Skocz do zawartości

[buty SPD] Pierwsze buty SPD


Rekomendowane odpowiedzi

Potrzebuję porady w kwestii pierwszych butów w systemie SPD. Jakie buty możecie polecić na start, aby zapoznać się z systemem czy to w ogóle jest dla mnie? Szukać czegoś z Shimano, Van Rysel z Decatlon, a może jakaś ciekawa parka z Aliexpress? Budżet im mniej tym lepiej, nie chce wydawać dużo na pierwszy raz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak z Shimano to ja polecam na start SHIMANO XC3 BOA SH-XC300M. Na pewno da się kupić cos tańszego, ale w tym przypadku uważam, że buty są odpowiednio wycenione, a do tego posłużą przez kilka lat. Odpowiednia sztywność, dobra wentylacja i są na tyle wygodne, że można nawet w nich kilka km przejść (wiem, bo raz byłem do tego zmuszony).

No i jak Shimano, to brać rozmiar większe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem pierwsze buty najlepiej dopasować stacjonarnie, później jak poznasz producenta możesz próbować zamawiać w ciemno. Zależy do czego też te buty chcesz, czy ścigać się w nich przez 2h czy podróżować przez 12h, a przy okazji zwiedzić okoliczne zamki. Moim zdaniem pierwsze buty najlepiej dopasować stacjonarnie, później jak poznasz producenta możesz próbować zamawiać w ciemno. Zależy do czego też te buty chcesz, czy ścigać się w nich przez 2h czy podróżować przez 12h, a przy okazji zwiedzić okoliczne zamki. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się, są buty bardziej turystyczne, w których można (prawie) normalnie chodzić, a są też ściganckie, gdzie obcas jest tak wąski, że myślałem że sobie kostkę skręcę przymierzając ;)

Inna sprawa, że wygoda i tak będzie zweryfikowana po pierwszej dłuższej jeździe, pierwszym dłuższym spacerze.
Nawet te bardziej turystyczne mają sztywniejszą podeszwę niż normalne buty, co początkowo może sprawiać problemy. Przy pierwszych niby miałem już zaliczone kilka wycieczek po 30km, ale pierwsza 70 pod koniec była już bolesna i musiałem sobie zrobić dodatkową przerwę, żeby stopy odetchnęły.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Ireneuszz napisał:

Jakie buty możecie polecić na start,

Takie które będą pasować, a żeby to stwierdzić to należy obrysować, pomierzyć stopę i szukać takich, które będą miały  odpowiednie wymiary ( nie tylko na długość , ale i na szerokość) oraz kształt i profil. Sama przymiarka w sklepie to za mało, bo but w jakiś sposób się wstępnie dopasuje, ale jednak będzie gdzieś niedopasowany i ciaśniejszy, i w konsekwencji po czasie ( niekiedy nie długim) to wyjdzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...