Skocz do zawartości

[Nawigacja] Garmin Edge Explore 2 - sprzeczności


Rekomendowane odpowiedzi

Małe ostrzeżenie.   Jak ktoś ma serię Edge xx40  - NIE INSTALOWAĆ NAJNOWSZEGO SOFTU 21.16 ANI  BETY 21.17 !!! Wysypują się  "obce " mapy oraz jest problem z łącznością i czujnikami.   Garmin dał po pupie totalnie i jeszcze nie widzi problemu. Dobrze ,że tacy wielcy jak Lama  też jadą po nich równiutko może wezmą sobie to do serca.

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie.

Zastanawiam się nad od dłuższego czasu nad zakupem Explore 2.

Mam parę pytań:

1. Mam już od jakiegoś czasu kupione po taniości 2 x czujnik Magene S3+ - dobrze współpracują z tym Garminem czy sprzedać je i szukać inne?

2. Gdy próbowałem zorientować się cenowo co do w.w nawigacji zwróciłem uwagę, że niektórzy sprzedawcy dają możliwość wgrania różnych map jak fabryczna Garmin Cycle, Topo PL/EU, OpenStreetMap PL, OSMapa PL.

Która z tych map wypada najlepiej jeśli chodzi o przejażdżki miasto-las? Generalnie jeśli to coś pomoże interesują mnie wycieczki rowerowe +-100km od Warszawy i tylko te rejony.

3. No i ostatnia kwestia - z roweru korzystam tylko od późnej wiosny/początek lata do wczesnej jesieni więc pozostały czas leży rower nieużywany także w związku z tym jak tu wygląda kwestia akumulatora w Garminie? Jest możliwość jego wymiany, dostania? Boje się, że po 2 latach zostanę z przyciskiem do papieru, bo akumulator umrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@oranger99

1. Tak . Spokojnie będzie pracować z tymi czujnikami Magene.

2. Mapy możesz wgrywać jakie tylko chcesz. Jest od tego całe multum stron w necie. Ta ostatnia  OSMapa PL jest cieniutka - nie polecam jej.  W zupełności wystarczą te co są fabrycznie wgrane.  Zresztą wszystkie , dosłownie wszystkie bazują na tych samych "podkładach" z OpenStreetMap.

3.Samodzielnej wymiany akumulatora w Garminie nie ma . Przez dwa lata nie ma opcji  "śmierci " akumulatora.  Zresztą z każdym akumulatorem jak przestrzegasz zasad to możesz się bardzo długo cieszyć. Do zimowania Garmina naładuj  do 60 %.  I  wtedy możesz spokojnie w stanie wyłączonym ( nie czuwanie tylko WYŁĄCZONYM) zimować  go przez 4-5 miesięcy.

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 3.06.2024 o 17:04, pecio napisał:

Małe ostrzeżenie.   Jak ktoś ma serię Edge xx40  - NIE INSTALOWAĆ NAJNOWSZEGO SOFTU 21.16 ANI  BETY 21.17 !!! Wysypują się  "obce " mapy oraz jest problem z łącznością i czujnikami.   Garmin dał po pupie totalnie i jeszcze nie widzi problemu. Dobrze ,że tacy wielcy jak Lama  też jadą po nich równiutko może wezmą sobie to do serca.

Brat w swoim explore 2 zaktualizował do tego najnowszego softu. Wgrywalam mu moje mapy i u niego dziala bez problemu a co ciekawiej base camp nie wywalal zadnego problemu jak w moim. Połączył sie i wgral. Mapa działa. Nawet zawiera cyfry ktorych w moim nie ma mimo ustawienia nawyzszej szczegółowości...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja się cały czas uczę Explore 2. Wczoraj wyznaczyłem trasę powrotu na kwaterę wskazując tylko punkt docelowy. Ewidentnie nawigacja silnie preferuje ścieżki rowerowe, bo jechałem prawie cały czas DDR, ale droga była prawie 50% dłuższa niż małymi, willowymi uliczkami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@AniaSa chodzi Tobie o numery budynków ?

