Skocz do zawartości

[Suport] Dobór suportu do Trek L300 Navigator


Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

otóż od 3 lat posiadam rower męski Trek L300, koła 28, przekładnia Shimano Nexus 7. 

W tamtym roku zrobił mi się jakiś luz przy osi suportu (tak przypuszczam), w momencie nacisku na pedała podczas jazdy czuć lekkie przeskakiwanie. Pedała założyłem nowe, mimo to że stare luzów nie miały. Dokręciłem obie korby do suportu lecz nie dało to efektu. Obstawiam że jest wypracowany już suport, nie wiem czy są tam łożyska czy te wianeczki z kulkami i tu się rodzi moje pytanie. 

 

Czy klucz do suportu Prox RC-B23 będzie odpowiedni aby go wykręcić, czy jakiś inny będzie potrzebny ? Kolejne pytanie to jaki typ suportu może tam być zainstalowany, od razu bym go zamówił.

P.S. W załączniku zdjęcie zapożyczone z internetu aczkolwiek odzwierciedla dokładnie ten sam model. 

 

 

76bbe06c4133b2c9471ffd5a36be.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Czy klucz do suportu Prox RC-B23 będzie odpowiedni aby go wykręcić, czy jakiś inny będzie potrzebny ?

Jeśli to kwadrat to wystarczy. Tylko potrzebujesz jeszcze ściągacza do korby

Cytat

Kolejne pytanie to jaki typ suportu może tam być zainstalowany, od razu bym go zamówił.

Żeby zamówić musisz znać długość osi suportu jaki jest dedykowany do twojej korby

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupiłem ściągacz do korb jak i do suportu, faktycznie łożyska zajechane . Tylko pytanie - w lewej korbie mam śrubę z oryginalną podkładką na imbusa, a w prawej korbie jest śruba na klucz nasadowy . Tak być powinno ? Czy obie korby powinny być na śrubę z trzonem imbusowym czy na klucz nasadowy ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z nowym suportem dostaniesz nowe śruby i te załóż. Pewnie w starym ktoś coś grzebał lub ściągał korbę i założył dwie różne. Generalnie nie ma to znaczenia. Choć do tych pod klucz nasadowy trzeba mieć dobrą nasadkę i uważać, by nie omknąć śruby. Zwykle te śruby są pod klucz 14 mm, ale bywały i takie pod 13 mm. 

Ja czasem zostawiam stare śruby jeśli mają wyższą klasę twardości (wytrzymałości) niż dodane do nowego suportu. VP dawało kiedyś 12.9. Bywają też 10.9, a minimum to chyba 8.8. Korby na kwadrat osadzam zawsze na smarze i dokręcam naprawdę mocno. Nigdy mi się nie luzowały i nie wyrobiłem gniazda kwadratu. Parę razy zdarzyło się lekko omknąć łeb śruby, gdy np. nie upewniłem się i na śrubę 13-kę założyłem klucz 14 mm, albo za słabo dociskałem klucz. 

Edytowane przez marvelo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okej, trochę mi się problem zrobił ale opisze go dokładnie i będę podpierał fotkami.

Stary suport był taki jak na zdjęciu (1)

Zamówiłem i zamontowałem nowy suport z tego linku:

https://allegro.pl/oferta/suport-shimano-suport-122-5-123-68mm-sruby-13079914212 

Przy wykręcaniu starego suportu wypadła mi podkładka o grubości 1 mm z okolic prawej strony, przy korbie a dokładnie przy oryginalnej osłonie łańcucha, dokładnie takiej samej jak na zdjęciu wyżej z rowerem.

 

Problem jest taki, że po zamontowaniu nowego suportu, osłona lata przy prawej stronie suportu, jak by nie był dociśnięty mimo dokręconego suportu jak i korby na osi suportu. 

 

Ta osłona w środku ma kawałek blachy (2) który idzie na oś suportu i się zastanawiam czy - nie powinna ona być między mufą a prawą częścią suportu ,wtedy była by sztywna i przymocowana ? 

1.jpeg

2.jpeg

Niestety przy demontażu starego suportu oraz osłony łańcucha nie zwróciłem uwagi jak ona była przymocowana 😔

 

3.jpeg

4.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jest, pod miskę suportu. Gdzieś się już z taką osłoną spotkałem. Tylko przed ostatecznym dokręceniem prawej strony musisz tą blachę ustawić w odpowiedniej pozycji, tak by osłona łańcucha weszła na te trzy wypusty, a po przekręceniu do pozycji docelowej się na nich mocno trzymała. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...