Skocz do zawartości

[widelec] Sztywna oś. Czy pasuję?


Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Próbuję dobrać sztywną oś do widelca, który z obu stron nie ma gwintu. Chciałem tu oś 15x100, ale nie udało mi się znaleźć takiej osi o długości 125-128 mm w sensownych pieniądzach. Zastosowałem więc 12x100. Mam jednak wątpliwości, gdyż oś z jednej strony nie ma żadnego oparcia w otworze widelca. Po skręceniu piasta siedzi mocno i nic się nie rusza. Tylko czy tak może zostać? Podejrzewam, że nie, więc jak to teraz rozwiązać bez wydawania 200 zł na kawałek aluminium. Można jakoś dokupić taki gładki adapter o średnica zew.15 mm wew. 12 mm i do 15 mm szerokości, do umieszczenia w tym otworze?

IMG_20231208_102425921.jpg

IMG_20231208_102309808.jpg

IMG_20231208_102321504.jpg

IMG_20231208_102342702.jpg

IMG_20231208_102537373.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taki adapter już mam🙂 On jest do zmiany rozmiaru otworu w piaście z 15x100 na 12x100 i ten adapter w całości wchodzi do piasty.

Mi chodzi o obszar zaznaczony na czerwono, czyli odcinek, gdzie oś już znajduje się w widełkach. Po prostu lata z tej strony w tym otworze, który sam otwór ma 15 mm, a oś jest 12 mm i nie ma tu tulejki żadnej. Jak skręcę to wtedy się nie rusza, ale to jest karbon, więc nie wiem czy jak zaczną działać siły góra-dół na ten widelec to mi nie pęknie, bo oś w widełkach z tej strony nie ma żadnego podparcia, jest tylko ścisk nakrętki w poziomie.

 

IMG_20231208_10242592h1.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, MrWers napisał:

Nakrętka, która zakręca samą oś wchodzi bez żadnych luzów. Tutaj na krótkim filmiku pokazuje o co chodzi:

https://streamable.com/1dx59l

No to jest zle, nic tam nie moze miec luzu na 3mm, Ma byc spasowane. Jesli dziura jest pod 15mm to ma byc 15mm a nie 12mm. Chyba nie chcesz by bez ostrzeżenia koło pojechało w swoja strone.

Jak pisal Sobek, mozesz ratowac sie tulejka redukcyjna z 15 na 12mm, szerokosc powinna byc taka aby po dokreceniu opierało sie to na kapelutku osi jak i na endcapie piasty, z niewielkim luzem - zwyczajnie ma byc pewnosc ze nie wyjdzie ta tulejka z widelca.

Jeszcze trzeva sie przyjrzec, czy łeb osi ładnie siada w otworze.

Chyba ze, jest tam na płasko...to powinno zadziałac.

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...