Skocz do zawartości

[narzędzia] Jaki klucz do centerlock zewnętrzny


Rekomendowane odpowiedzi

Potrzebuję kupić klucz, który będzie pasował do nakrętki adaptera (VXM) centerlock pod zewnętrzny klucz.

Pierwszy dylemat, to lepiej brać nasadowy, czy oczkowy?
W sklepie gdzie kupiłem adapter podpowiadali, że lepiej nasadkowy.

Drugi to jak jest z tymi rozmiarami kluczy?
Przeglądając ofertę Bitula, to pod HT II są 2-3 rodzaje i nie wiem który będzie odpowiedni.

Trzeci trochę mniejszy, to na ile trzeba się trzymać momentu dokręcenia, czy warto inwestować w klucz dynamometryczny, który obsłuży 30-40Nm, czy wystarczy dokręcić zwykłym z wyczuciem do oporu.
Co tutaj bardziej się liczy, ryzyko zerwania gwintu, czy niedokręcenie tarczy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nasadkowy.

Rozmiary są właściwie trzy, bo ten sam klucz używa się do Suportu HT2. Są te największe, potem mniejsze do XT i najmniejsze do XTR. Ciebie interesują te największe, przeznaczone chociażby do Suportu SM-BB52. To na co musisz zwrócić uwagę, to że klucz NIE MOŻE mieć fazy na krawędzi. Jest to normalne przy kluczach HT2, natomiast nie może tego być przy kluczu do CL. Jeżeli kupisz taki klucz, to bardzo szybko obrobisz nakrętkę.

Klucz Dynamometryczny fajna sprawa, mam i polecam. Natomiast bez też sobie dasz radę i nic nie uszkodzisz, chyba że:

- Uwiesisz się na kluczu

- Użyjesz metrowej przedłużki

Jeżeli dokręcałeś kasety i nic nie rozwaliłeś, to dasz radę. Dokręcasz do momentu aż czujesz wyraźny opór i tyle.

A jak poznać że tarcza jest dokręcona za słabo? Zaciskasz przedni hamulec, ruszasz przód tył: jeżeli zobaczysz że koło się rusza a tarcza stoi, to wiesz gdzie jest problem. Nie pomyl tego z ruchem klocków w zacisku!

Ja polecam Park Tool BBT-69.2. Jest z aluminium, więc nie uszkodzisz nakrętki.

Jeżeli chodzi o nakrętki, to jeżeli masz te stalowe cienkie, to je wywal i kup sobie aluminiowe Shimano. Te cienkie są beznadziejne, bo klucz mało co je łapie.

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zdecydowanie lepiej odkręca się kluczem płaskim, jest mniejsze ryzyko przekrzywienia klucza z nasadką a nakrętka CL jest na tyle cienka że bardzo łatwo o wypadnięcie nasadki i obrobienie wypustów. Ja zdecydowanie polecam klucz płaski i najlepiej pełny zamknięty. Dynamometryk nie jest potrzebny jak zrobisz to z wyczuciem. Jak się zdecydujesz na nasadkowy to zdecydowanie odradzę Ci klucz bikehand bo ma fatalne spasowanie, luz na średnicy to ze 2mm, przy miskach suportu shimano i fsa ma ogromny luz, do nakrętek tym bardziej się nie nadaje.

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 19.04.2024 o 09:39, Krypto.Szosowiec napisał:

Jeżeli chodzi o nakrętki, to jeżeli masz te stalowe cienkie, to je wywal i kup sobie aluminiowe Shimano. Te cienkie są beznadziejne, bo klucz mało co je łapie.

Ważąc w ręce, to adapter wydaje się aluminiowy.
A bardziej się boję o piastę niż nakrętkę. Ewentualna naprawa piasty (wymiana korpusu?, nie wiem czy da radę przegwintować) wyjdzie znacznie więcej niż nowa nakrętka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie masz się czegosm bać. Przy taki dużym gwincie, te okolice 40 Nm to nie jest bardzo dużo. Zresztą sam się przekonasz, że moment dokręcenia jest bardzo łatwo wyczuwalny.

Tarcze same z siebie siedzą dość ciasno, natomiast nakrętka z wypustkami dodatkowo ją zabezpiecza. Tam naprawdę nie potrzeba wielkiej siły.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym dosyć ciasno, to mam wątpliwości. Przymierzyłem na sucho adapter i jest wyraźny luz. Po dokręceniu palcami nadal da się ruszać.
Rozumiem, że po prawidłowym będzie już trzymać dobrze?

W sumie jak było wspomniane kupowanie nakrętki, to mógłbym kupić taką pod klucz od kasety. Piasta jest na zwykłą (zdaje się 9mm) oś, klucz bez problemu się mieści.

Teraz jeszcze mi wpadł pomysł z rodziny głupich :whistling:, czyli wykorzystanie nakrętki od kasety. Na sucho niby wchodzi i chce się dokręcić, choć jest wrażenie większego luzu na gwincie. Na szczęście jeszcze doczytałem, że mimo "pasowania" to średnica jest minimalnie mniejsza, do tego kołnierz zdecydowanie mniejszy, więc nie przytrzyma tak dobrze tarczy.

Kusi jak najszybsza wymiana, ale jak czekanie na części zajęło z 3,5 miesiąca, to tydzień dłużej na spokojne dokupienie klucza lub nakrętki różnicy już nie zrobi. Tak czy inaczej jak dzisiaj już raczej nie będzie mi się chciało jeszcze latać po mieście i szukać po sklepach, to następna okazja do grzebania w tym rowerze za tydzień (mieszczuch musi być dostępny w tygodniu).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

W końcu udało się poskładać, miało być w sobotę ale osprzęt od Alfine 8 (SM-S7000-8) jednak nie pasuje do Alfine 11 (tu potrzebny SM-S700). Różnica subtelna ale jednak nie pozwala na montaż. Szkoda że tak się rozdrabniają na wiele standardów...

Padło na klucz Bitula BB001.  Na pierścień pasuje idealnie, jedyny problem to gumowa rękojeść, jest za gruba lub za długa i haczy o tarczę (mam 160), więc nie da się zupełnie prosto nałożyć klucza. Tutaj nasadkowy może być lepszy.

Przy dokręcaniu trochę mnie zaskoczył brak "terkotania" jak przy dokręcaniu kaset. Niby ząbki są ale zupełnie nie było czuć ich działania.
Moment dokręcenia wydaje się wyraźnie wyczuwalny, żeby przesadzić to trzeba trochę chcieć lub nie mieć kompletnie doświadczenia i wyczucia.
Przy dociągnięciu faktycznie tarcza wydaje się solidnie siedzieć i się nie rusza. Przekonam się po pierwszym hamowaniu ;)

P1071225.thumb.JPG.e908bb0e3ec00b286c93b2ed2c313675.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...