Skocz do zawartości

[Łańcuch] 1x12 Shimano jaki łańcuch.


seba8121

Rekomendowane odpowiedzi

Odpowiedź wydawałaby się banalnie prosta bo skoro grupa shimano to łańcuch shimano. Ale liczę na podzielenie się waszymi doświadczeniami, głośność, płynność, zużycie, wygląd. Łańcuch ma współpracować w napędzie 1x12 10-51, Kaseta XT M8100, Przerzutka M8100 z wózkiem garbaruk i oryginalnymi kółkami z 8100, Korba XT8120 z blatem Alugear 32t Oval. 

Osobiście biorę pod uwagę. 

Sram GX Eagle 

Shimano XT CN-M8100

KMC X12 Ti-N

 

Jeżeli jest coś co w waszych testach wytrzymało dłużej, było lepsze pod jakimś względem proszę o opinie. KMC dałem tu głównie ze względów wizualnych, ale może akurat ktoś ma pozytywne opinie o nim. Ważne też, aby kaseta wytrzymała 3 łańcuchy, a nie było tak, że po jednym wyciągniętym na 0.5 łańcuch się już nie przyjmuje. A tak miałem ostatnio przy łańcuchu shimano, nie chciał się przyjąć na koronkę 10, chociaż uważam, że nie była ona jakoś szczególnie mocno eksploatowana. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja przy takim zestawie mam KMC DLC. Wprawdzie tu na forum 12rzedowe KMC nie maja dobrej opinii, ale u mnie działa dobrze. Ale przejechałem dopiero z 1000km. KMC DLC mam w 11rzedowych gravelach i sprawdzają sie rewelacyjnie. Zmiana przełożenia jest głośna, ale to chyba te diamenty tak strzelają :D 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Dokumosa 8000 km do 0,5 %  ???????  U mnie po  niecałym tysiącu skacze na "10" a po  2,5 kkm  8100 to już totalnie wychlastany łańcuch. I to już żebym nie skłamał przeleciałem ponad 20 łańcuchów 8100. Fakt jakaś seria była lepsza ciut więcej wytrzymały ale nie 8000. 😶

KMC na 12 to totalna padaczka. Najlepszą wytrzymałość mają sramulce XX1 ale nie są kompatybilne z napędem Shimano (większe rolki).

Edytowane przez pecio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

KMC użytkowałem podstawowego x12 i faktycznie wyciągnięcie 0.75 było po około 1kkm, nie wiem czy inne modele różnią się tylko kolorem czy też materiałem i wykonaniem. W domu korzystam z przymiaru UNIOR 1643/4. 8100 faktycznie wytrzymuje długo. XX1 mają większe rolki od GX ? U żony mam założony GX do napędu shimano i działa bez zarzutu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja miałem 4 wersje KMC X12: zwykły czarno-srebrny, czarno-srebrny z bitą 12 na środku blaszki, black-tech oraz cały srebrny. Żaden nie przejechał 1kkm.

@pecio mało tego - znam 3 ludków, którzy na M8100 robią po 10kkm i to wyłącznie w terenie. Razem z łańcuchem zwykle mają już zjechaną koronkę 12T (z miesiąc temu ściągałem im z .de zestawy 10+12T po ~49zł). Sam mam pewne kompleksy, że tylko 8 ;) Ale nie mam zwyczaju zdejmować łańcucha między wymianami, otrzepuję z piachu, przelecę szmatą nawilżoną w benzynie i usmaruję jakimś olejem co jakieś 100km.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Dokumosa Jak śmigasz na środkowym zakresie kasety  to możesz faktycznie przelatać 8000 km. Ja praktycznie użytkuję tylko 10, 12,14 prawie w 80 % czasu jazdy. I dla tego po dość krótkim przebiegu nie da się się już śmigać . Po depnięciu skacze łańcuch (przy ruszaniu czy też podczas jazdy).  Technicznie powiem , że to ma miejsce już przy 0,2% wyciągnięciu łańcucha ( czyli praktycznie jeszcze "funkiel nówka" )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszędzie teraz w DE wychodzi po około 80 zł za zestawik 10/12. Czy to w R2Bike , Discount czy też Components. Do tego wysyłka około od 7,5 do 9 ojro . No chyba ,że  mam  złe dane wywiadowcze.  Też bym za około 49 przytulił parę zestawów. 😁 Nawet na te black week nie były tańsze.

Edytowane przez pecio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, seba8121 napisał:

@Dokumosapodzielisz się gdzie kupiłeś po 49zł 10+12T ? Na bikediscount wychodzi 80zł plus wysyłka obecnie. 

Na b-d właśnie. Trafiłem po 11EUR z okazji BF. Rozeszły się w kila chwil. Złapałem 3szt.

