Skocz do zawartości

[Szosa] Hamulce szczękowe


Rekomendowane odpowiedzi

Hej zastanawiam się nad zmianą szczęk hamulcowych caliper marki tektro które tutaj fabrycznie siedzą na coś mocniejszego i ładniej się prezentującego.ysle nad dwoma modeli:

Shimano 105 (br-r 7000)

Lub dołożyć grosza i zainwestować:

Ultegra br-r 8000 

Pierwsze z klamkami Shimano 105 (5800) będą działać na pewno. Zastanawia mnie czy ultegra tutaj zgra się z tymi klamkami. Po prostu chce sobie poprawić prace hamulców a jeszcze miałem okazję to sprawdzić jaka ma kulturę pracy podczas naciskania i hamowania to już wogole mysle o tej zmianie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowane)

To w takim razie zakupiłem na ten moment okładziny. Przyjdą, założę zobaczymy jak będzie. Wiadomo te które wymieniłem lepiej się prezentują to fakt ale najważniejsze to żeby jednak hamowało. Na razie się powstrzymam co do wymiany szczęk.

Ps. Dopiero co nowe koła sobie do szosy złożyłem 😁

Edytowane przez Thomass13
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tectro to akurat padlina. W przypadku hamulców  im wyższa grupa, to nie tylko lepszy wygląd, ale tez lepsze działanie. 

jak kupiłeś nowe koła, to znaczy że z rowerem się nie będziesz rozstawał, tym bardziej bym zainwestował , by  w trakcie sezonu nie bawić w moderkę. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, clavdivs napisał:

Ja uważam odwrotnie, wielkiej kwoty nie dołożysz, a masz dobrze wyglądający, wykonany produkt. 

100 zł na sztuce, za to że jest napis Ultegra i różnica w detalach. Jedyny plus jaki widzę, to że w teorii Ultegre da się rozłożyć bardziej niż 105. Różnicy w działaniu nie będzie.

Za 200 zł można kupić dwa komplety ( 8 klocków) wspomnianych SwissStop i jeszcze zostanie.

49 minut temu, Thomass13 napisał:

To w takim razie zakupiłem na ten moment okładziny. Przyjdą, założę zobaczymy jak będzie. Wiadomo te które wymieniłem lepiej się prezentują to fakt ale najważniejsze to żeby jednak hamowało. Na razie się powstrzymam co do wymiany szczęk.

Ps. Dopiero co nowe koła sobie do szosy złożyłem 😁

105 i wyżej działają na zupełnie innej zasadzie niż niższe grupy oraz jak podejrzewam Twoje Tektro. Różnica w hamowaniu jest zauwżalna w znacznym stopniu, a fabryczne klocki Shimano są całkiem niezłe.

Anuluj zamówione okładziny i weź te 105/ Ultegry.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Krypto.Szosowiec napisał:

100 zł na sztuce, za to że jest napis Ultegra i różnica w detalach. Jedyny plus jaki widzę, to że w teorii Ultegre da się rozłożyć bardziej niż 105. Różnicy w działaniu nie będzie.

lepiej hamują, trwalsze, lepiej wyglądają. Nawet głupia baryłka od regulacji jest lepsza w R8000.

Jak ktoś szuka to znajdzie.

https://www.olx.pl/d/oferta/hamulce-szosowe-shimano-ultegra-br-r8000-przod-i-tyl-nowe-7-CID767-IDZItQr.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Krypto.Szosowiec napisał:

Mam nadzieję że masz nieco zapasu pancerza, bo z tego co pamiętam, 105 siedzi nieco niżej i potrzebne jest trochę dłuższy pancerz.

Pancerz się wymieni jak coś. To dokładnie rower triban 540 a co do hamulców wprowadziłem was w błąd z mojego niedopatrzenia. Są tutaj nawet nie tektro a pod brandem b-twin z okładzinami tektro. To akurat jakiś czas temu zmieniłem na okładziny Shimano mimo to ta klamka jakaś nadal taka dziwna. Nie działa to tak do końca jak bym oczekiwał jednak. Takie to wszystko klockowate. Jak miałem styczność z ultegra czy hamulcami 7000 inaczej to pracowało tak jak by lżej, płynniej. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo działają na innej zasadzie. Po pierwsze, dwa ramiona zaciskają się symetrycznie, przez co klocki układają się na obręczy znacznie lepiej.

Po drugie, jak spojrzysz od dołu, to tam jest taka rolka która jeździ po wnętrzu zacisku gdy go zaciskasz. Ważne jest żeby ten element był czysty. Nie mówię o szorowaniu codziennie, ale jak złapie Cię deszcz to dobrze jest umyć je dokładnie.

Jak miałem szosę na szczękach, to właśnie zmiana z Claris na 105 dała największą różnicę.

