Skocz do zawartości

[napęd 3x8] wymiana


Rekomendowane odpowiedzi

Cześć

Mam pytanie czy w dzisiejszych czasach jest jeszcze możliwość wymiany podzespołów w napędzie 3x8 tak aby to był trwały zestaw do prawidziwego mtb?

Aktualnie załozone podzespoły to korba  mt101, kaseta  hg200 i łanuch hg40. Napęd traktowany typowo mtb-xc, trudniejsze trasy, maratony. Szybko się zużywa, przydałoby się coś bardziej terenowego przy zachowaniu napędu 3x8. 

brałem pod uwagę  kasete hg41 i łancuch kmc x8 silver ale nie wiem czy to bedzie dużo trwalsze rozwiazanie?

Edytowane przez Przecietny
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Głównym niszczycielem Twojego napędu jest łańcuch HG40. Już samo założenie do nowego napędu łańcucha KMC X8 (lub Shimano HG71) zmieni sytuację diametralnie, gdyż trwałością X8 bije HG40 na głowę, a jest tylko nieznacznie droższy. Z kaset możesz wziąć HG51 (są wersje 11-28, 11-30, 11-32), chyba że 32 na największej będzie za twardo. Te kasety mają nieco inną konstrukcję, z dodatkowym plastikowym pająkiem i są nieco lżejsze i być może sztywniejsze, jeśli chodzi o największe zębatki. Też nie są jakieś szczególnie trwałe, ale na dwóch, trzech łańcuchach już trochę przejedziesz, nawet w trudnych warunkach i nie oszczędzając nóg.

Nie wiem, jaką przerzutkę masz z tyłu, ale jeśli tam jest problem z precyzją to da się kupić jeszcze jakieś Deore (nie Dyna-Sys), ewentualnie nawet szosową 105-kę (5701GS), Sorę (jeśli zastosujesz kasetę max 30 zębów). Za grosze (poniżej 60 zł) jest też Acera 3020 (tu maksymalna zębatka to aż 40 zębów). Ostatnio zakładałem taką do starego (ze 30 lat) trekkinga Herkules, do wonobiegu Sunrace 13-32. Z manetkami obrotowymi Shimano działa całkiem ładnie, lekko i precyzyjnie, choć od nowości ma spory luz. Waga około 280 g. Przy tej cenie, nie ma co wybrzydzać. Toż to niewiele więcej niż komplet przyzwoitych kółek do przerzutki. 

Z nowych korb pod 3x8, zamiast Shimano, można też wziąć coś od Mirandy - przyzwoita jakość, nieco niższa masa od tych najtańszych korb Shimano.    

Edytowane przez marvelo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to nie moj napęd ale wiem,że uztkownik niestety dość twardo jeszcze jeździ, tj z niską kadencją, nie chce narażać go na duże koszty. Myślisz,że ta zmiana pozwoli na zauważalnie dłuższą eksploatacje? Aktualny przebieg to ok 2 tysiące i napęd ledwo zipie. Przerzutka to Alivio m410. Wygląda na to,że akurat ten element napędu sobie radzi.

przerzutka deore m-591 masz na mysli?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sky87

Ja wiem, że lepiej ale dla kumpla to już takie koszty, że szok, póki co chce podmienić podzespoły aby mu chociaż na sezon wystarczyły,  wkrecił się i ma duże plany. Sam wypadlem troche z obiegu "ósemek" dlatego pytam.

Może być tak przy tych napędach, że przerzutka jest na tyle nieprecyzyjna, że prowadzenie łańcucha po kasecie może ja niszczyć?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, Przecietny napisał:

to nie moj napęd ale wiem,że uztkownik niestety dość twardo jeszcze jeździ, tj z niską kadencją, nie chce narażać go na duże koszty. Myślisz,że ta zmiana pozwoli na zauważalnie dłuższą eksploatacje? Aktualny przebieg to ok 2 tysiące i napęd ledwo zipie. Przerzutka to Alivio m410. Wygląda na to,że akurat ten element napędu sobie radzi.

przerzutka deore m-591 masz na mysli?

Jeśli te 2000 km było zrobione na łańcuchu HG40 to napęd nie miał prawa tego przeżyć, gdyż HG40 to chyba najgorszy produkt w historii Shimano. To się nadaje tylko do tego, by rower mógł wyjechać ze sklepu. Biorąc pod uwagę, że KMC X8 jest tylko kilkanaście złotych droższy (i ma już w komplecie spinkę), nie ma się co zastanawiać. 

Łańcuch KMC X8 x114 OEM 8-rzędowy, srebrno/szary, 114 ogniw - WPX8NG116 - 14661611296 - Allegro.pl (najtańsza oferta z pewnego źródła).

Sam mam jeszcze ósemki (kasety HG51, HG41, łańcuchy X8 i HG71) i spokojnie na parę sezonów mi starczają (mam kilka rowerów, więc na każdy wypada rocznie niezbyt dużo), na dwóch, trzech łańcuchach to myślę że z 8000-1000 km można zrobić. Komponenty na ósemkę wciąż są tanie (jak na obecną minimalną krajową to nawet śmiesznie tanie, biorąc pod uwagę że za wolnobieg Shimano 6-rz 30 lat temu trzeba było zapłacić z 50 zł), a płynność zmiany biegów jest już naprawdę dopracowana, nawet w tanich grupach. 

Jeśli ta przerzutka m410 nie ma dużych luzów to powinna spokojnie chodzić, ale warto dać nowe kółka. Deore m591 powinna być trwalsza, ale trudno ją już kupić. Może być też m592, choć to już Shadow (ja jakoś wolę te stare konstrukcje, z masywną główką).

Jeszcze o tych kasetach Alivio (GH51). Tu masz zdjęcie jak to wygląda od tyłu (te plastikowe usztywnienia, zmniejszające masę i spinające zębatki wysoko, blosko zębów):

CS-HG51 11-32T Kaseta Shimano 8rz. - ACSHG518132 - 12627972964 - Allegro.pl    

  • +1 pomógł 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

marvelo

No i masz rację napęd tego nie przeżył, kasety nie ma, łańcuch rozciągnięty pewnie na 2% bo przymiar wpada na 1 i jest jeszcze sporo luzu, dziekuje za podpowiedzi, chyba je zastosuje zastanawiam się jeszcze nad korbą, najchętniej bym jakąś deorkę tam wsadził ale chyba tylko używka plus wymiana blatów. Ten łańcuh z linka który podałeś bardzo tani  porównując do sklepów rowerowych ale skoro masz sprawdzone to chyba zamówię. Jeszcze raz dzięki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W góralu mam obecnie takie:

4dd5fc43595dfcd9.jpg

W crossie mam jakieś Lasco, ale zębatki wymieniłem na aluminiowe Shimano (44/32/22).

Mirandę (taką z nitowanymi zębatkami) mam jeszcze w szosie z prostą kierownicą (48/38, najmniejsza usunięta). 

 

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...