Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano
  W dniu 25.03.2025 o 07:33, zekker napisał:

Zastanawiam się po co w ogóle takie funkcje dodają, skoro to ma zerowy wpływ na cokolwiek, a zrobienie miarodajnego pomiaru jest z zasady trudne (np. pot, wiatr).
Bez sensu zapychają się robotą, zapychają pamięć, procesor, zamiast skupić się na tym co najistotniejsze.

Rozwiń  

Bardzo dobre pytanie.  Odpowiedź jest bardzo prosta  -  trwa wyścig  o utrzymanie prymatu tego  najbardziej  " innowacyjnego "  producenta. Z drugiej strony jest presja  " gawiedzi " .  Jak się czyta  Amerykańców  co by chcieli w zegarkach  / komputerkach rowerowych  mieć   to można od tego wszystkiego osiwieć.  A te wszystkie ficzery działają tak na ile je puszcza technologia. 

Weźmy  dla przykładu to co zrobili  z Fenixem 8.   Zrobili zegarek nurkowy choć w ofercie mają dedykowany do tej formy aktywności szpej .   Teraz zadam pytanie  kto ze stu tysięcy użytkowników Fenixa będzie nurkował na głębokość 100 metrów ?  Albo dołożyli głośnik i mikrofon.  Rozmowy  przez zegarek są tragiczne . Przez tą pyrkawkę w warunkach polowych  nie da się nic zrozumieć z tego co mówi  rozmówca.  W drugą stronę to samo  . Trzeba  drzeć się  do przyłożonego przypaszczakowo zegarka. 

W kolejnej edycji Fenixa pewnie dodadzą kalkulator balistyczny dublując Tactixa.  Ludzie w Garminie  tracą już kontakt z rzeczywistością. Nie wiem czy jest taka presja ze strony zarządu  na wyniki finansowe  i to powoduje  takie "rewelacje" w ich ofercie. 

@spidelli  odnośnie   cięcia komara to napiszę  , że Endurak mnie zaskoczył in plus.  O ile  Forek  na Elevate 4 nie wykrywał drzemek  ( czasami coś załapał) to   mój nowy nabytek  w tej materii jest bezbłędny.    Walnę się , oko opadnie  , wstanę , przemieli i za chwilę voila....... jest ładnie  odfajkowane "leżakowanie" .  EKG  też jest tą jedną z tych funkcji  działającą  poprawnie. Porównywałem pracę medycznego u szwagierki w przychodni z równoczesnym pomiarem na zegarku - ładnie się amplituda 😉 nakładała. Szkoda tylko ,że nie zrobili tego w trybie pasywnym.  Czyli jakby jakaś anomalia na pikawce wyskoczyła od razu byłby alarm. A tak to trzeba ręcznie wzbudzić pomiar  w razie jakiś obaw.

  • +1 pomógł 1
Napisano (edytowane)
  Cytat

Czyli jakby jakaś anomalia na pikawce wyskoczyła od razu byłby alarm. A tak to trzeba ręcznie wzbudzić pomiar  w razie jakiś obaw.

Rozwiń  

To jest fizycznie niemożliwe. EKG jest pomiarem napięcia, napięcie to różnica potencjałów w dwóch punktach. Trzeba więc zamknąć obwód przykładając drugą łapę do zegarka lub z zegarka wypuścić kabel by utworzyć wektor napięcia.

Z resztą każdy zegarek z EKG mierzy tylko jednokanałowe EKG, fajny gadżet ale diagnostycznie chuja to jest warte. Tak jak by oglądać film pod kątem 45 stopni do ekranu - coś widać, ale szału nie ma.

Edytowane przez KSikorski
Napisano

@KSikorski Z medycznego punktu widzenia  to nie służy do diagnostyki. To w zasadzie ma wykryć na "wczesnym" etapie anomalię AF  ( migotanie przedsionków) i wtedy już działamy "inaczej" 😁 Zegarek raczej może służyć  do "badań "😉 tkz. przesiewowych.

