Skocz do zawartości

[Nawigacja] Garmin Edge Explore 2 - sprzeczności


Rekomendowane odpowiedzi

Garmin nie obsługuje UNICODE dlatego te mapy z ogonkami z osmapa ( zresztą nie najlepsze mapy  tam mają) nie będą się poprawnie wyświetlać jeżeli chodzi o nasze znaki. A mapy z których nie korzystasz  WYŁĄCZAJ. JAK W GARMINIE MASZ ODPALONE DWIE MAPY TEGO SAMEGO REGIONU to licznik dostaje padaczki bo nie wie na których danych ma pracować. Zresztą przy uruchamianiu będzie bardziej mulił mieląc te wszystkie uruchomione mapy.

Edytowane przez pecio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok. Czyli nie będzie działać z tej strony (w oregonie wyswietla sie poprawnie 😆). Ale przynajmniej wiem ze moge odpuścić to. Mnie stamtąd interesowały szlaki i warstwice głównie. Mam wyłączone inne mapy z tego regionu, nie pokrywają sie. Jedna na raz działa :) zastanawialo mnie czy da sie jako teren ustawic automatycznie jedną mape a jako szosa inną. Az mnie dziwi ze rastry (kmz) odpalily sie bez problemu przy tych komplikacjach przy podstawach. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

46 minut temu, pecio napisał:

Garmin nie obsługuje UNICODE dlatego te mapy z ogonkami z osmapa ( zresztą nie najlepsze mapy  tam mają) nie będą się poprawnie wyświetlać jeżeli chodzi o nasze znaki. A mapy z których nie korzystasz  WYŁĄCZAJ. JAK W GARMINIE MASZ ODPALONE DWIE MAPY TEGO SAMEGO REGIONU to licznik dostaje padaczki bo nie wie na których danych ma pracować. Zresztą przy uruchamianiu będzie bardziej mulił mieląc te wszystkie uruchomione mapy.

A z ciekawości gdzie maja dobre 😁  freizeitkarte.org? Bbbike.org? Opentopomap.org? Dla mnie na codzien wygrały czytelnością sciezek openmtbmap.org ale moze jakies inne gdzieś sa na ktore nie trafilam a sa godne polecenia. Zwlaszcza ze czasami jadac droga czy w mieście uzywam innej. Niekoniecznie z wlaczona nawigacja a tylko podgladem mapy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opentopo - dobre mapy co tydzień aktualizacje. Masz dodatkowo warstwice w drugim pliku, a jak interesują Ciebie szlaki itp.  to nie musisz od razu całej mapy, wystarczy nakładka z interesującą zawartością. I też nie musisz mieć osobnych map do każdej dyscypliny kolarskiej. To wszystko obskoczysz włączając/ wyłączając te nakładki. Wtedy np. na szosie zwiększasz czytelność mapy. Dodatkowo w ustawieniach Garmina masz opcje wyboru szczegółowości map i jeszcze zmiany kontrastu czy  dopasowania do danej aktywości przez wybór wewnętrznego " pliku .typ"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, spidelli napisał:

Garmin ma tylko 3 rodzaje użytkowników: świadomych, wku..onych i byłych :) 

😆 Celne podsumowanie. Rozumiem, ze garmin ma inżynierów rodem z przełomu lat 90-tych ubieglego wieku i urzadzenia nieintuicyjne a kazde następne inne i bardziej irytujace od poprzedniego 🙄 próbuję ogarnąć to wszystko co jest inne niz w moim Oregonie. Czyli wszystko 🙈 ostatnim uzytkownikiem jeszcze nie jestem 😆 jeszcze...

Edytowane przez AniaSa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, spidelli napisał:

Ja byłem o włos tym trzecim ale jakoś zacząłem się przekonywać. Dobre mapy to podstawa, chociaż eTrex32, którego mam, na wiele więcej niż jazda po śladzie, nie pozwala :) 

Moj oregon robil co chcialam czyli niewiele wiecej niz wyświetlal dobre mapy (stad probuje je wgrac do edge), ewentualnie pokazywał ślad i jechalam po nim. Z nawigacji samej rzadko korzystam, raczej awaryjnie jak sie pogubie i nie wiem w sumie dokad juz mam jechać. A ze lubie jezdzic nie po sznurku a przed siebie, eksplorowac nowe sciezki to starczal i dobrze się spisywał l. Ale zaczal sie juz leciwy staruszek psuc. A Explore gada innym jezykiem 🙄 ktory próbuje ogarnąć. Alternatyw na rynku dla moich preferencji nie ma wiele, poza smartfonem i moze za jakis czas hammerhead karoo 3 lub nastepny jak juz beda fajne... A tymczasem walcze z explore 2 by ogarnąć albo odesłać...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@pecio jest spec od Garminów, ale to już wiesz :) 

Ja się kiedyś stresowałem, jak wyznaczona po kresce trasa okazywała się zarośniętą po pas zapomnianą leśną drogą, teraz po prostu w takiej sytuacji jadę na nosa tak aby wrócić na krechę albo sprawdzam na komórce w OSMand.

