Skocz do zawartości

[do 3500PLN] rower górski dla kobiety


Rekomendowane odpowiedzi

Witam, 
Po ok. 13 latach jazdy na starym górskim rowerze (Merida Juliet 26'') postanowiłam poszukać nowego pojazdu na wycieczki po różnego rodzaju terenie. Ogólnie nie lubię jeździć po mieście - przeważnie wybieram leśne i polne trasy (często zdarzają się dość miękkie piaski), ale asfalt również muszę pokonać i zdarzają się destynacje, do których inaczej nie ma jak dotrzeć. Jestem kobietą, mam 181cm wzrostu, długość wewnętrzna nogi to ok. 89-90cm i wagę ok. 80kg. Polecano mi rozejrzeć się może na trekkingiem - ponoć wygodniej się siedzi, jednak słyszałam, że mają one cieńsze opony przez co na piaskach jest gorzej, a lubię również pozycję "leżącą" na kierownicy więc jednak górski to będzie odpowiedni wybór moim zdaniem. Ostatnimi czasy jeżdżę dość rzadko (doskwiera ból kolan - wydaje mi się, że przez to, że obecny rower jest za mały), jednak nie będę tak szaleć by jeździć na nim codziennie po parędziesiąt km 🙂 raczej jakieś max 2 wycieczki tygodniowo dłuższe (20-50km) i może po godzince dziennie w inne wybrane dni tygodnia. 
Celuję w rower z kołami 29" (czy nie będą one za duże?) i ramę L. Chciałabym przeznaczyć max. 3500 PLN (wiadomo, że lepiej byłoby jednak mniejszą kwotę). 
Ponieważ w mojej Meridzie, przez te wszystkie lata nigdy mi się nic nie psuło, wymogi miałabym, aby kupić równie "porządny" rower. Przede wszystkim patrzę na napęd - odpycha mnie ten 1x10 i 1x12, ponieważ obawiam się, że to jednak zbyt mało biegów (obecnie mam 3x7 i podczas wyprawy zdarza się mi korzystać ze wszystkich niemal przerzutek). Dodatkowo, oprócz samego osprzętu zwracam dość mocno uwagę na walory wizualne roweru - chcę po prostu by był "ładny" 🙂. Przeszukuję od kilku dni cały internet - irytująco nie ma opinii o danym rowerze nigdzie, oprócz forów. 
Nie przekonują mnie rowery z Decatchlonu (np. Rockrider etc. - po tych, które mają osoby z bliskiego środowiska, widzę, że są one "gorsze" od mojego starego górala i częściej mają wszelakie awarie). Firmy jakie rozważam to: Trek, Merida, Giant, Cube. 

Wizualnie podoba mi się np. https://sprint-rowery.pl/rower-gorski-trek-marlin-6-gen-3-2023?gad_source=1&gclid=EAIaIQobChMI9LT-itmqhQMV_2xBAh1vlgrDEAQYASABEgKinfD_BwE jednak ma on niestety 1x10 napęd. 
lub https://rowerycube.pl/rowery-gorskie-mtb/6048-rower-cube-601310-aim-pro-4054571385482.html tutaj jest już 2x8 jednak nie wiem jak z resztą komponentów. 
Ewentualnie oglądałam jeszcze Meridę BigNine https://www.rowerzysta.pl/rower-gorski-merida-big-nine-200-2022?gad_source=1&gclid=EAIaIQobChMIpKzU09mqhQMVjy8GAB2-rgKtEAQYASABEgIRefD_BwE&selected_groups=kolor-grafitowy--czarny_rozmiar--ramy-20
oraz GIANT Talon https://www.greenbike.pl/rower-gorski-giant-talon-3-29-2024-p-8654.html?gad_source=1&gclid=EAIaIQobChMI0t2intqqhQMVokBBAh1UcQi8EAQYAyABEgJ8xvD_BwE

Czy mógłby ktoś się wypowiedzieć na temat powyższych rowerów bądź zaproponować coś innego? 

Z góry bardzo dziękuję i pozdrawiam ☺️

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rady ogólne:

Koła 29" nie będą za duże - we wspomnianych piachach to pomoże.

W układzie 7x3 wiele biegów się dubluje, a zakres nie jest większy niż przy 1x12. Ewentualnym argumentem przeciw 1x12 jest przypadek, gdy jeździ się długie trasy po płaskim - cały czas na 1-2 biegach i te zębatki drogiej kasety się szybko zużywają. Ale wiatr, teren, wzniesienia, które wymagają zmiany biegów - ratują nas. Ważne, że górale 1x12 mają dość wolne przełożenia pasują do prędkości 30-36km/h - nie nadają się do szybkiej jazdy po szosie.  Jak wreszcie przekonałem żonę do 1x12 to nie przestaje mi dziękować.

Rozmiar - każdy producent, ba, model ma inną rozmiarówkę - w jednym modelu zasługujesz na M, a w innym na XL. Moja córka jest twojego wzrostu, a jej rower jest M - sprawdzaj zalecenia producenta.

Do swojej listy dodaj https://www.greenbike.pl/rower-gorski-orbea-onna-29-20-deore-w-100-gotowy-do-jazdy-p-7159.html?gad_source=1&gclid=CjwKCAjwwr6wBhBcEiwAfMEQs7GNZSm8pgk_davvzVKL1lug1hlomt25DhQNKF_ugGyPSgeIInPpQhoCZvMQAvD_BwE

Sugeruję szukać napędu 1x, przerzutki ze sprzęgłem (co sprawia, że łańcuch się nie tłucze or ramę na wertepach), widelca powietrznego (choć najtańsze nie są takie super) albo sztywnego , hydraulicznych hamulców znanej marki (Sram, Shimano, ostatecznie Tektro).

Zastanów się nad rowerem typu gravel z prostą kierownicą - jak Marin DSX 1 - lżej, prościej, a zapewniam (bo mam), że w terenie jedzie i dopiero kamienisty teren górski go przerasta. Cena powyżej twojego budżetu, ale warto.

 

Edytowane przez Wojcio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...