Skocz do zawartości

[rower] Upgrade Scale 930 lub zakup nowego roweru


1938

Rekomendowane odpowiedzi

Mam aktualne rower Scott Scale 930 z 2022 roku o poniższej specyfikacji:

Rama - karbon, kąt główki 69,5°
Widelec - Fox 32 Float Rhytm 100mm
Przerzutka - XT RD-M8100 SGS Shadow+
Manetki - Deore SL-M6100-R / Rapidfire Plus
Korba - Shimano FC-MT511-1 32T
Suport - Shimano BB-MT500 / shell 41x92mm
Kaseta - Deore CS-M6100-12 / 10-51 T
Hamulce - Shimano MT401 Disc
Piasta przód - Formula CL-811 / 15x110mm
Piasta tył - Shimano FH-MT410-B CL / Boost 12x148mm / Micro Spline
Szprychy - Stainless Black 15G / 1.8mm
Obręcze - Syncros X-25 / 32H / 25mm
Tarcze - Shimano SM-RT10 CL / 180/F i 160/R
Opony - WTB Ranger 2,25"
Waga - 12 kg (z dętkami bez pedałów)

Teraz są 2 opcje:

1. Zakup nowego sprzętu do 15 000 zł i sprzedaż obecnego
2. Upgrade sprzętu tak, że zbijamy wagę do <10 kg

Do czego potrzebny:

  • maratony MTB, znów połowa to będą górskie edycje typu Stryszawa, Rzyki, Bielsko
  • jazda w terenie i ćwiczenia techniki (lasy, góry, bezdroża)
  • może uda się pojeździć łatwe trasy zjazdowe

Pierwotnie miałem robić upgrade, ale może lepiej wyjdę jak sprzedam Scale 930 i kupię nowy rower. Tak mi radził kolega, co jest dobry w tym sporcie. Wcześniej przeglądałem katalogi i nic w cenie do 15 000 zł nie było interesującego, ale zaczęły się pojawiać nowe modele i teraz serio rozważam zmianę.

Opcja 1. Zakup nowego sprzętu

W nowych rowerach dostajemy lżejszą ramę, mniejszy kąt główki (lepiej się czujesz na stromych zjazdach), większy kąt rury podsiodłowej (pozycja bliżej osi korby), schowane pancerze w mostku, 110-120 mm skoku widelca, obręcze 30 mm, opony 2,35" oraz lepsze i nowsze podzespoły. Najbardziej mi jednak zależy na zejściu z wagi, poprawie stabilności i szybszej jeździe.

Jeśli zmieniać, to na co? Bo ze starego Scotta na nowego Scotta chyba nie ma sensu.

Co sądzicie o tym?

https://www.specialized.com/pl/pl/epic-hardtail-comp/p/220863?color=362022-220863

Większy zakres przełożeń i może koła nie są jakieś super, ale cały rower waży o 1,5 kg mniej.

Opcja 2. Upgrade

Byłem u znanego mechanika i nie doradził żadnych konkretów. Może tutaj uzyskam pomoc, co konkretnie kupić. Nie znam się na częściach.

Koła

Obecne wg moich obliczeń ważą 2080 g. Można włożyć aluminiowe XR 1700. Ważą 1680 g i wciąż 25 mm. Czy są lepsze od obecnych Syncros? Nie wiem. Czy dużo to zmieni? Też nie wiem. Mechanik poleca karbonowe koła. Karbonowe DT Swiss są drogie i mały wybór, XRC 1200 lub XRC 1501 pod SRAM i tylko hookless (nie jestem przekonany do tej technologii). A co sądzicie o markach NOLIMITED oraz EVANLITE? Krążą o nich legendy, ponoć komuś koła złamały się na pół, a ile w tym wszystkim prawdy? Innych producentów nie sprawdzałem.

Czyli szukam kół o następujących kryteriach:

  • zmiana ma być zauważalna jeśli chodzi o wagę, przyspieszanie i opory toczenia
  • koła muszą być wytrzymałe, bezpieczeństwo ważniejsze od tych kilku gramów mniej
  • karbon lub lekkie aluminium
  • preferowana szerokość 30 mm (teraz to standard)
  • uszczelniane dobrej jakości piasty (nie gorsze niż obecne jeśli chodzi o opór, zużywanie się, itd.)
  • cena max 5000 zł (ale często są promocje na różne koła)

Hamulce

Raczej Shimano XT, tylko mam wątpliwości, czy faktycznie 4-tłoczkowe, czy zmiana na 2-tłoczkowe XT już wiele pomoże, a nie przelecę przez kierę, mając stare przyzwyczajenia. Czy potrzebuję zmienić także tarcze (jeśli tak, to na jakie)?

Opony

Obecne to WTB Ranger 2,25" i zdaje się, że to one są przyczyną ciężkiej jazdy i ani nie zejdziesz z ciśnieniem, by rower dalej jechał stabilnie, ani nie napompujesz do pełna, bo się ślizgają. Może włożę tam Vittoria Barzo 2,35" (szerokość głównie pod góry), ewentualnie Rapid Ralph/Ray, ale te szybko się zużyją. Inne sugestie?

Widelec

Z tym mam problem, czy zostawić ciężki Fox Rhytm (podobno najpodlejszą wersję tego amora), czy to też wymienić na wyższy model np. Performance. Na widelcach też słabo się znam, więc czy oprócz zbicia wagi i odciążeniu przodu mogę coś na tym realnie zyskać? Jeśli zmieniać, to jaki model polecacie? Może Sid zamiast Foxa?

Inne zmiany

Co jeszcze można zmienić tanim kosztem, by zbić wagę? Na OLX-ie widziałem kiedyś zupgradowanego Scale 930, gdzie dodatkowo był wymieniony suport i korba na lżejsze. Oferta wisi już chyba pół roku, cena ciągle obniżana, czyli nie sprzedał się. No i robiąc upgrade mam świadomość, że przy sprzedaży roweru nikt za to więcej nie zapłaci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...