Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano

Cześć,

Powiedzcie w których miejscach siodła powinienem mierzyć poziomicą, by siodełko było prawidłowo ustawione na 0 stopni w poziomie?

Wariant I mierzenia - najwyższe punkty z przodu i z tyłu:

screenshot-www.icloud.com-2023_11.08-22_12_31.thumb.png.0b00302cb2ed646791e1dbe0c9584f7e.png

Wariant II mierzenia - 1/4 i 3/4 długości:screenshot-www.icloud.com-2023_11.08-22_12_31(1).thumb.png.6dabbd02fde6a46e55450c81e0863d49.png

Z góry dzięki za pomoc!

Napisano

Wariant III - kładziesz poziomicę na przedniej części tak żeby dochodziła mniej więcej do połowy długości siodełka. Tył będzie wtedy dość znacznie podniesiony, za to przednia i środkowa część będą płasko i nie będziesz odczuwał ucisku na tkanki miękkie (przynajmniej w teorii).

W praktyce dla sporej ilości osób takie siodełka są niewygodne bo ich kształt powoduje zsuwanie się z nich. Jednak podnoszenie przedniej części powoduje ucisk na tkanki miękkie i nie jest to dobre rozwiązanie. Gdyby tak było w Twoim przypadku najlepiej zmienić siodełko na bardziej płaskie lub zupełnie płaskie. Ale może okazać się wygodne i zmiana nie będzie konieczna.

Napisano (edytowane)

Wariant IV - kombinujesz z różnymi pozycjami i ustawiasz tak jak ci najlepiej siedzi :)

BTW. Wiadomo każdy tyłek inny ale Volt cieszy się opinia bardzo wygodnego siodła. 

Edytowane przez Rumcajs.
  • +1 pomógł 2
Napisano

Jest bardzo wygodne tylko błyskawicznie tracisz czucie w klejnotach. Zmiana pozycji i ustawienia nic nie pomagają. Ja bym szukał innego siedzenia.

Napisano
9 godzin temu, Rumcajs. napisał:

Wariant IV - kombinujesz z różnymi pozycjami i ustawiasz tak jak ci najlepiej siedzi :)

Volt jest świetny, ale ustawienie go np. po czyszczeniu jarzma lub serwisie sztycy to tragedia z powodu kształtu.

Napisano

@kregiel testowałem wszystkie WTB, większość Selle Italia (nowe i stare modele -  z tej firmy najbardziej pasowało ................ siedzenie dla pań Diva), dwa Fiziki, dwa Spece ( Phenom największa porażka i "masakrator"), jakieś jedno Pro, Bontrager i jakieś inne jeszcze zaczarowane firmy.  Ale strzałem w dziesiątkę okazały się dopiero niemieckie siedzenia firmy Ergon i Sqlab. Pierwszego Ergona przestrzeliłem z szerokością ale te dwie firmy robią idealne siedzenia dla moich " wieńczących ciało tkanek miękkich"

 

 

Napisano

Ergon i Sqlab są jedynymi firmami jakie znalazłem które robią siodełka z dużą ilością wyściółki a jednocześnie twarde. Tylko że ich zakup jest problematyczny bo nie możliwości ich przetestowania. Dlatego trzeba znać dokładnie swoje potrzeby i wiedzieć z niemal 100% pewnością jakiego kształtu, szerokości i rodzaju wypełnienia oczekujemy. Na miejscu kolegi  zacząłbym od przetestowania siodełek Bontragera z uwagi na bezproblemowy zwrotu w ciągu 30 dni. Pierwszym modelem który proponuję jest: https://www.trekbikes.com/pl/pl_PL/części-rowerowe/komponenty-rowerowe/siodełka-rowerowe/siodełka-do-rowerów-fitness/siodełko-bontrager-sport/p/14011/

Napisano

@chrismel swego czasu niemieckie "butiki " miały akcje testowania Ergonów. Ale bez tego - fakt trzeba znać doskonale swoje "parametry" , styl, rodzaj "śmigania" i oczekiwania odnośnie siedzenia.  Choć teoretycznie można testować każde siodełko u nas. Jak to się robi nie będę opisywał.

Napisano

W Niemczech nie ma problemu zarówno z Ergon-em jak i z Sqlab. U nas jedyna możliwość to owinięcie prętów dętką lub grubo taśmą izolacyjną i taki montaż żeby nie było śladów. Ale nie zawsze się to udaje. Czasami taśma bądź dętka ulegają przecięciu i pozostaje sprzedaż jako używane ze stratą. Dlatego najbezpieczniej zacząć od siodełek testowych gdzie wiemy na 100% że mamy możliwość zwrotu.

Napisano

Ciekawy temat bo tez sie rozgladam za siodlem, też mam wtb volt comp i też mi klejnoty drętwieją po godzinie półtorej, widać coś z tymi siodłami jest nie tak.

Napisano

To siodełko powinno być ustawione z grubsza tak jak na zdjęciu poniżej. Ale, jak pisałem wcześniej, tył jest wtedy dość mocno podniesiony więc często powoduje zsuwanie się z niego.  A jak podniesiemy nos to ciśnie w krocze. Dlatego przy takich objawach trzeba zmienić model i nie tracić czasu (oraz zdrowia) na walkę z ustawieniami.

 

WTB-Volt-Pro.webp

Napisano (edytowane)

@chrismel toś nie widział oparcia w tym krześle 😉 A po mimo tego jest super wygodne na mega trasy. Fakt na początku głupie wrażenie które szybko znika.

