a nie amortyzowany, który miałby jeszcze pracować z uj wie jakimi prędkościami bo sobie ulepiłeś skuter elektryczny

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć

Fajnie to wyszło estetycznie ale faktycznie może być ciężko do tego znaleźć amortyzator, tych standardów już nie ma. Najlepiej byłoby przełozyć wszystko do innej ramy. Można kupić coś na olx albo nowego jeśli dysponujesz odpowienim budżetem. Jeśli nie zależy Ci na wiekszym rozmiarze kół to z uzywanych taniej będzie znaleźć coś na kołach 26  z amortyzatorem. Piszę tu o całym rowerze jak i ramie z amortyzatorem. Jeśli byłaby to sama rama to na pewno znalazłoby się coś jeszcze do kupienia typu sztyca, mostek, kierownica.

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Mihau_ napisał:

To sobie wymień ramę.

Ktoś to zaprojektował pod sztywny widelec a nie amortyzowany, który miałby jeszcze pracować z uj wie jakimi prędkościami bo sobie ulepiłeś skuter elektryczny

Ogólnie dziękuję za komentarz.

Słowem komentarza tak trochę wyszedł z tego skuter elktryczny, ale ja nie jeżdżę tym prędzej niż 25 km na godzinę (chociaż może jechać nim znacznie szybciej). Przede wszystkim rowerem jeżdżę tylko po lesie i polnych drogach dlatego chciałem dodać amortyzację. Tym rowerem właściwie unikam jazdy po ulicy, nie jestem jakimś zapalonym amatorem jazdy figurowej ani szybkim i wściekłym ;D.

Cytat

Fajnie to wyszło estetycznie ale faktycznie może być ciężko do tego znaleźć amortyzator, tych standardów już nie ma. Najlepiej byłoby przełozyć wszystko do innej ramy. Można kupić coś na olx albo nowego jeśli dysponujesz odpowienim budżetem. Jeśli nie zależy Ci na wiekszym rozmiarze kół to z uzywanych taniej będzie znaleźć coś na kołach 26  z amortyzatorem. Piszę tu o całym rowerze jak i ramie z amortyzatorem. Jeśli byłaby to sama rama to na pewno znalazłoby się coś jeszcze do kupienia typu sztyca, mostek, kierownica.

Dziękuję za odpowiedź.

Trochę tak czułem, że rama może być już za stara, aby cokolwiek znaleźć. Faktycznie myślałem, czy nie poszukać po prostu nowej ramy do której to wszystko przełożę.

Jeszcze raz dziękuje za podpowiedź.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest już dzisiaj antyk na 1 calowej rurze. Musiałbyś używek szukać, ale one będą (i ile będą) tak stare jak ten rower więc stan w praktyce tragiczny i raczej ciężko będzie to serwisować.  

Nawet jest taki zabytek w horrendalnej cenie ale to kompletnie bez sensu:
https://allegrolokalnie.pl/oferta/rock-shox-rs1-retro-amortyzator-1990

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wymienisz widelec, a zostają gówniane hamulce itp itd.

A nie myślałeś żeby na razie się wstrzymać z wymianą i po pewnym czasie kupić nowszy rower na większych kołach, z hamulcami tarczowymi, amortyzatorem, amortyzowaną sztycą.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety, nie znajdziesz nowego widelca, który by pasował do tego typu rury sterowej,

Ten rower jest dla Ciebie za mały, co widać po mocno wysuniętym do tyłu siodełku, więc najlepsze, co możesz zrobić to zacząć zbierac na nowy, we właściwym rozmiarze. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje za wszystkie rady.

Może faktycznie lepiej jak sobie odpuszczę modyfikację, ale zanim to zrobię odkręcę widelec i sprawdze jaka jest średnica rury. Jeżeli coś znajdę to może zrobię sztukę dla sztuki i po kombinuję.
Faktycznie może okazać się, że łatwiej jest się zaopatrzyć w nową ramę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 7.05.2024 o 11:22, Galvatron napisał:

Niestety, nie znajdziesz nowego widelca, który by pasował do tego typu rury sterowej,

 

Wielkiego wyboru nie ma, ale coś tam się znajdzie:

Widelec rowerowy Zoom 26 1cal gwint 85-210 mm - 1-WID565 - 12705111720 - Allegro.pl

AMORTYZATOR 26 XCM-P 1' GWINT SUNTOUR R21 B.P AS62 - 0001000699687936 - 11407654503 - Allegro.pl

AMORTYZATO AS100 26 XCE P SUNTOUR 1 CAL 21 VB C.P. - SF8-XCE6-P-L - 10728935339 - Allegro.pl

Może być konieczne przedłużenie gwintu na rurze sterowej widelca, ale czasem można tą usługę zamówić przy kupnie u sprzedawcy (bike-system to oferuje).

Te widelce to nie jest szczyt techniki, ale coś tam się uginają, a dodatkowo mają mocowanie pod hamulce tarczowy, więc po zmianie piasty (lub koła) dają możliwość zamontowania mocniejszego hamulca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Wielkiego wyboru nie ma, ale coś tam się znajdzie:

Widelec rowerowy Zoom 26 1cal gwint 85-210 mm - 1-WID565 - 12705111720 - Allegro.pl

AMORTYZATOR 26 XCM-P 1' GWINT SUNTOUR R21 B.P AS62 - 0001000699687936 - 11407654503 - Allegro.pl

AMORTYZATO AS100 26 XCE P SUNTOUR 1 CAL 21 VB C.P. - SF8-XCE6-P-L - 10728935339 - Allegro.pl

Może być konieczne przedłużenie gwintu na rurze sterowej widelca, ale czasem można tą usługę zamówić przy kupnie u sprzedawcy (bike-system to oferuje).

Te widelce to nie jest szczyt techniki, ale coś tam się uginają, a dodatkowo mają mocowanie pod hamulce tarczowy, więc po zmianie piasty (lub koła) dają możliwość zamontowania mocniejszego hamulca.

O ja :D 

ogromne dzięki!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...