Skocz do zawartości

[napęd] zmiana manetki Deore na Deore XT


Michal88ddz

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, mam od niedawna rower Sensa Merano Evo Sle, dokładnie taki jak w linku https://www.centrumrowerowe.pl/rower-mtb-sensa-merano-evo-sle-pd35637/?gclid=EAIaIQobChMI5rDn17SlggMVpAuiAx2HJQueEAAYASAAEgLsC_D_BwE

W rowerze zastosowano przerzutkę Deore XT, manetkę Deore i kasetę Deore. Czy wg Was jest sens zmienić samą manetkę z Deore na Deore XT, jeśli nadal pozostanie tam kaseta Deore?
Czytałem opinie, że manetka XT jest dużo lepsza od zwykłego Deore czy SLXa, ale w moim przypadku najsłabszym ogniwem byłaby kaseta, więc nie wiem czy poczułbym dużą różnicę w zmianie biegów. Rower jest praktycznie nowy, mam go od miesiąca, przejechałem na nim ok 500 km. Czy uważacie, że lepiej zaczekać i zmienić manetkę przy okazji większego przeglądu np. po roku jazdy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego uważasz kasetę za najsłabsze ogniwo? Masz dokładnie to samo stopniowanie i technologie co w SLX, XT czy XTR, różnice są jedynie w użytych materiałach, a co za tym idzie - w masie. W przypadku roweru tego typu te różnice są pomijalne.
W kwestii manetki największy sens ma zmiana z Deore M6100 na XT M8100, która oferuje najlepsze technologie Shimano w rozsądnej cenie. Pytanie tylko, czy w ogóle zauważysz różnicę i będziesz je wykorzystywał... :)

Edytowane przez TheJW
  • +1 pomógł 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki za odpowiedzi i utwierdzenie mnie w przekonaniu, że jednak warto :)

@TheJW - piszesz czy zauważę różnicę...

teraz przy ostrzejszym podjezdzie i redukowaniu biegów pod obciążeniem czasami tak zazgrzyta, aż zęby bolą, czy manetka M8100 zmieniałaby przełożenia szybciej i bez tego zgrzytu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

M8100 daje możliwość zmiany przełożeń na lżejsze o 3 pozycje jednym wciśnięciem i o dwie pozycje na wyższy bieg jednym wciśnięciem. A do tego obsługiwać manetkę można samym kciukiem i góra i dół, ale deore chyba też miała to z tego co pamiętam. Też miałem u siebie taką konfigurację i manetkę zmieniłem od razu. Zgrzytanie może być od źle ustawionego wózka przerzutki. 

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie, XT ma Multi-Release czyli zrzucanie o 2 biegi w dół (ale to działa tylko przy wciśnięciu kciukiem, nie "pociągnięciu" palcem wskazującym) oraz Instant-Release, czyli zrzucanie biegu od razu po wciśnięciu dźwigni, a nie dopiero po jej zwolnieniu jak w niższych grupach .
Fakt - sztywna, twarda praca manetki nie wszystkim może odpowiadać, szczególnie tym jeżdżącym turystycznie, ale akurat ja osobiście bardzo to sobie cenię, bo lubię czuć co się dzieje pod palcem. ;)

Edytowane przez TheJW
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie przesiadka z manetek Deore na XT to był kosmos :) Świetne manetki, bez porównania do niższych grup, to jest jedna z tych inwestycji w rower, którą od razu czujesz. Faktem jest, że są twarde i mają krótki skok, trzeba się do nich przyzwyczaić...ale kto raz skosztuje ten nie będzie chciał niczego innego :D Nie wiem jak te nowe, ale ja używam jeszcze M785 i są bardzo dobre :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...