A z elektrycznego punktu widzenia  można na stałe "zamknąć obwód"  w zegarku  bez potrzeby łapania za bezel . Resztę załatwić programowo. Fakt , że tu jest konieczny kompromis energetyczny i jest tak jak jest.

Napisano

Rzecz w tym by zamknąć obwód, gdzie między jego końcami znajduje się serce.

W tym celu (mając zegarek na ręce) trzeba dotknąć obudową do drugiej ręki, do klatki piersiowej po przeciwnej stronie niż ręka z zegarkiem, do biodra, cokolwiek. To inaczej nie zadziała, nie da się obejść programowo braku serca w środku obwodu.

Z przyczyn zawodowych obklejam się elektrodami do badań holterowskich kilka razy w miesiącu, testowałem różne warianty 😄

  • +1 pomógł 2
Napisano (edytowane)

@KSikorski rzuciłeś światło na to ciekawe zagadnienie. Człowiek całe życie się uczy i czasami przy okazji może coś ciekawego  wyniknąć.  👍

Edytowane przez pecio
  • +1 pomógł 1
Napisano
  W dniu 25.03.2025 o 12:28, pecio napisał:

Teraz zadam pytanie  kto ze stu tysięcy użytkowników Fenixa będzie nurkował na głębokość 100 metrów ?

Rozwiń  

Nikt, tak samo jak nikt nie nurkował na taką głębokość z zegarkami Casio, Citizen itp.

W młodości będąc zafascynowany tymi głębokościami doczytałem co to oznacza - ciśnienie statyczne. Czyli jak zegarek znajdzie się na takiej głębokości i nie będzie się ruszać, to nie przepuści wody. Jak się pływa, to nawet na powierzchni ciśnienie dynamiczne może być spore i zegarki muszą to wytrzymać.

Na szybko przypomniane, to klasa 50m pozwala na jakiekolwiek pływanie. Co ma mniej, to tylko chroni przed zachlapaniem, ewentualnie można się z nim wykąpać.
Dopiero od 100m można bez większych ograniczeń pływać, choć skoki do wody nadal mogą być problemem. Można też zacząć nurkować na niewielkie głębokości (kilka metrów).

Napisano

Zawsze zdejmuję do mycia, miejsce pod zegarkiem czasami śmierdzi gorzej niż... :D 

Zawsze zdejmuję do robótek przy rowerze/aucie/garażu - taki fetysz - zegarek musi być bez ryski ;) 

Napisano

@spidelli w normalnej eksploatacji  nie wiem co byś nie zrobił , zawsze gdzieś zahaczysz .   Pierwsza  najbardziej boląca  😁 ryska  to  tylko kwestia czasu. Potem leci jak z bicza strzelił 😉

  W dniu 26.03.2025 o 07:54, spidelli napisał:

Zawsze zdejmuję do mycia, miejsce pod zegarkiem czasami śmierdzi gorzej niż... :D 

 

Rozwiń  

Dlatego ze względów higienicznych używam tylko silikonowych pasków.

Napisano (edytowane)
  W dniu 26.03.2025 o 07:33, zekker napisał:

W młodości będąc zafascynowany tymi głębokościami doczytałem co to oznacza - ciśnienie statyczne. Czyli jak zegarek znajdzie się na takiej głębokości i nie będzie się ruszać, to nie przepuści wody. Jak się pływa, to nawet na powierzchni ciśnienie dynamiczne może być spore i zegarki muszą to wytrzymać.

Na szybko przypomniane, to klasa 50m pozwala na jakiekolwiek pływanie. Co ma mniej, to tylko chroni przed zachlapaniem, ewentualnie można się z nim wykąpać.
Dopiero od 100m można bez większych ograniczeń pływać, choć skoki do wody nadal mogą być problemem. Można też zacząć nurkować na niewielkie głębokości (kilka metrów).

Rozwiń  

Tak gwoli ścisłości:

  Cytat

 

- 3 atm or 30 m: Suitable for everyday use. Splash/rain resistant.Not suitable for showering, bathing, swimming, snorkeling, water related work, fishing, and diving.

- 5 atm or 50 m: Suitable for everyday use, showering, bathing, shallow-water swimming, snorkeling, water related work, fishing. Splash/rain resistant. Not suitable for diving.