IMG_20231109_154909[1].jpg

Wszystko zależy od umiejętnej konstrukcji popartej doświadczeniem i współpracą inżynierów z "doktorami"

Edytowane przez pecio
Napisano

Jeździłem na nim oraz kilku innych modelach Sqlab. Jak zawsze w przypadku siodełka to kwestia bardzo indywidualna. U mnie nie zdały egzaminu co dla innej osoby nie oznacza absolutnie nic. Trzeba samemu określić preferowany kształt, szerokość, rodzaj wypełnienia i dopiero poruszając się w wąskim zakresie wybierać model. Żeby nie było za łatwo inny rower z inną pozycją będzie wymagał innego siodełka.

Napisano

To potwierdza jak bardzo "anatomicznie"😉 rowerzyści są różni. Dużo też do powiedzenia ma geometria roweru ( wymusza taką a nie inną pozycję) i pampers w gaciach.

Napisano
9 godzin temu, chrismel napisał:

Na miejscu kolegi  zacząłbym od przetestowania siodełek Bontragera z uwagi na bezproblemowy zwrotu w ciągu 30 dni. Pierwszym modelem który proponuję jest: https://www.trekbikes.com/pl/pl_PL/części-rowerowe/komponenty-rowerowe/siodełka-rowerowe/siodełka-do-rowerów-fitness/siodełko-bontrager-sport/p/14011/

Niby to takie fajne i oczywiste wg. Bontrager'a, ale różnie z tym bywa bywa - ze zwrotem. Przykład: jeden lokalny, bardzo popularny sprzedawca miał w ofercie siodło, którego szukałem. Na pytanie o zwrot, jeśli bym z się z siodełkiem nie polubił, rzekł, że tak można oddać z opcją wymiany. Sam zwrot - nie da rady. Inny wygooglany sprzedawca, też miał siodło, ba nawet w niższej cenie. Klik, klik i siodło w koszyku, ale... przed finalnym kliknięciem, telefon do sklepu z pytaniem o 30-dniowy bezproblemowy zwrot. Odpowiedź: Żaden problem. Zapytałem, czy mam jakoś zabezpieczyć pręty, żeby ich nie zdemolować. Pan ze sklepu poprosił tylko o montaż na czystym jarzmie i o zdrowy rozsądek przy testowaniu. Więc...

Tak, czy siak, to fajna opcja możliwości doboru siodełka. No i chyba jeszcze PRO ma taką możliwość przy swoich siodełkach.

Napisano

@CoolBreezeOnemasz rację. Warto się upewnić przed zakupem że dostaniemy gotówkę do ręki. W Warszawie mogę podać namiary na sklep gdzie nie miałem nigdy problemów reklamacyjno / zwrotowych (nie tylko z produktami Bontrager-a). A np. siodełko Bontragera oddawałem kilkanaście dni po terminie bo nie mogłem się zdecydować czy chcę je oddać czy zostawić. Ponieważ nie jestem pewien co do zasad na forum jak ktoś będzie zainteresowany mogę podać namiary na priv.

  • +1 pomógł 2
Napisano

Na WTB połóż poziomicę i ustaw idealnie do oka . To będzie pozycja wyjściowa do dalszych mikroregulacji. Ale tak jak wyżej pisano , po prostu zmień siedzenie bo kręcenie śrubkami przy Volcie nic Tobie nie da.

  • +1 pomógł 1
Napisano

Gdzieś w necie widziałem instrukcję, że tego typu siodełka powinno się poziomować kładąc poziomicę na "dziobie" i w 3/4 długości - sam mam w mtb jakiegoś fizika z zadartą tylną częścią i w ten sposób ustawiam poziom

Napisano (edytowane)

Poziomowanie siodła to jakiś idiotyczny wymysł, siodło ustawia się pod własny tyłek a nie pod poziomicę. Wsiadasz na rower i w trakcie jazdy ustawiasz wysokość, przesunięcie na szynie jarzma sztycy, kąt pochylenia siodła. Niestety ale na to wszystko trzeba poświęcić kilka dni jeżdżenia, czasami po roku jazdy zdarza się że trzeba zrobić drobną korektę ustawień.

Cena siodła i marka nie ma znaczenia, czasami siodło za 45 złotych potrafi być wygodniejsze niż siodło za 450pln-ów. 

Edytowane przez leejoonidas
  • +1 pomógł 2
Napisano (edytowane)

Skoro uważasz, że "poziomowanie siodła to jakiś idiotyczny wymysł" to nic dziwnego, że "po roku jazdy" jest jeszcze potrzeba korygowania (co normalne nie jest).

Edytowane przez Chociemir
Napisano

Kolego Chociemir, mam trzy rowery i w każdym mam inaczej ustawione siodło, bo na każdym z nich mam inną pozycję, bo każdy z nich ma inną geometrię, w każdym z tych rowerów siodło było ustawiane w trakcie jazdy według metody prób i błędów aż do uzyskania maksymalnej wygody, ani jedno z tych siodeł nie jest ustawione dokładnie w poziomie. Gdybym ustawił je w poziomie zgodnie ze wskazaniem poziomicy to było by niewygodnie.

Może wytłumaczysz co ma na celu poziomowanie siodła poziomicą skoro po takim zabiegu nie osiągnę komfortu siedzenia? Czy anatomię krocza też mam poziomować pod poziom siodła?

  • +1 pomógł 1

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...