Najfajniejsze w ręczniakach jest to, że można sobie wrzucić kreskę po rzece pod kajak i działa pięknie 👍

No ale u mnie nawigacja to jedno a licznik to drugie (inne urządzenie) więc rozumiem potrzebę posiadania urządzenia typu Edge.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, spidelli napisał:

@pecio jest spec od Garminów, ale to już wiesz :) 

Ja się kiedyś stresowałem, jak wyznaczona po kresce trasa okazywała się zarośniętą po pas zapomnianą leśną drogą, teraz po prostu w takiej sytuacji jadę na nosa tak aby wrócić na krechę albo sprawdzam na komórce w OSMand.

Najfajniejsze w ręczniakach jest to, że można sobie wrzucić kreskę po rzece pod kajak i działa pięknie 👍

No ale u mnie nawigacja to jedno a licznik to drugie (inne urządzenie) więc rozumiem potrzebę posiadania urządzenia typu Edge.

Oregon to tez byl reczniak z 3 calowym ekranem. Ale Garmin wycofal ta linie 😑 i nie da sie go kupić a etrex ma strasznie malutki ekran i by miec 3' wzielam explore 2 bo mnie te wszystkie parametry sportowe nie interesują. 

Tak zauważyłam ze jest specem 😀 rozmawialam na czacie z suportem garmina i pan chyba za bardzo nie orientowal sie w temacie a na maila nie odpisali

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ze 2 lata temu dyskutowaliśmy o ręczniakach GPSMAP, ekran 3" szału nie robi ale j następca Oregona czy alternatywa dla eTrex... 

Oczywiście nie namawiam, rozgryzaj tego Edge.

 

@Eathan No właśnie z tego co widziałem, to Garmin lubi robić nieprzyjemne niespodzianki w aktualizacjach, coś tam z profilami namieszali.

 

 

Edytowane przez spidelli
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gpsmap spory jest. Jeszcze większa i droższa montana. Mi te 3' wystarczą, noo 3,5' bylby lepszy 😆 ale cena na promocji to drugie tyle niz explore 2 no i mnostwo zbednych funcji. A kompaktowy w razie gleby w lesie czy na szlaku ma mniejsza szansa zniszczenia bo nie wystaje wiele a wystarczajaco widoczny jest. No zobaczymy...

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Garminie jest tak , że każdą linią produktową zajmuje się inny zespół. I dlatego oprogramowanie z ręczniaków rządzi się inna logiką od tej lini rowerowej. Natomiast jak masz od samego początku "rowerówki" to w kolejnej generacji odnajdujesz się jak ryba w wodzie.  Po za tym Garmin rządzi się swoimi prawami ...czasami wtopią coś ze softem ale szybko aktualizują poprawiając błędy. Po za tym trzeba być świadomym użytkownikiem, umieć to wszystko skonfigurować, wgrać odpowiednie zestawy spersonalizowanych map i zdawać sobie sprawę z ograniczeń jakie niesie technologia. Nie którzy oczekują cudów od razu po wyjęciu  z pudełka. A tak się nie da. To są urządzonka gdzie kompromis goni kompromis. Bo jak pogodzić moc obliczeniową, jakość ekranu z długim czasem działania na wbudowanym zasilaniu. Cuda nie istnieją.

Przy  aktualizacji coś uwalą to wiem , że  jest błąd.  Nie płaczę tylko robię downgrade , problem zgłaszam do suportu( tylko nie do naszego a bezpośrednio do centrali) i czekam na kolejną aktualizację. Mapy sam sobie kompiluje takie jakie mi są potrzebne. W między czasie miałem przygody z urządzonkami innych firm ale zawsze do Garmina wracałem....ach ten ekosystem. 😁

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, pecio napisał:

@AniaSa a jak wgrywasz mapy przez BC to odznaczasz w opcjach odpowiednie sety mapowe? Bo przy wgrywaniu w BC wyskakują te mapy co masz w Garminie plus te co masz na kompie .