- 10 atm or 100 m: Suitable for recreational surfing, swimming, snorkeling, sailing and water sports.Not suitable for diving.

- 20 atm or 200 m: Suitable for professional marine activity, serious surface water sports and skin diving.Suitable for skin diving.

- Diver's 100 m: Minimum ISO standard (ISO 6425) for scuba diving at depths not suitable for saturation diving. Diver's 100 m and 150 m watches are generally old(er) watches.

- Diver's 200 m or 300 m: Suitable for scuba diving at depths not suitable for saturation diving.Typical ratings for contemporary diver's watches.

- Diver's 300+ m for mixed-gas divingSuitable for saturation diving (helium enriched environment).Watches designed for mixed-gas diving will have the DIVER'S WATCH xxx M FOR MIXED-GAS DIVING additional marking to point this out.

100m WR can be very different if it follows ISO 6425 or not

 

Rozwiń  

Są dwie rzeczy, które warto wziąć pod uwagę: konstrukcję zegarka (koperty, uszczelnień koronki lub przycisków) oraz praktykę eksploatacji. Zegarek - jeśli jego producent nie jest bajkopisarzem -powinien utrzymywać deklarowaną odporność na wodę. Zresztą bardziej niż w napisy na cyferblacie warto wczytać się w zapisy instrukcji, bo - jak widać - zegarek może być "100 m WR", ale jednak nie spełniać tej normy dla zegarków nurkowych. Natomiast skonstruowanie zegarka o dużej odporności to nie są jakieś wielkie problemy techniczne. Ciekawe konstrukcje mają swoje źródła w latach 50-60 ubiegłego wieku, więc dziś nie odkrywa się żadnych rewelacji. Dla tych naprawdę poważnych zastosowań pojawia się natomiast więcej niuansów i woda nie jest jedynym problemem. Czasem takie zegarki są wypełniane gazami innymi od powietrza i wówczas szczelność zegarka jest istotna także w zupełnie suchym środowisku (żeby nam np. ten argon nie uleciał). Napotkać można zegarki, gdzie w kopercie znajdują się zawory helowe zapobiegające skutkom gwałtownej dekompresji... Natomiast dziś w dobie rozmaitych "nurków", których czasem jedynym powiązaniem z diverami jest odpowiednio stylizowana tarcza i wygląd koperty, za którymi wcale nie musi iść super wodoszczelność, bo nigdy nie zostaną nawet dobrze zanurzone, to wszystko przestaje mieć znaczenie...

Tylko, że drugim aspektem jest utrzymanie tej wodoszczelności w trakcie eksploatacji. Uszczelki się degradują z czasem. Zakręcane koronki mogą niszczyć uszczelki w tym miejscu, nie mówiąc już o uszczelnieniach przycisków. Więc takie zegarki, dla których chcemy mieć pewność deklarowanej wodoszczelności (zwłaszcza jak ma to być coś więcej niż 50 m)  konieczny jest regularny serwis z wymianą uszczelnień (z zachowaniem reguł sztuki - bo partacz to i uszczelkę potrafi przytrzasnąć, podwinąć i z wodoszczelności lipa. No i oczywiście po każdym otwarciu zegarka (także takiego kwarca do wymiany bateryjki) powinna być zrobiona próba szczelności (bez względu na to, czy założono nowy komplet uszczelek, co jest pożądane, czy też wykorzystano stare)...

A testowanie wcale nie polega na nurkowaniu z każdym Casio czy Citizenem. Maszyny do prób szczelności powinien mieć każdy porządny zegarmistrz (choć to nie są tanie rzeczy, ale w profesjonalnym warsztacie zegarmistrzowskim nic nie jest tanie) - przynajmniej do tych 100 m. Próby na 200 m też powinny być dostępne, ale oczywiście trudniej (w ograniczonej liczbie miejsc). Natomiast próby szczelności zegarków profesjonalnych pow. tych 200 m, to raczej tylko w ich centralnych serwisach.