Edytowane przez Krypto.Szosowiec
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowane)

Znalazłem artykuł odnośnie tribana 540 i problemu z wyregulowaniem okładzin względem obręczy żeby nie haczyło o oponę a samej regulacji już brak i zostaje frezowanie w samym zacisku. Temat na zagranicznym forum. Tylko że tam chciał to założyć do oryginalnych obręczy mavic axium. U mnie obręcze i całe koła są zmienione na dt swiss 460. Z tego co pamiętam jest tam już różnica w wysokości samej obręczy o 1 mm co może być zbawienne na to że u mnie taki zestaw szczęk wyreguluje bez problemu. Znajomy ma mi pożyczyć jedna szczękę od 105 to będę wiedział czy wszystko gra.

 

https://www.pedal.com.br/forum/freios-105-na-btwin-triban-540_topic93548.html

Pod tym linkiem jest to opisane. 

Edytowane przez Thomass13
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dowiedziałem się dziś czegoś ciekawego odnośnie hamulców w szosach że nie do każdych rowerów szczękowych podejdą np. hamulce br-r 7000. Dlatego triban stosował hamulce tektro 312. Dzwoniłem do jednego sklepu jest taki model szczęk a dokładnie:

miche performance

Dziś będę miał jeden zacisk od Shimano 105 do sprawdzenia kompatybilności z tribanem. Jeśli nie będzie pasowało zamówię te wyżej. To już jest dual pivot. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tych nowszych zaciskach shimano klamka wyciąga trochę więcej linki, coś jak canti vs v-brake ale ta różnica nie jest tak dramatyczna. Na przednie koło powinno się to dać ustawić, ale ja tego nie praktykowałem :).

p.s. Tektro 312 i te Miche to też dual-pivot tyle, że asymetryczny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To z tego co zauważyłem każdy zacisk do tej szosy podejdzie asymetryczny. Pytanie teraz czy warto zmienić na inne jak np. tektro r559 to jakoś wyższy model z tego co widzę i waga obniżona, czy zostawic to co mam a dokupić po prostu lepsze okładziny np. Swiss stop bxp?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko już sprawdziłem i zaciski od 105 br-r 7000 nie jest możliwe wyregulowanie klocków hamulcowych góra/dół. Klocek wychodzi na oponie. Po konsultacji tel. z jednym serwisantem potwierdził mi że są szosy starsze gdzie musi być stosowane zaciski z szerszym zakresem i tak jest w przypadku tego tribana 540. Ciekawa nauka na przyszłość a zacisk został wypożyczony do potwierdzenia tego jak tutaj jest. 

Jeszcze pytanie, czy są jakieś lepsze zaciski do tego roweru z dłuższym zakresem ramion? Np jest taki model tektro r559 z dużym zakresem i na szeroką oponę. Tylko czy coś to zmieni bo jak nie to zostaje.lrzy aktualnych zaciskach a lepszych okładzinach. 

IMG_20240507_095946.thumb.jpg.6f3db1db54be3e97a72d278053e4dfc1.jpgIMG_20240507_095915.thumb.jpg.f2655ecfa7cc96284947fd741e8c3122.jpgIMG_20240507_095853.thumb.jpg.8677822309000ce8abe9f5f2f54dca93.jpgIMG_20240507_090022.thumb.jpg.0ad1378a428ebfa43ea13e24960ad789.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie kwestia że szosa jest starsza, tylko tego jak zaprojektował ją Decathlon. Miałem Accent Apex który był starszą konstrukcją, a 105 normalnie pasowały. Zaryzykuję nawet stwierdzeniem, że "normalne" ramy nawet z początku wieku także by przyjęły hamulce 105.

Co do dłuższych ramion, to Shimano miało taki model z tego co pamiętam. Natomiast nie sądzę żeby były wiele lepsze od tego co masz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czasem Decathlon nie potrafi czegoś normalnie zrobić ale to kwestia gustu. Dobrze że nie kupowałem na pewniaka hamulców tylko jednak człowiek wcześniej to sam sprawdził. Jeszcze się pobawiłem wymiana okładzin, założyłem od Shimano/ultegra c54 i tak wam powiem że to nawet ładnie zatrzymuje. Także temat już sobie odpuszczę. A samo zatrzymywanie zrobiło się zadowalające. Może to kwestia wagi że jestem dość lekki jak na mnie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostrzegam Cię tylko, że teoretycznie są one kompatybilne z klatkami Shimano, a w praktyce...

W jeden zestaw mi weszły, u kolegi też, a drugi dokupiony był jakiś minimalnie inny i nie dało się ich tam wepchać. 

Nie chodzi o to że miały inny kształt, tylko że klatki były jakby lekko ciaśniejsze i nie dało się ich tam wsunąć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...