@Wojcio on nie preferuje ścieżek rowerowych....😉 on preferuje ścieżki  gdzie najwięcej Garminów jeździ 😁. Niby brzmi to śmiesznie ale taka jest prawda dotycząca algorytmów wytyczania. Oczywiście między innymi. 😁

 

A odnośnie zrypanego softu to teraz jak na sraczkę  przyspieszony cykl wydawniczy  .... jest teraz 21.17 z poprawionymi w większości błędami. A z mapami to gryzło się z nie bitmapowymi elementami w pliku typ.  Przerobiłem "wsady" .TYP  do wszystkich map  i mam teraz spokój. Jest jeszcze błąd dotyczący "kafelka z img  dotyczacy rejonu gdzie Garmin miał ostatniego fixa z gps. Ale już wiem na czym polega i potrafię to obejść.

Edytowane przez pecio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, pecio napisał:

@AniaSa chodzi Tobie o numery budynków ?

@Wojcio on nie preferuje ścieżek rowerowych....😉 on preferuje ścieżki  gdzie najwięcej Garminów jeździ 😁. Niby brzmi to śmiesznie ale taka jest prawda dotycząca algorytmów wytyczania. Oczywiście między innymi. 😁

 

Zgadza się. Identyczne ustawienia. Identyczne mapy (te same wersje), a jednak roznica jest. Czyli basecamp wywalając u mnie błędy chyba jednak nie instaluje wszystkiego...

Screenshot_20240610-183922.jpg

Edytowane przez AniaSa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadza sie. Dokładnie te same mapy. Moje mapy na moim kompie wgrane do obydwu garminow. Te same ustalenia czcionek i szczegółowości (najwyzsza). Ta sama skala. Wszystko ustawilam im tak samo. Ale nie jest tak samo 😆 co prawda z czystej ciekawości mnie to interesuje skad ta różnica. Jedyna roznica to wersja softu. Moj ma ten sprzed ok 3 tygodni czyli 20... A brata juz 21... I jego bez problemu skomunikowal sie z moim basecampem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie aktualizowalam po ostrzeżeniu 😁 w ogole lubie pozostawić sprzęty na jakims etapie na ktorym wszystko działa i nie psuc ich funkcjonalnosci jakimis aktualizacjami i czekac na następna łatka az naprawia bledy poprzedniej. Poczekam chwile i jak bedzie stabilnie to zaktualizuje. Bo moja wersja jak wiadomo ma problem z łącznością z BC ale poza tym bledem wszystko działa 😄 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A maja te wersje jakies problemy? Cos nie działa? Czy juz rozwiązali problemy bieżące 😆 zanim nie stworzą nowych. Na reddicie niedawno pojawily sie pojedyncze problemy z czujnikami. Ale nie śledzę na bieżąco poczynań garmina z softem.

Edytowane przez AniaSa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szybko poszło 🫣 juz problem z przewyzszeniami i wysokością 😑 trasa 60 km płaska poza 1 podjazdem. Fenix naliczyl 339 m wzniosow co jest bliskie prawdzie a Explore 1822 m wzniosu jakbym jakis gorski wyryp zaliczyla 🙈 nastepnego dnia po okolicy runda 12 km i 86 m wzniosu wg fenixa a explore 0 m 😑 pomijajac ze dzis te 0 m mialo wg explorera 24% nachylenia ... Juz sie cos zepsulo?? Ponadto startuje z 286m i explorer ja ma i nagle ma 400m wysokości. I odwrotnie podjechalam pod klatke ma 400m koncze trasę i wchodze na 2 pietro i wysokosc cały czas spada az do 286 wysokości... O co chodzi?? Juz się wysypal? Zrzuty porownawcze wg fenixa i explorera z tych samych aktywności. Wczesniej dzialal dobrze...Krotko bo nowy ale działał.

IMG_20240612_195814-COLLAGE.jpg

IMG_20240612_194945-COLLAGE.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@AniaSa jeżeli to dla Ciebie będzie ukojeniem  to moja 1040 poleciała w ścianę.  Dyplomatycznie napiszę ,że poziom mojego wzburzenia sięgnął  zenitu.  Potem leżącego  na podłodze poprawiłem z buta.  A  cudownych  super  programistów z łapanki na bazarze w New Dehli to bym .......................... !!!!!!!!! Jakim debilem trzeba być aby świetnie działające urządzenie  tak zarżnąć .  