Wszelkiego rodzaju smartwatche i zegarki sportowe, które co do zasady są nierozbieralne i nieserwisowalne, z jednej strony korzystają z tej nierozbieralności i mogą mieć deklarowaną odporność, ale z drugiej brak zakładanego serwisu sprawia, że po jakimś czasie tam, gdzie są ruchome elementy (głównie przyciski) może, a pewnie na 100% skuteczność WR spadnie. Tylko, że to są w założeniu produkty jednorazowe o krótkim cyklu życia, a nie coś, co ma z nami trwać przez dziesiątki lat... Niestety!

Edytowane przez HSM
Napisano

Dedykowany  tej "profesji " Descent może wytrzymać 20 ATM . Fenix , Enduro , Tactix, Instinct , Marq   - 10 ATM .  Forki ,Vívoactive , Venu ,itd już tylko 5 ATM.  W wypadku tych ostatnich   jest wzmianka w instrukcji  o "nie nadużywaniu "  wody.

Napisano (edytowane)
  W dniu 26.03.2025 o 08:01, pecio napisał:

używam tylko silikonowych pasków

Rozwiń  

Ok, ale pod samym zegarkiem też się ręka poci, w tym dołku dla czujnika, co się przez lata robi :D 

A na szkiełko zaraz folię pakuję :) 

Edytowane przez spidelli
Napisano (edytowane)

  Chodziło w moim zamyśle o to  , że  taki zestawik  na silikonowym pasku  lepiej i szybciej  umyję  niż  na nylonowym lub z pupy krokodyla.

Edytowane przez pecio
  • +1 pomógł 1
Napisano (edytowane)

Chyba ich popieściło w tej centrali Garminowej. Abonament na wersję + Garmin Connect => 8,99€ miesięcznie lub 89,99€ rocznie.

  Cytat

Garmin zdecydował się na rozszerzenie swojej aplikacji o zaawansowane funkcje dostępne wyłącznie za dodatkową opłatą. Nowy poziom subskrypcji zapewnia jeszcze więcej informacji np. analizy bazujące na AI czy nowe narzędzia do ćwiczeń w pomieszczeniach i na świeżym powietrzu. 

Rozwiń  

https://www.instalki.pl/news/software/garmin-wprowadza-garmin-connect-plus-gratka-dla-milosnikow-fitnessu/

Idą w abonamenty a nie potrafią ogarnąć sensownej obsługi kilku rowerów. Rozumiem abonament w Strava bo tam zarabiają wyłącznie na platformie. Dla mnie Connect to dodatek do urządzeń. 

Edytowane przez Eathan
  • +1 pomógł 1
Napisano (edytowane)

@pecio z tym "nienadużywaniem wody"  to bym nie przesadzał. Pływałem wielokrotnie ze swoim FR955 w Adriatyku, Bałtyku czy jeziorach Słowenii, prysznice, kąpiele - nic mu się nie stało. No chyba że gdybym nurkował, ale póki co nie mam w planach.

Co do paska - od 2 lat używam nylonowego i  nigdy już nie wrócę do silikonów. Nie ten komfort to raz (sprężystość) a dwa - precyzyjnie eliminuje luz pomiędzy ręką a zegarkiem i problemy np z płatnościami NFC (wyłączają się) czy dokładnym pomiarem tętna. U mnie praktycznie na rowerze nie ma większych różnic (1-2 uderzenia w HR Max i średniej) pomiędzy pomiarem z nadgarstka a z pasa HR (kilkaset aktywnosci rocznie, zawsze rejestruję oba pomiary), nawet przy silnych interwałach. To częściej zdarzał  mi się problem z pasem HR (zasolenie, przemoczona koszulka, silny wiatr, nagły ruch ciała  itp) i nagle tętno 215 albo zaniki.

Edytowane przez dfq
Napisano

@dfq nylonowy jest bardzo wygodny. Komfortowo nosi się busolę. Ale to wszystko  na etapie suchego paska . Chłonie pot i moment robi się mokro a co za tym idzie poprzednie " miłe " odczucia odlatują.  Po za tym syf w postaci piachu , błota  ma fajne gniazdko i trzeba więcej zachodu aby go eksmitować.  Zresztą tego typu dywagacje  silikon czy nylon można porównać do dyskusji o wyższości Świąt Bożego Narodzenia nad Wielkanocą. Innymi słowami - każdy ma swoje preferencje.