Jak wgrywalam mapy do oregona to zawsze  zaznaczalam określona mape z biblioteki (zainstalowanej na kompie) i "instaluj mapę" w urzadzeniu (wybierałam oregona). Z edge sie nie udaje w ten sposób. Ale mam tą mape juz edge, metoda kombinowaną ale zadziało czyli skopiowałam sobie img z oregona i wkleilam ja do edge. I zadziałało.  Jednak oczywiście chce to wykonywać bezposrednio a nie przez inne urzadzenie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pan z czatu suportu Garmina odpisal mi ze baseCamp nie jest juz wspierany i nie bedzie mozliwe wgranie w ten sposob do edga mapy... Na zapytanie w takim razie jakiego instalatora mam użyć nie uzyskalam odpowiedzi. Tak wiec sama szukam bo wrazenie odnioslam jakby jednak nie do konca wiedzial o czym pisze. Na dwa napisane maile do suportu ze zrzutami na zaden mi nie odpisali...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo pan z polskiego suportu gówno wie. 

Twój Edge komunikuje się z komputerem w trybie MTP. Twój Oregon w trybie pamięci masowej USB i dla tego "gada" ze starym BC.  Trzeba przy podłączaniu Edge do kompa wymusić tryb pamięci USB. Podłącz Garmina do kompa bez odpalania żadnych programów

 . System powinien się zapytać w jakim trybie chcesz uzyskać dostęp. Odfajkuj jako pamięć masowa USB. Odpal BC i spróbuj czy działa transfer.

Mój 1040 bez problemu gada z leciwym niewspieranym BC. Teraz zwróciłem uwagę właśnie na sposób komunikacji. Wszystkie nowe Garminy  rowerowe i większość zegarków  gada po MTP. A do komunikacji z BC powinny po staremu czyli jak pisałem wyżej.

Pisałaś ,że masz windę 10. Jak coś to jutro lapka odpalę bo na nim się jeszcze uchowała 10 i jak nie dasz rady sama to poprowadzę za rączkę.

Edytowane przez pecio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak podłączam eTreksa do kompa, to się pyta, czy podłączyć w trybie pamięci masowej. Po chwili  eksploratorze plików mam 2 urządzenia - Garmina i kartę microSD.

I jeśli mnie pamięć nie myli - BC nie jest do niczego potrzebny, chyba wrzucałem mapy w ten sposób - ctrl + C i ctrl + V.

Zrzutekranu2024-05-22052801.png.07120d0c6f80091bcfa156c0d973a2e3.png

Przez BC jedynie wtedy, gdy chciałem kreskę poprawić albo narysować ją z użyciem map w Garminie (Freizeitkarte). W innym wypadku po prostu wklejałem gpx narysowany w Komoocie czy Brouterze.

Co więcej, jak używałem Linuksa, to też nie było problemu z wklejaniem zawartości w pamięci masowej.

Pewnie w ustawieniach Edge można wybrać tryb pamięci i będzie się zgłaszał. No chyba że w tej generacji nie da się map w ten sposób wrzucać...

Edytowane przez spidelli
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@spidelli nie chodzi o "gołe " wrzucanie obrazu img z mapą. To w każdym trybie do Edge zrobisz.  Chodzi o jakby to w prosty sposób wytłumaczyć..... konwersję map z pliku wykonywalnego exe do obrazu img i w takiej postaci wgranie do urządzenia.

Jeszcze prościej..... masz mapy zainstalowane fizycznie na komputerze w programie BC i teraz te mapy z takiej postaci są "przerabiane na "img" i wrzucane do pamięci w Edge.

@AniaSa uprzedzając fakty  ..... po podłączeniu Edge do kompa  nie prosi o akceptację a jakim trybie  ma być dostęp do niego ?

Jeżeli nie to wejdź przy podłączonym do kompa Garniaku w menadżer urządzeń w Windows i pod hasłem kontrolery usb zobacz jak się wyświetla. W razie potrzeby odłącz i odinstaluj tą pozycję. Potem ponownie podłącz i wybierz odpowiedni protokół . W zegarkach masz możliwość na sztywno w urządzeniu ustawienia protokołu , w Edge muszę pogrzebać .....

20240522_071657.jpg

Edytowane przez pecio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...