@AniaSa chwilowo nic Tobie nie napiszę / doradzę bo mi jeszcze od ciśnienia buzuje w głowie.

 Trzeba wrócić do v. 18.25. Kilka numerów w dół na starym api.

Edytowane przez pecio
  • Smutny 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepsze ,że dziadowi nic się nie stało.  W tym gumowym kondonie odbił się od ściany jak piłka. Na razie toczę nierówną walkę. Jak obchodzę jeden problem  i już myślę ,że jest super to się wysypuje co innego.  Przypomina mi to walkę z Forkiem 955 którego po zaledwie pół roku eksploatacji sprzedałem. Ale ten był od samego początku  niedoj..........y.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale z drugiej strony ......gdzie się zdobywa największe doświadczenie.......w nieustannej walce ze złośliwą materią 😁

Wiem w czym problem tkwi potrafię go obejść ale nie zablokować. Gdzieś mi coś bruździ powiązanego z ostatnią pozycją GPS.

@AniaSa wracając do twojego problemu - sprawdzałaś pod spodem ( tam gdzie jest mocowanie)  czy dziurki od czujnika nie są przytkane. Po drugie masz ustawioną autokalibrację wysokości . Jak nie masz to ustaw wyskość startową ma sztywno i włącz autokalibrację. Znajdż na geoportalu wysokość n.p.m tam gdzie mieszkasz. Potem tą wysokość wprowadź do Garmina. Następnie w funkcjach dotyczących navi uruchom autokalibrację. I powinny być precyzyjne dane wysokościowe przebytej trasy.

 

Bo jeżeli jedziesz tylko na samym GPS to po ostatniej aktualizacji chipa różnie z tym może być.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@pecio

Kto co lubi. Lubie rozkminiać inne rzeczy. Sprzet należy ogarnąć by widzieć co jak dziala i ma działać 😆

Poza tym teraz szkoda mi czasu na uzeranie sie ze sprzetem bo pogoda jest 😆

Nie lubie jak mi cos psuja aktualizacja l nie dotyczy to tylko garmina. 

Sprawdze te dziurki w domu ale nie zdazylam go jeszcze ublocic ale mose sie cos zaplątało...

Tak mam wlaczona auto kalibracje przy włączeniu garmina pokazuje dobra wysokość!. Jak zaczynam jechac to zaczyna się psuć i nagle z niecalych 300 m wyjsciowych rosnie o ok 100m... Co przekłada sie na reszte i np podjazd który ma kilka % nachylenia (moze 6% nie wiem, nie sledze tak) zrobil sie 24% jak podjezdzalam 🫣😂 normalnie gdyby miala strave bila bym niezle rekordy 😆  wrocilam to mial wysokosc o 100m wiecej a po zakończeniu jej ta wysokość sobie spadala i spadala az wrocila do wlasciwej w ciagu ok 1 min...Sprawdze z tym wpisaniem recznym czy cos zmieni. Wczoraj go resetowalam (soft reset) i nic sie nie zmieniło. Problem zaczal sie na poprzedniej wersji softu 20... A nie po aktualizacji do 21... Ale wystepuje także na 21 🫣

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak ładnie wycina kafelka  i ślad się urywa na granicy. Tak dzieje się z wszystkimi mapami z serwisów. Moje własne kompilacje mapowe pokazuje sieć drogową ale wycina inne szczegóły. I tak dzieje się tylko na obszarze mojego stałego działania. Teraz za chwilę sięgam po ostateczne/ radykalne rozwiązanie ( hehe ...nie jest to reset) .

20240613_083306.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze gorzej 🫣 to u mnie wywalil sie tylko altimetr czy co tam ma włożone 😑 i zle podaje wysokość i % ale reszta dziala i póki co mapy wyświetla. Czuję chyba że jednak na najblizszy wyjazd leciwy Oregon pojedzie ze mną. Poza tym ze się czasami mrozi, działa bezbłędnie 😑

Edytowane przez AniaSa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...