Napisano (edytowane)

@Eathan a widział Pan co Komoot zrobił chwilę temu. Dokładnie ten sam kierunek. Za chwilę zrobią jak np. BMW. Kupisz gołego Fenixa za pięć klocków i w opcji po zapłaceniu abonamentu będziesz mógł aktywować pomiar tętna. Bo wersja podstawowa czywiście tylko czas " podaje". 😁Zresztą Samsung idzie w tym kierunku i w galaktykach chcą wprowadzić abonament za funkcje związane a Al. Nadchodzą czady dojenia " lelonków".😉 

Nadchodzą czasy , że człowiek będzie śmigał ze starą niemiecką Ruhlą i mapą papierową na kierze.

Edytowane przez pecio
Napisano

Ludzie chcą, ludzie dostają.
A abonament na SI mnie nie dziwi, utrzymanie serwerów, energia do obliczeń nie są tanie.

Dziwi mnie inna kwestia, dlaczego nikt jeszcze nie wpadł na pomysł zrobienia podstawowego urządzenia (w kwestii sprzętu), do którego można by dokupywać potrzebne moduły programowe. Znając życie taki Explore 2 sprzętowo od 1040 mocno się nie różni o ile w ogóle.
Np. podstawowo potrzebuję podkładu mapowego, ale funkcja wyznaczenia trasy w okolicy jest mi kompletnie zbędna.

  W dniu 28.03.2025 o 11:54, pecio napisał:

i mapą papierową na kierze

Rozwiń  

Ale mapy papierowe w sumie też są w abonamencie, chyba że chcesz próbować jechać szlakami sprzed kilkunastu lat ;)

  • Haha 1
Napisano (edytowane)

@zekker Masz niebezpiecznie logiczne pomysły :) 

Reklamy wstawią ;) Odpalasz licznika a tam sr.czka reklam jak w niektórych darmowych apkach - czekasz 30 sekund patrząc na reklamę jakieś infantylnej gry ;)

Edytowane przez spidelli
Napisano
  W dniu 29.03.2025 o 08:34, zekker napisał:

Dziwi mnie inna kwestia, dlaczego nikt jeszcze nie wpadł na pomysł zrobienia podstawowego urządzenia (w kwestii sprzętu), do którego można by dokupywać potrzebne moduły programowe

Rozwiń  

Bo ciężko byłoby sprzedać nowe jeszcze lepsze urządzenia. Poza tym spora część tych modułow pewnie cieszyłaby się tak małą popularnością, że ich utrzymanie i rozwój mogło by być nieopłacalne. A tak to nadźgają 10000 bzdurnych funkcji i influencerzy mogą kręcić kolejne godziny reklam na YT, a konsumenci cyk do sklepów po nowe lepsze:)

Napisano

@zekker u Garmina już dawno masz abonamenty na różne świadczone usługi np. inReach. W tym wypadku zrozumiałe bo Garniak płaci Irydium za dostęp. Serwisy mapowe Topo plus tak samo płaci zewnętrzej firmie. W przypadku nowych usług które chcą wprowadzić a  opartych na Al też będzie musiał wyskoczyć z kasy dla któregoś giganta z tej dziedziny.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...
Forumrowerowe.org korzysta z plików cookies
Prosimy o zapoznanie się z naszą polityka prywatności, w której informujemy o naszych zaufanych partnerach oraz o tym, czym są pliki cookies, pamięć podręczna przeglądarki, w jakich celach i jak je wykorzystujemy, a także jak nimi zarządzać i czyścić. Klikając 'Zaakceptuj' - wyrażasz zgodzę na korzystanie z pamięci podręcznej przeglądarki - plików cookies i podobnych technologii m.in. w celach marketingowych, umożliwiając jednocześnie wyświetlanie na Twoim urządzeniu reklam dostosowanych do Twoich potrzeb oraz zainteresowań. Zapoznaj się z pełną treścią zgody klikając w link Ustawienia.