Godzinę temu, pecio napisał:

@Dokumosa Jak śmigasz na środkowym zakresie kasety  to możesz faktycznie przelatać 8000 km. Ja praktycznie użytkuję tylko 10, 12,14 prawie w 80 % czasu jazdy. I dla tego po dość krótkim przebiegu nie da się się już śmigać . Po depnięciu skacze łańcuch (przy ruszaniu czy też podczas jazdy).  Technicznie powiem , że to ma miejsce już przy 0,2% wyciągnięciu łańcucha ( czyli praktycznie jeszcze "funkiel nówka" )

No u mnie 10T jeżdżona od święta i zwykle z górki. Z przodu w jednym rowerze 34T w drugim 36T. No i jak z 7-8 lat temu nauczyłem się trzymać kadencję 85-95 tak się też duże przebiegi na solidnych komponentach zaczęły robić (napędy, suporty a nawet pedały).

54 minuty temu, seba8121 napisał:

A płaskiego Sram Force AXS D1 ktoś używał z napędami shimano ?  Czy to w ogóle będzie współpracować z grupą MTB ? 

Na kasecie shimano zauważalnie gorzej (głośniej, pewna zwłoka przy przerzucaniu, czasami problem ze zrucaniem z większych na mniejsze) chodzą wszystkie obce łańcuchy a nawet odwrotnie założone shimano. 

Edytowane przez Dokumosa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli można by rzec, że wszystko będzie działać, jednak shimano najlepiej, od początku byłem nastawiony na shimano bo od 2 lat zajeżdżam właśnie 7100 i 8100. Chciałem bardziej pokombinować coś z wyglądem, nie tracąc właśnie na pracy i wytrzymałości. Czy jest sens dokładać do 9100 czy może wręcz przeciwnie i stosować 7100 ? Jakie wasze doświadczenie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na 7100 sam nie jeździłem ale od ludków, którzy mają słyszy się, że nie jest lepszy od M6100. M9100 nieco większe przebiegi robi od M8100 więc zależy w jakiej cenie. Jeśli mamy 220zł do 140zł za XT to IMHO nie warto dopłacać. Na 3xXT zrobi się więcej km niż na 2xXTR o ile wcześniej nie zamordujemy kasety a do nowej (nowych koronek) szkoda pakować używanego łańcucha.

Edytowane przez Dokumosa
  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ototo własnie chodzi, żeby utrzymać równowagę między wytrzymałością łańcucha, a zamordowaniem kasety. Rotuje 3 łańcuchami. Przy jakim wyciągu zmieniacie pierwszy łańcuch przy kasecie Shimano 10-51 ? Czy może nie zwracać uwagę na wyciąg, a robić to systematycznie co około np 500km ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

KMC możesz wyrzucić po pierwszej jeździe, jeśli nie chcesz wymieniać napędu po 500km. SRAM nie będzie dobrze współpracował, bo ma inny kształt płytek i jest nieco szerszy. 

Na podstawie tysięcy kilometrów doświadczeń - do napędu Shimano tylko łańcuch Shimano. Najlepiej CN-M8100, oferuje najlepszy stosunek żywotności do ceny. Obecnie na Allegro poniżej 113 zł (linkowałem w wątku z okazjami). XTR to to samo, tylko z drążonymi pinami, ok. 6g niższą masą na 126 ogniwach i niemal dwukrotnie wyższą ceną.

W jednym rowerze używam tych łańcuchów od dwóch lat, w drugim od nowości, czyli jeden sezon. W każdym rotuję trzema zakładając co 350-500km (w zależności kiedy sobie przypomnę ;)) najkrótszy. Smaruję wyłącznie woskiem Bike7 ProWax, przy każdej wymianie robiąc szejka w benzynie ekstrakcyjnej i odtłuszczając izopropanolem. I powtórzę to co już kiedyś napisałem w innym wątku - nigdy nie osiągnąłem takiej żywotności napędów. A jak niektórzy wiedzą należę do osób, które potrafią je bardzo szybko zajechać. ;) Znaczy tak było w czasach napędów SRAMa oraz eksperymentów z łańcuchami KMC x12. 

W razie zainteresowania wrzucę zdjęcie napędu na gratach M8100 po ok. 3500km. A jak jutro przyjdą nowe łańcuchy, to mogę porównać wyciągnięcie. 

Edytowane przez TheJW
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg producenta XT też ma tą powłokę...

https://bike.shimano.com/pl-PL/product/component/deore-xt-m8100/CN-M8100.htmlhttps://bike.shimano.com/en-US/product/component/deore-xt-m8100/CN-M8100.html

a nawet SLX... więc to raczej nic nie pomaga ;)

Edytowane przez Dokumosa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

40 minut temu, Dokumosa napisał:

@TheJW jak przyjdą te łańcuchy daj znać czy to nie jakaś chińszczyzna (miewają niedorobiony kształt płytek na brzegach).

Ta oferta akurat od sprawdzonego sklepu, więc nie sądzę, żeby to była jakaś lewizna, ale jak już zasiałeś ziarno niepewności, to oczywiście porównam z sześcioma wiszącymi na gwoździu. 😜

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, TheJW napisał:

Bike7 ProWax

W każdych warunkach go użytkujesz ? Podzielisz się coś więcej na temat używania wosku w MTB ? Napęd właśnie składam nowy i mam zamiar go użytkować na wosku, póki co skłoniłem się ku Squirt lube, ale jeszcze nic nie zamawiałem. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...